These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Bennette Keller Rohrback Cycling 1:10:54
2 Russell Stevenson 1:10:54
3 Brian Hitchcock HSP 1:10:54
4 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 1:11:11
5 David Richter HSP 1:11:23
6 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling 1:11:23
7 Christopher Coyle Garage Racing 1:11:23
8 Wei-kei Chang 1:11:23
9 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano 1:11:23
10 Steven Wilssens Audi 1:11:26
11 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 1:11:34
12 Roger Bown Keller Rohrback Cycling 1:11:34
13 Rad Cunningham Stranamanti Cycling -1 Lap
14 Tyler Tangen Audi -1 Lap
15 Keiichi Otani Broadmark Capital -1 Lap
DNF Peter Beels Leadout Racing DNF
DNF Mathew Waterfall HSP DNF
DNF Jordan Jackson HSP DNF
DNF Thorsten Askervold HSP DNF
DNF Will Teal HSP DNF
DNF Douglas Carlton Keller Rohrback Cycling DNF
21 Pete Groblewski Keller Rohrback Cycling DQ

Men Cat 1/2/3 Master 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Cullen Kenmore Velo 0:45:24
2 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling 0:45:24
3 Andrew Martin Bikesale.com 0:45:24
4 Sylvio Bravetti Audi 0:45:27
5 James Wood Alki/Rubicon Racing 0:45:27
DNF Daniel Mensher Gentle Lovers DNF
6 Joshua Simpson Recycled Cycles Racing 0:45:27
DNF Andrew Roths Bikesale.com DNF
DNF Bryon Cline Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF

Men Cat 1/2/3 Master 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bradford Kilcline HSP 0:44:37
2 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 0:44:37
3 Dave Rider Alki/Rubicon Racing 0:44:37
4 Brian Estocapio HSP 0:44:37
5 Warren Atkey Union Bay Cycling 0:44:37
6 Sean Phillips Garage Racing 0:44:37
7 Russell Clark Old Town Bicycle (OTB) 0:44:37
8 Andrew Nestingen Fischer Plumbing Cycling Team 0:44:37
9 Aaron Levin Rocket 7 Custom Cycling Shoes 0:44:37
10 Warren Mcandrew Fischer Plumbing Cycling Team 0:44:37
11 Doug Davis Audi 0:44:37
12 Mark Portin Cucina Fresca Cycling Team 0:44:37
13 Tom Wick Garage Racing 0:44:37
14 Dan Swanson 0:44:37
15 Ben Kaplan Keller Rohrback Cycling 0:44:42
16 Ira Sy 0:44:42
17 Scot Weeks Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:44:44
18 Brian Smith 0:44:44
19 Aaron Lavin Garage Racing 0:44:44
20 Nikos Mills Garage Racing 0:44:49
21 Bennett White HSP 0:44:53
22 Alex Rosenast Garage Racing 0:44:54
23 Matthew Hill Garage Racing 0:44:57
DNF Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Lane Wilkinson Bikesale.com DNF
DNF Randy Salamon Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF James Cameron Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF David Mcbride Hedonspeed DNF
DNF Douglas Carlton Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Mike Rogers Bikesale.com DNF
DNF Robert Velez Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Brian Hall Audi DNF
DNF Michael Pruitt Seattle Super Squadra DNF

Men Cat 3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Cullen Kenmore Velo 0:49:01
2 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 0:49:01
3 Steve Westover 0:49:01
4 Joseph Skokan Bikesale.com 0:49:01
5 Zac Strode Team Steam 0:49:01
6 Jeffery Nettles Recycled Cycles Racing 0:49:01
7 Nathan Pepin Cycle U / Apex Racing 0:49:01
8 Cory Lockwood 0:49:01
9 Andie Taylor Cycle U / Apex Racing 0:49:01
10 Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting 0:49:01
11 Zach Houvener Audi 0:49:01
12 Mark Yoder TEAM ICO 0:49:01
13 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 0:49:01
14 Andrew Erickson Garage Racing 0:49:01
15 Robert Lehtinen Alki/Rubicon Racing 0:49:07
16 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 0:49:09
17 Jeff Hsu Garage Racing 0:49:11
18 Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip 0:49:11
DNF Mark Roughgarden Hagens Berman-Society Consulting DNF
19 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 0:49:13
DNF Robert Mcdaniel Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Harry Pepe Kenmore Velo DNF
DNF Richard Urena Garage Racing DNF
DNF Anthony Zackery DNF
DNF Joel Schweiger HSP DNF
DNF Erik Philipson Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Misha Terentjev Seattle Race Club DNF
DNF Josh Gerak Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Michael Sanderson Bikesale.com DNF
DNF Edward Rosenberg Garage Racing DNF
DNF Derek Churchyard Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF Bryon Cline Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF Paul Bishop SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Alex Votry Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Andrew Shirey Audi DNF
DNF Samuel Park Therapeutic Associates Racing DNF

Men Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jack Duncan Audi 0:27:42
2 David Trumpey 0:27:58
3 Scott Villalon Fischer Plumbing Cycling Team 0:27:58
4 Colin Mckenna Hagens Berman-Society Consulting 0:27:58
5 Sun Dang Audi 0:27:58
6 Mathew Anderson Cycle U / Apex Racing 0:27:58
7 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing 0:27:58
8 Daniel Filonowich 0:28:04
9 Jarrett Aregger Kenmore Velo 0:28:34
10 Rian Rustvold Washington State University 0:28:42
11 Alexander Walentynowicz Herriott Sports Performance 0:28:42
12 Kenton Berg SCCA/Starbucks Cycling 0:28:45
13 Curtis Mccarson 0:28:46
14 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 0:28:46
15 Nathan Camp Cycle U / Apex Racing 0:28:57
16 Joe Baratto Bikesale.com 0:29:40
DNF Ross Davis Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Andrew Roberts Spokane Rocket Velo DNF

Men Cat 4/5 Master 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Yee Feng Audi 0:30:57
2 Mathew Anderson Cycle U / Apex Racing 0:31:02
3 Colin Mckenna Hagens Berman-Society Consulting 0:31:02
4 Nathan Camp Cycle U / Apex Racing 0:31:16
5 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing -1 Lap
6 John Sperling -2 Laps
7 Kyle Mattson Kryki Sports -2 Laps
8 Bob Bautista Cycle U / Apex Racing -2 Laps
DNF Nick Bruskewitz DNF

Men Cat 4/5 Master 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clint Schneider HSP 0:27:40
2 Greg Hoglund 0:27:40
3 Kenton Berg SCCA/Starbucks Cycling 0:28:30
4 Kevin Tamura Audi 0:28:30
5 Steve Bleifuhs Cucina Fresca Cycling Team 0:28:30
6 Craig Powers Bikesale.com 0:28:57
7 Daryl Strasser 0:28:57
8 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 0:28:57
9 Jonathan Sirois Alki/Rubicon Racing 0:28:57
10 Stephen Grim Seattle Super Squadra 0:28:57
11 Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling 0:28:57
12 Tim Culbertson Hagens Berman-Society Consulting 0:28:57
13 Robert Rice bikesport racing team 0:28:57
14 Gian Vito Fischer Plumbing Cycling Team 0:28:57
15 Kent Hu 0:28:57
16 Adam Loving 0:28:57
17 Kenneth Ramirez Cycle U / Apex Racing -1 Lap
18 Jeff Zeunert Cycle U / Apex Racing -1 Lap
19 Jim Wallingford Cycle U / Apex Racing -1 Lap
DNF Michael Mullen Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Michael Hatzakis Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Marc Savage Broadmark Capital DNF
DNF Gerardo Mores Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Daniel Filonowich DNF
DNF Dale Harless Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Erik Selberg Bikesale.com DNF

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Hoglund 0:27:58
2 Nick Bruskewitz 0:27:58
3 Sky Wilson Market Street Cycling Club 0:28:01
DNF Wyatt Mason Rad Racing NW DNF
4 Clint Schneider HSP 0:28:01
DNF Daryl Strasser DNF
DNF John Tiscornia HSP DNF
DNF Alexander Perry HSP DNF
DNF Michael Hatzakis Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF James Bishop Husky Cycling - University of Washington DNF
DNF Hans Leonardo DNF

Men Open Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffery Nettles Recycled Cycles Racing 0:29:56
2 Cris Haley Firefighters District 11 WA - West 0:29:56
3 Josh Gerak Blue Rooster/ScanSnap 0:29:56
4 Rodney Brandon Cucina Fresca Cycling Team 0:29:56
5 Todd Baumeister Cycle U / Apex Racing 0:29:58
6 Joe Baratto Bikesale.com 0:30:11
7 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 0:30:11
8 Rick Roof Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:30:11
9 Brian Cole Cucina Fresca Cycling Team 0:30:11
10 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 0:30:15
11 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 0:30:15
12 John Tiscornia HSP 0:30:15
13 Dennis Thornton-wiatt Findlay/Fantini Masters 0:30:15
14 Conrad Steffens Apex Racing Team 0:30:15
15 Craig Hammond Bikesale.com 0:30:15
16 Mark Hinman Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:30:15
17 Robbin Goldfoos Seattle Super Squadra 0:30:15
18 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 0:30:15
19 Barry Ironmonger Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:30:19
20 Harry Pepe Kenmore Velo 0:30:26
DNF Eric Holman Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
21 Scott Petermeier Bikesale.com 0:31:11
DNF Jim Peterson HSP DNF
DNF Ingy Dot net Bikesale.com DNF

Men Open Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Hackleman Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:30:15
2 Steve Thompson Bikesale.com 0:30:15
DNF Steve West DNF
3 Craig Powers Bikesale.com 0:30:19
DNF Bennett White HSP DNF
DNF Kevin Johnson Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Gordy Bolstad Bikesale.com DNF

Women Cat 1/2 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ivy Audrain Keller Rohrback Cycling 1:00:58
2 Erica Lengacher Boat Street Cycle Club (BSCC) 1:00:58
3 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 1:00:58
4 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 1:00:58
5 Heather Nielson HSP 1:00:58
6 Jocelyn Setter Keller Rohrback Cycling 1:01:06
7 J Kele murdin Stranamanti Cycling 1:01:13
DNF Carolyn Eller Recycled Cycles Racing DNF
8 Norrene Godfrey 1:02:23
DNF Annemarije Rook Team Group Health DNF

Women Cat 1/2/3 Master 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 0:39:16
2 Emily Nevin 0:39:16
3 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 0:39:16
4 Lara Sirois Alki/Rubicon Racing 0:39:16
5 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 0:39:16
6 Gina Kavesh Bikesale.com 0:39:16
7 Karen Wilkinson Team Group Health -1 Lap

Women Cat 3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katie Poinier Team Group Health 1:00:58
2 Lisa Coyne Team Group Health 1:00:58

Women Cat 4 Master 30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Denis HSP 0:24:27
2 Nicole Weiss Team Group Health 0:24:27
3 Lisa Worthington Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:24:27
4 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 0:24:29
5 Jackie Craver Bikesale.com 0:24:29
6 Beth Pfost SCCA/Starbucks Cycling 0:24:29
7 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 0:24:40
8 Amber Gunning SCCA/Starbucks Cycling 0:24:53
9 Christi Kenyon Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:25:04
10 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates -1 Lap
11 Kelly Davis Team Group Health -1 Lap
12 Lavonne Wilson Team Group Health -1 Lap
DNF Amanda Anttilaoza Team Group Health DNF

Women Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Huebner Keller Rohrback Cycling 0:22:16
2 Amber Gunning SCCA/Starbucks Cycling 0:22:16
3 Christine Denis HSP 0:22:16
4 Lisa Worthington Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:22:16
5 Margaret Ovenell 0:22:16
6 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 0:22:16
7 Hillary King Fischer Plumbing Cycling Team 0:22:16
8 Nicole Weiss Team Group Health 0:22:16
9 Jackie Craver Bikesale.com 0:22:16
10 Mckayla Dunfey Team Group Health 0:22:16
11 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 0:22:16
12 Christi Kenyon Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:22:16
13 Kirsten Soelling SCCA/Starbucks Cycling 0:22:16
14 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 0:22:58
15 Wyann Refai Husky Cycling - University of Washington 0:23:39
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with