These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano 4:08:48
2 Cameron Hoffman Team Endurance 360 4:08:49
3 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 4:08:49
4 Jared Gilyard Landis/Trek 4:08:49
5 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 4:08:49
6 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 4:08:50
7 Bonn Turkington Canyon Bicycles-Shimano 4:08:50
8 Michael Wilcox Canyon Bicycles - Shimano 4:13:21
9 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 4:13:21
10 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 4:13:21
11 Ben Schmalz Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 4:13:25
12 Tim Mulvihill CONTENDER BICYCLES 4:21:27
13 Shelby Burton 4:26:42
14 Uhl Albert St. Lukes Sports Medicine 4:38:16
DNF John Babcock Team Cycleton
15 Ferrell Michael Folsom Bike/VW/Raley's 4:39:09

Men Cat 1/2/3 Masters 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louie Amelburu Microseal Racing Team 4:13:50

Men Cat 1/2/3/4 Masters 45-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Schaefer Microseal Racing Team 4:13:50
2 Jeff Sargent Ski Utah|Plan 7 4:21:18
3 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 4:38:36
4 Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 4:38:37
DNF James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team
5 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 4:41:18

Men Cat 1/2/3/4 Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 3:00:30
2 Norman Frye Ski Utah|Plan 7 3:00:30
3 Rick Black Ski Utah|Plan 7 3:00:35
4 Ken Jones Barbacoa - Mi Duole 3:07:56
5 Bill Pinckard Microseal Racing Team 3:08:31
6 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 3:13:12
7 Harald Aune 3:35:23
8 Chris Bond 4:00:39

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joergen Trepp SaltCycle-Intelitechs Racing Team 4:20:52
2 Paul Burger SaltCycle-Intelitechs Racing Team 4:20:52
3 Scott Buccambuso Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 4:20:53
4 Colt Albrecht Team Red Rock 4:20:55
5 Courtney Larsen 4:25:09
6 Ben Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 4:25:11
7 Robert Chapman VOLO Cycling p/b RMSS 4:26:33
8 Kevin Turchin Carefast 4:30:37
9 Yashindir Gokul Les Rois Cycling Club 4:30:39
10 Andrew Lock Millcreek Bicycles 4:30:40
11 Terry Steeves Carefast 4:38:55
12 Geoffery Barry Millcreek Bicycles 4:39:21
13 Nathan Grill Carefast 4:52:15
14 Nathan Steele Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 5:00:39
15 Brian Smith Canyon Bicycles - Shimano 5:02:18
DNF Nathan Barnes Millcreek Bicycles

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 2:49:39
2 Jared Muir Infinite Cycles 2:51:04
3 Allan Mecham 2:54:14
4 Scott Morrison Golden Spike Cycling 2:54:26
5 Jacob Crockett FFKR - CONTENDER RACING 2:58:43
6 Kasra Ghaharian Mandalay Bay/McGhie's 2:58:46
7 David Hansen 3:00:30
8 Kurt Simpson 3:01:40
9 Bradley Thurgood 3:02:44
10 Anson Kirchner SaltCycle - Intelitechs 3:04:04
11 Austin Knutson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 3:08:11
12 Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 3:09:17
13 Trevor Jackson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 3:09:17
14 Mark Duncan Les Rois Cycling Club 3:11:33
15 Shannon Larsen Carefast 3:11:33
16 Grayson Gearin Carefast 3:11:34
17 Scott Lucas LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:19:42
18 Johnny Shirley 3:23:34
DNF Eric Draper
19 Christian Moreno Utah Valley University 3:25:52

Men Cat 4/5 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's 3:07:55
2 Aaron Papa Mandalay Bay/McGhie's 3:09:29
3 Stephen Hester MiDuole 3:12:48
4 Tony Rago Mandalay Bay/McGhie's 3:18:05
5 Ian Skurnik 3:22:15
6 Justin Brown 3:27:14
7 Cory Sandberg LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:37:41
8 Phillip Dahl 3:40:46
9 Chip Page LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:52:15

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jed Christensen Team Red Rock 2:56:46
2 Jared Meyers 2:56:54
3 Chad Lambert Logan Race Club 2:59:30
4 Garrett Dana 3:00:25
5 Gary Christian 3:04:23
6 Brant Beus 3:07:03
7 Alec Eror Team Red Rock 3:07:22
8 Spencer Brown 3:15:45
9 Valline Nate 3:33:32
10 Hogenyen Matthew 3:44:44
11 Kjarsten Christensen 3:48:12

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling T 3:10:15

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
2 Shirley Leydsman 3:10:16
3 Alison Frye Ski Utah|Plan 7 3:10:17
4 Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 3:10:19
5 Brookanne Mickelson 3:10:21
6 Marci Kimball Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling 3:10:21
7 Carn Cat 3:12:09
8 Mary Emerson 3:19:03
9 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 3:20:42
10 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 3:28:41
11 Heather Smith Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling 3:28:42

Women Cat 1/2/3/4 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Holzer Microseal Racing Team 3:02:10
2 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 3:19:00
3 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 3:29:40
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with