These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Carey Fat Frogs Racing
2 Micah Schaubach
3 Rupert Hoff

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company
2 Keith Johnson US Military Cycling Team
3 Michael Stearns SEAVS/Haymarket
4 James Schaefer CyCor Sports
5 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
6 Rick Young Celerity Cycling
7 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Charles Kyle US Military Cycling Team
9 William Mchenry 0
10 Mark North RunRideRace
DNF Alan Hoff Full Spectrum Racing Richmond
DNF Jeff Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Wesley King Richmond Velo Sport
3 Harlan Ward 0
4 Tim Starkey Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Gordan Van hook Rogue Velo Racing
6 Todd Miller Tri Power

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Martinez
2 Matt Nowak
3 Brian Markley
4 Jerry Hadley
5 Sam Winters
6 Danny Gibney
7 Dariusz Tyborowski
8 Thomas Grinnan
9 Sean Gardner
10 Timothy Pope
11 Michael Russo
12 Joe Notarnicola
13 Max Silverstein
DNF Tracy Michaud
14 Daniel Diem
DNF Joshua Goyet

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Calderon AVC/Team Hagerstown-Washington Co
2 Bradley Gresham Rogue Velo Racing
3 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
4 Matt Rowlands Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
6 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
8 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
9 Ben Beck 0
10 Paul Montanus Team Beyer Auto
11 Christopher Bradley Celerity Cycling p/b Brooks Systems
12 Andrew Kenny Richmond Bicycle Studio Racing
13 Darrell Marion 0
14 Geoffrey Tiblin 0
15 Chris Scales 0
16 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
17 Michael Better James Madison University
18 David Jones Richmond Bicycle Studio Racing
19 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
20 Westyn Wilhelm Celerity Cycling p/b Brooks Systems
21 Peter Steyaert PTS Racing
22 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
23 Ron Skinner 0
24 Giancarlo Pierantoni Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds G
25 Brantley Tyndall Richmond Bicycle Studio Racing
26 Wayne Champigny 0
27 Trevor Holmes VCU
DNF Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
28 Bryan Norwood 0
DNF Jason Plank 0
DNF Michael Stone 0
DNF Kieran Mcloughlin 0
DNF Ryan Edwards Virginia Commonwealth University
DNF Nathan Ayers Full Spectrum Racing Virginia
DNF Parker Spencer 0
DNF Sam Redden 0
DNF Frederick Gerson 0
DNF Charles Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
DNF Sean Gilmartin 0
DNF Ivan Poteat Team Carytown Bicycle Company Powered by
DNF Justin Onusko HPC/LIST

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Leet Charlottesville Racing Club p/b Reynolds GM/Subaru
2 Jarret Hann
3 Deno Plumley
4 Ryan Mcgiboney
5 Derek Nicholson
6 Chris Suter
7 Michael Kidby Unattached
8 Wayne Stambaugh Fat Frogs Racing
9 Michael Artegian
10 Phil Crawley Full Spectrum Racing
11 Barry Taylor
12 Justin Mangold
13 Gordon Trowbridge
14 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
15 Russel Kern Unattached
16 Tyler Tetreald
17 Lee Sandstead
18 Joshua Frechem
19 David Fahy iii Unattached
20 Andrew Finley Unattached
21 Robert Grove
22 Tobin Rollenhagen
23 Brian Murphy
24 Brad Cole
25 William Reynolds Paralyzed Veterans Racing
26 Jimmy Bruce
27 Don Haley
28 Willie Jackson

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Sean Barrie BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District Taco
5 Chris Jones* Bon Secours
6 Peter Custer Team Bike Doctor
7 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
8 Daniel King Team Carytown Bicycle Company
9 Bruno Neto Team Bike Doctor
10 Michael Hosang 0
11 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
12 Robert Glasford Winners Edge
13 Greg Wittwer PTS Racing
DNF Ben Rickey PTS Racing
DNF Justin Crawford PTS Racing
DNF Brett Kielick Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Erin Silliman Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
DNF Evan Lang Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Keck Baker BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District Taco
DNF Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Jimmy Picard 0
DNF Ryan Bodge Team Bike Doctor
DNF Stuart Louder Crosshairs Cycling
DNF Paul Ward Bon Secours
DNF Robert Kelly District Velocity Racing
DNF Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor
DNF John Gray Virginia Beach Wheelmen
DNF Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Frank Palmieri 0

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Tallent Team Bike Doctor
2 Laura Cathers 0
3 Marion Palmieri-nisseler Tradewinds Racing
4 Jetaun Washington Celerity Cycling
5 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Beth Walsh Team 3Sports
DNF Sarah Anderson Rogue Velo Racing
DNF Gisela Bell 0

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Ingram James River Velo Sport (JRVS)
2 Jennifer Pope Rogue Velo Racing
3 Zoenique Williams Winner Edge Bermuda
4 Amie Krasnozon PainPathways Cycling Team
5 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Emily Joyner Tradewinds Racing
7 Laura Cook James River Velo Sport (JRVS)
8 Amanda Eichert Tradewinds Racing
9 Avanell Schmitz Tradewinds Racing
10 Brittany Macdonald Rogue Velo Racing
11 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
DNF Sharon Leary Bad Cat Racing
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with