These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
2 Matthew Bruner Happy Tooth Racing
3 John Jay Happy Tooth Racing
4 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
5 Shane Braley Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
6 Matt Lee Mock Orange Racing
7 Darren Fuller
8 Parker Mcconville Happy Tooth Racing
9 David Hall Myrtle Beach Bicycle Racing
10 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
11 Nate Berry Happy Tooth Racing
12 Wyatt Briggs Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
13 David Flynn Hearts Racing Club
14 Michael Raynor HSE Cycling
15 Brandon Milet RIZE ENERGY
16 Jerry Gala Revolution Cycle Sports
17 Luis Flores Happy Tooth Racing
18 Alexander Fisher
19 Phillip Jackson Cycletherapy
20 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
21 Thomas Ziermann Fugue Racing
22 Ross Bowden Oak City Cycling Project Race Team
23 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
24 Chris Zieman Happy Tooth Racing
25 Joseph Carpisassi Cycletherapy
26 Matthew Howe Happy Tooth Racing
27 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
DNF Seth Ray Oak City Cycling Project Race Team
DNF Jacob Miller Duke University
DNF Stephen Wagstaff Carolina Fatz and Industry Nine Grassroots Team

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jose Avila Village Volkswagen Cycling
2 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles pb Carolina Ale House
3 Brandon Davis Wattage Cottage
4 Josh Payne Berger Hardware Bikes
5 Robert Eichvalds Champion Systems DCX Elite Cycling Team
6 Mike Lifshotz Ride Fast Gear / Wattage Cottage / Origin-8
7 Carter Harris SV/BikeSource Racing
8 Spencer Lowden Berger Hardware Bikes
9 Charkie Huegel Revolting Cogs
10 Dylan Lawson Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
11 David Webster Hawleys Bicycle World Racing Team
12 Jim Payne Tumult Racing
13 Darrin Dexter CatUp Coaching
14 Alec Whyte Finish Strong Elite Team p/b GCB
15 Alvin Frias catUP Coaching
16 Jason Ian stamm Berger Hardware Bikes
17 Daniel Gosner catUP Coaching
18 Dave Maccutcheon MBRC
19 Shawn Kane Bicycle Gallery Racing
20 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
21 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale House
22 Sean Holland
23 Gregory Keith Hawleys
DNF Trent Blackburn Wattage Cottage
DNF Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
DNF Brenden Siekman Hawleys

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clayton Griffin
2 Randy Cress SV/BikeSource Racing
3 Charles Richey
4 Hugh Mccullough
5 Marco Pigni KnoxVelo/Harper
6 Eric Winebarger Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
7 Jonathan Crawford
8 Daniel Lenis SV/Bikesource Racing
9 Rick Williams The Hillsborough Street Elite
10 Ryan Hayden CatUp Coaching
11 Zhan Khaw Duke University
12 Gilbert Bollinger iii catUP Coaching
13 Evan Kimbro Greensboro Velo Club
14 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
15 Brian Levy SV/BikeSource Racing
16 Adam Koch
17 David Weatherford fugue
18 Roger Payne ABRC
19 Stephano Porter catup
20 John Farmerie
21 Tyler Ramer Carolina Cycling
22 R Manson Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale House
23 Tom Armour Fugue Racing
24 Tom Hewitt AtOmic Cycles
25 Chris Guella SV/BikeSource Racing
26 James Brigman South Main Cycles Racing
27 Larry Gibson Generals
28 Thomas Esposito Hawleys Bicycle World Race Team
DNF David Tuchman Cone Health/Cycles de ORO
DNF Sean Allen Cushman & Wakefield Racing
DNF James Reisen

Men Cat 5 -

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Thompson Bicycle Gallery Racing
2 Marcus Canady Atomic Cycles
3 Greg Chuffo Atomic Cycles
4 Steven Laclair Full Spectrum Racing, NC, LLC - The Bicy
5 David Millsaps
6 Terrence Slack Hawley's Bicycle World Racing Team
7 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling Club
8 Jason Los Hawleys Bicycle World Race Team
9 John Hergert Full Spectrum Racing
10 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team

Men Cat 5 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Thompson Catup Coaching
2 Greg Rogers Catup Coaching
3 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
4 Lee Sandstead
5 Stephen Willis E3 Elite Human Performance
6 Greg Hohn
7 Ed Kulbis Bicycle Gallery Racing
8 Bryan Hoffman
9 Steven Mcglothlin Cool Breeze Race Team
10 Glenn Miller Bicycle Gallery Racing
11 Greg Beasley
12 Albert Ferri Hawley's Bicycle World Racing Team
13 Michael Zurface Velo Smart Performance Lab
14 Bobby Wheeler catUP Coaching
15 Dan Lewis
16 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
DNF Lance Borman FSR/The Bicycle Shop
DNF Eric Jacobsson catUP Coaching
DNF Eric Rood catUP Coaching

Women1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team
2 Marianne Holt PainPathways Cycling Team
3 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
4 Lauren Beastall Pain Pathways Cycling Team

Women4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Vrouwenvelder Carolina Cycling
2 Shayne Van-schalkwyk CatUP Coaching
3 Kathryn Mckenney
4 Bethan Eynon SpokesWomen Syndicate Inc.
5 Allie Wetzel SpokesWomen Syndicate
6 Laura Dishman Carolina Cycling Team
7 Jamie Botta Triangle Velo
8 Nerea Cal
9 Minori Sanchizfung
10 Mandy Gallagher Triangle Velo
11 Michelle Conn Cross Creek Cycling Club C4
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with