These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kip Taylor High Desert Bicycles Team
2 Fortunato Ferrara Sport Systems Mountaintop Cycling
3 Cameron Brenneman Bike n Sport Racing
4 David Carey
5 Christian Schlabach ZiaVelo Cycling
6 Nathan Rediske Scalo Veloce
7 Kyle Martinez ZiaVelo Cycling
8 Chris Abbott Scalo Veloce
9 Randy Flores High Desert Bicycles Team
10 Dustin Walthall ZiaVelo Cycling
11 Timothy D hines Emde Sports
12 Marcus Toya ZiaVelo Cycling
13 Steve Alschuler High Desert Bicycles Team
DNF Andrew Shapiro
DNF Kyle Walker Texas Tech University
DNF Jake Contos GP Velotek
DNF Thomas Jones Scalo Veloce

Men Cat 2/3/4 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Schulhofer
2 Bill Dahl Race Team
3 Anthony Hills High Desert Bicycles Team
4 Mike Slattery Race Team
5 Patrick Holland ZiaVelo Cycling
6 Silvio Menezes Race Team
7 Paul Santacruz Nob Hill Velo
8 Brian Wagner
9 Ernie Elliott International Christian Cycling Club
10 Frank Sanchez Hawk's Tri-Cycle

Men Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Ringler Bike n Sport Racing
2 Kaleb Legore
3 Cooper Shanks
4 Michael Nightingale GS Panache
5 Michael French Durango Wheel Club
6 Jonah Thompson High Desert Bicycles Team
7 Scott Steffen New Mexico Velosport
8 Roy Cuoco Club Team
9 Samuel Medina GP Velotek
10 Samuel Mendez
11 Edward Schaub Nob Hill Velo
12 Steven Morley Nob Hill Velo
13 Johnathan Benavidez Nob Hill Velo
14 Spencer Compton Durango Wheel Club
15 Michael Abdalla Olev Rapido
16 Alex Ramos High Desert Bicycles Team
DNF Jeremy Osborn
DNF Hank Thompson
DNF Josh Buehner Nob Hill Velo
DNF Adam Brugge Active Knowledge

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henning De may
2 Chris Goen
3 Michael Starr
4 Marion Vance
5 Matt Charles Club Team
6 Sean Martinez Big Orange Cycling
7 Philip Neis Olev Rapido/Trek Store
8 Scott Pierce
9 Jonathan Chiang
10 Oscar Nova
11 Emil Kadlec Sport Systems Mountaintop Cycling
12 Harrison Danny
13 Jim Chiasson High Peaks Masters
14 Marcus Martinez Big Orange Cycling
15 Saul Gomez
16 Michael Fitzsimmons
17 Gerhardt Ackerman
18 Noah Jacobson
19 William Littleton
20 Kurt Stritzl
21 Mike Martinez Big Orange Cycling
22 Wendell Egelhoff Spindoc Racing
23 Alric Roybal
24 Warren Hire Nob Hill Velo
25 Stephen Brown GP Velotek
DNF Eddie Perrone
DNF Andrew Helmbrecht

Women Cat 1/2/3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gretchen Selby Colavita Racing

Women Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Fitzpatrick NM Spokettes Race Team
2 Michaela Fong NM Spokettes Race Team
3 Britta Lindquist
4 Ava Hachmann
5 Jillian Ward
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with