We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ian Crane UCI CT: Jamis Hagens Berman 20:26.20
2 Colby Wait-molyneux Hagens Berman U-23 21:22.33
3 Dustin Van wyck HSP 21:22.52
4 Bill Booth Cycle U / Apex Racing 21:34.84
5 Brian Hitchcock HSP 21:59.29
6 Steven Wilssens Audi 22:13.20
7 Ian Baldwin Broadmark Capital 22:23.45
8 Bradford Kilcline HSP 22:29.94
9 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 22:40.08
10 Aaron Shaw HSP 22:44.13
11 Jason Bethel Garage Racing 22:44.38
12 Stephen Gavette Cycle U / Apex Racing 22:49.50
13 Jason Cemanski Cycle U / Apex Racing 22:55.95
14 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 23:20.85
15 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 23:37.16
16 Nathaniel Pitts HSP 23:44.55
17 John O'donnell Keller Rohrback Cycling 23:55.41
18 Kyle Lyman SCCA/Starbucks Cycling 25:32.56
19 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano 25:32.85
20 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 26:19.31
Men Cat 1/2/3 Master 35-39
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Travis Biechele Cycle U / Apex Racing 22:58.90
2 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 25:14.34
3 Daniel Doran HSP 29:04.99
Men Cat 1/2/3 Master 40-49
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Tim Smith SCCA/Starbucks Cycling 22:00.34
2 Todd Herriott Health Net Cycling Team TTlll 22:05.00
3 Emil Marcetta 22:23.78
4 Matthew Hill Garage Racing 22:29.36
5 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 22:35.35
6 Sean Phillips Garage Racing 22:42.05
7 Alex Rosenast Garage Racing 23:03.01
8 Eric Schuman Tête de la Course Cycling 23:27.86
9 Martin Turek Este Racing 23:42.42
10 Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team 25:02.84
11 Dennis Bartlett bikesport racing team 25:42.55
12 Gary Lardizabal bikesport racing team 28:16.47
Men Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 23:02.18
2 Birkin Owart Audi 23:18.20
3 Ludo Max HSP 23:20.27
4 Bart Hawkinson Therapeutic Associates Racing 23:20.88
5 Kelly Jablonski 23:34.48
6 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 23:37.57
7 Bart Heer SCCA/Starbucks Cycling 23:38.08
8 Michael Spring Audi 23:56.94
9 Benjamin Peterson Audi 24:05.80
10 Mathew Waterfall Tacoma Bike Racing Team 24:10.25
11 Erik Spring Audi 24:36.49
12 Ayden Young Audi 24:52.05
13 Tim Farrell Audi 25:01.73
14 Avi Mahan Team Steam 25:14.52
15 Alex Votry Therapeutic Associates Racing 25:30.60
16 Cameron Forsythe SCCA/Starbucks Cycling 25:44.60
17 Joseph Skokan Bikesale.com 25:44.69
18 Daniel Doran HSP 25:53.26
20 Cooper Rombold Shuksan Velo Club Race Team DQ
Men Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jack Toland 22:14.43
2 Volodymyr Kuzmenko Este Racing 22:22.11
3 Sean Mcgraw Hagens Berman-Society Consulting 22:54.91
4 Eric Reid CBC Racing 23:11.52
5 Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting 23:17.16
6 Jon Moen 23:21.85
7 Chris Ragsdale Cycle U / Apex Racing 23:48.10
8 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 23:57.87
9 David Crawford Tacoma Bike Racing Team 24:22.66
10 Bradley Dean 24:26.95
11 Zach Houvener Audi 24:28.72
12 Eric Lavin 24:29.69
13 Dan Warner Blue Rooster/ScanSnap 24:36.65
14 Abdean Smith Baddlands Cycling Club 24:43.88
15 Andrew Sanders 24:52.65
16 Tobias Holgers Garage Racing 25:13.08
17 Larry Baker Old Town Bicycle Race Team (OTB) 25:17.15
18 Sam Uhlman 25:18.45
19 Jonathan Kamke Blue Rooster/ScanSnap 25:21.56
20 Eamon Rutledge bikesport racing team 25:21.57
21 Josh Adams 25:28.85
22 Kyle Deline SCCA/Starbucks Cycling 25:29.39
23 James Mckee Cycle U / Apex Racing 25:34.57
24 Jeff Nyman Shuksan Velo Club Race Team 25:47.62
25 Geoffrey Murray SCCA/Starbucks Cycling 25:56.91
26 Steven Glasgow Hagens Berman-Society Consulting 26:08.65
27 Damon Wyatt bikesport racing team 26:23.69
28 Gareth Adams 26:42.91
29 Brad Marshall Blue Rooster/ScanSnap 26:53.09
30 Christopher Dixon 27:11.57
31 Scott Stout Hagens Berman-Society Consulting 27:12.01
32 Timothy Backoff Blue Rooster/ScanSnap 27:12.06
33 David Mckinnie Cycle U / Apex Racing 27:54.35
34 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consulting 27:55.55
35 Gary Magonigle Baddlands Cycling Club 28:01.70
36 Jesse Llona Cycle U / Apex Racing 28:05.79
37 Gordon Tangen Cycle U / Apex Racing 28:48.26
38 Kevin Ireland 29:11.36
39 Jacob Kallman 29:55.46
40 Standley Douglas 30:07.51
41 Aaron Vorhies US Military Cycling Team 31:30.98
42 Jed Stremel Audi 32:27.61
43 Michael Decker 36:37.21
Men Cat 4/5 Master 35-39
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Brian Falkowski 23:16.21
2 Jonshua Simmons Old Town Bicycle (OTB) 23:59.55
3 Peter Super Hagens Berman-Society Consulting 24:09.49
4 Justin Chan Slalom Consulting Racing 25:54.62
5 Joseph Hall Apex Racing Team 27:15.49
6 William Trask Audi 27:44.34
7 Ryan Harasimowicz Blue Rooster/ScanSnap 28:53.14
8 Kerry Mraz 29:15.50
Men Cat 4/5 Master 40-49
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 23:36.33
2 Eric Reid CBC Racing 24:00.87
3 Steve Walker Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:02.37
4 John Clouse Hagens Berman-Society Consulting 24:28.12
5 Timothy Reinholtz Shuksan Velo Club Race Team 24:42.25
6 Clint Schneider HSP 24:47.13
7 Christopher Nelson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 25:19.46
8 Mark Rogers Hagens Berman-Society Consulting 25:28.19
9 Todd Mortensen 25:55.57
10 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 26:12.55
11 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 26:20.35
12 James Buchanan 26:23.70
13 James Mckee Cycle U / Apex Racing 26:32.85
14 Stewart Bowmer Shuksan Velo Club Race Team 27:24.45
15 Jim Wallingford Cycle U / Apex Racing 28:04.22
16 Lucas Beatty 28:06.51
17 Doug Chapman 28:19.31
18 Harrison Magun 28:23.03
19 Marty Lewis Branford Bike 28:49.64
20 Manek Mistry Olympia Orthopaedic Associates 29:15.05
21 Paul Kummerle 31:09.13
Men Junior 10-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jack Spranger Rad Racing NW 36:04.86
Men Junior 13-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Luke Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 31:40.56
2 Alastair Magun Cycle U 32:42.80
3 Adrian Magun Cycle U 43:56.92
Men Junior 15-16
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Lewis Whiley Rad Racing NW 24:30.91
2 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 24:36.77
3 Jarrett Aregger Kenmore Velo 26:07.12
4 Alexander West 26:43.52
5 Liam Moore tobiason Kenmore Velo 30:08.47
Men Junior 17-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Peterson Audi 23:42.57
2 Thorsten Askervold HSP 24:42.85
Men Open Master 50+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Chadwick Clarke Shuksan Velo Club Race Team 22:20.37
2 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 23:08.07
3 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 23:31.06
4 Larry Boyer Seattle Super Squadra 23:38.52
5 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 23:44.10
6 Craig Hammond Bikesale.com 23:46.50
7 John Kodin Shuksan Velo Club 23:52.41
8 Robert Ripley HSP 23:58.64
9 Jeff Pfost Cycle U / Apex Racing 24:16.29
10 Mark Clyde 24:33.46
11 Timothy Purcell Fischer Plumbing Cycling Team 24:43.52
12 Mark Franks Cycle U / Apex Racing 24:52.19
13 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates 25:25.29
14 Michael Smith Bike Masters- WA 25:31.52
15 Patrick Powers Olympia Orthopaedic Associates 25:35.97
16 Larry Baker Old Town Bicycle Race Team (OTB) 25:38.68
17 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 25:44.51
18 Gary Hocking Union Bay Cycling/Bikesale.com 25:46.15
19 Steven Curry Tacoma Bike 25:52.79
20 David Barrett 25:57.81
21 Steve Matson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 25:59.98
22 Chris Wood Fischer Plumbing Cycling Team 26:09.49
23 Richard Daifuku 26:10.23
24 Dan Austad Team Hammer Nutrition 26:17.51
25 John Rombold Shuksan Velo Club Race Team 26:20.15
26 Kim Schademan 27:17.85
27 Mark Follmer 4 Corners Cycling 27:17.92
28 Jeffery Patterson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 27:23.20
29 Dale Harless Apex Racing Team 27:54.31
30 Robert Dallain 28:28.38
31 Gary Schmitt 30:01.00
32 Darol Tuttle SCCA/Starbucks Cycling 31:45.17
33 Stephen Strader 31:56.26
Mixed Open Tandem
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Patterson 25:01.52
2 Steve Matson 25:01.52
Women Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Annemarije Rook Team Group Health 24:19.40
2 Sara Youmans JET Cycling 24:36.12
3 Katherine Reinhart Puget Sound Cycling Club 24:41.30
4 Jadine Riley Team Group Health 25:10.66
5 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 25:15.85
6 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks Cycling 25:27.89
7 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 25:30.48
8 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 25:37.12
9 Ivy Audrain Keller Rohrback Cycling 25:44.29
10 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 26:11.01
Women Cat 1/2/3 Master 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 26:28.41
2 Jodie Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 26:36.40
3 Amanda Mcnabb Team Group Health 28:53.87
Women Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Carly Tu Spokeswomen Racing 25:59.10
2 Kristen Walker Hagens Berman-Society Consulting 26:37.32
3 Karen Kowalchyk Fischer Plumbing Cycling Team 26:38.62
4 Alicia King Hagens Berman-Society Consulting 26:47.38
5 Jodie Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 26:59.07
6 Jessie Hickel Fischer Plumbing Cycling Team 27:54.59
7 Lb Kregenow Team Group Health 28:05.13
8 Elizabeth Peterson Hagens Berman-Society Consulting 28:24.73
9 Amanda Mcnabb Team Group Health 28:49.27
10 Eryn Maris Spokeswomen Racing 31:03.94
Women Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Melissa Beams Spokeswomen Racing 26:00.01
2 Jennifer Santoyo Bikesale.com 26:02.12
3 Beth Pfost SCCA/Starbucks Cycling 26:16.35
4 Gina Estep 26:16.72
5 Malia Greening Este Racing 26:24.89
6 Julie Vieselmeyr 26:40.18
7 Lisa Worthington Union Bay Cycling/Bikesale.com 26:56.86
8 Taldi Walter Team Group Health 27:27.36
9 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 27:31.05
10 Susanne Smith Bike Masters- WA 27:35.63
11 Megan Fisher Hagens Berman-Society Consulting 27:56.63
12 Samantha Mazer Hagens Berman-Society Consulting 28:02.34
13 Lisa Steppe Bikesale.com 28:18.93
14 Catherine Harley Spokeswomen Racing 28:42.83
15 Sydnie Heberling 28:49.12
16 Anamaria Popp Hagens Berman-Society Consulting 28:58.04
17 Mckayla Dunfey Team Group Health 29:08.49
18 Eva Kness Bikesale.com 29:18.76
19 Beth Everhart Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:28.03
20 Emily Beedle Bikesale.com 29:42.75
21 Jessica Jenkins 29:44.14
22 Brenda Kasper 30:38.86
23 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 30:43.00
24 Stephanie Wilson 30:56.88
25 Kathryn Kolan 31:16.22
26 Angela Reed Team Group Health 31:21.26
27 Lavonne Wilson Team Group Health 31:22.86
28 Joanna Klimczak Team Group Health 31:24.53
29 Annie Bilotta Team Group Health 31:43.56
Women Cat 4 Master 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Heather Yakely Methow Valley Cycling 25:52.88
2 Rochelle Murphy 26:29.75
3 Kathryn Beattie Fischer Plumbing Cycling Team 27:01.47
4 Nicole Weiss Team Group Health 27:12.07
5 Beth Pfost SCCA/Starbucks Cycling 27:20.43
6 Susanne Smith Bike Masters- WA 27:32.03
7 Kristy Andrews Fischer Plumbing Cycling Team 27:47.23
8 Kenda Super Hagens Berman-Society Consulting 27:47.99
9 Christine Denis HSP 28:05.85
10 Ann Stover 28:09.02
11 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 28:11.61
12 Nancy Abraham 28:19.35
13 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 28:38.08
14 Cindy Shepard 28:39.39
15 Thury Gudmundsdottir Hagens Berman-Society Consulting 29:03.65
16 Cindy Delamaza Jet City Velo 29:20.52
17 Mary Foster Team Group Health 29:21.79
18 Angela Cudone-sheridan SCCA/Starbucks Cycling 29:26.55
19 Kelly Davis Team Group Health 30:22.31
20 Olga Magun 30:39.04
21 Michaela Markusson Union Bay Cycling/Bikesale.com 30:45.18
22 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 31:05.77
23 Susan Fleenor Team Group Health 31:14.64
24 Linda Park Team Group Health 31:25.12
25 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 31:57.94
26 Sandi Navarro Sound Velo Cycling Club 32:20.49
27 Melyssa Lynch Team Group Health 32:30.98
28 Ruth Gustafson Sound Velo Cycling Club 32:37.98
29 Cindy Medlin 33:34.32
30 Karen Steen 33:42.79
Women Junior 10-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Annalise Rosser Rad Racing NW 37:49.07
Women Junior 13-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Alexandria Bowmer Whatcom Women Development Team 35:19.85