These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Richter HSP 1:10:13
2 Nicholas Bennette Keller Rohrback Cycling 1:10:13
3 Steve Fisher UCI CT: Jelly Belly Cycling 1:10:13
4 Andrew Martin Bikesale.com 1:10:13
5 Ryan Short 1:10:13
6 Chris Worsfold 1:10:13
7 Christopher Coyle Garage Racing 1:10:13
8 Tyler Tangen Audi 1:10:13
9 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 1:10:13
10 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 1:10:13
11 Mike Robson Bikesale.com 1:10:13
12 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 1:10:13
13 Warren Atkey Union Bay Cycling 1:10:13
14 Maurice Worsfold 1:10:13
15 Pete Groblewski Keller Rohrback Cycling 1:10:13
16 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano 1:10:13
17 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 1:10:13
18 Sean Phillips Garage Racing 1:10:13
19 Peter Beels Leadout Racing 1:10:13
20 Zach Mcdonald 1:10:13
21 Daniel Harm BMW Development Team 1:10:20
22 Theodore Schwartz Herriott Sports Performance 1:10:20
23 Herbert Munson Union Bay Cycling/Bikesale.com 1:10:20
24 Steve Remy Team Rokform 1:10:24
25 Ryan Bibko Kenmore Velo 1:10:24
26 Alec Moorman Bikesale.com 1:10:26
27 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 1:10:27
28 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling 1:10:27
29 Rad Cunningham Stranamanti Cycling 1:10:36
30 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 1:10:57
31 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling 1:10:57
32 Brian Hitchcock HSP 1:10:57
33 Nathaniel Pitts HSP 1:11:18
34 Bradford Kilcline HSP 1:11:18
DNF Russell Clark Old Town Bicycle (OTB) DNF
35 Mathew Waterfall HSP 1:11:22
DNF Jason Bethel Garage Racing DNF

Men Cat 1/2/3 Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Remy Team Rokform 0:40:16
2 Aaron Levin Rocket 7 Custom Cycling Shoes 0:40:16
3 Steve Cullen Kenmore Velo 0:40:16
4 Cameron Williams Cycle U / Apex Racing 0:40:16
5 Sean Phillips Garage Racing 0:40:16
6 Steve Westover 0:40:16
7 Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing 0:40:16
8 Scot Weeks Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:40:16
9 Erik Olson Cucina Fresca Cycling Team 0:40:16
10 Roger Honz Cycle U / Apex Racing 0:40:16
11 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 0:40:16
12 Douglas Carlton Keller Rohrback Cycling 0:40:16
13 Matthew Hill Garage Racing 0:40:16
14 Damon Pettinger California Giant Cycling 0:40:24
15 Joe Holmes Tête de la Course Cycling 0:40:25
16 Russell Clark Old Town Bicycle (OTB) 0:40:39
17 Alex Rosenast Garage Racing 0:40:39
18 Michael Pruitt Seattle Super Squadra 0:41:29
19 Peter Baughman Kenmore Velo -1 Lap
DNF Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Greg Arden Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Mike Rogers Bikesale.com DNF

Men Cat 3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rory Jack Recycled Cycles Racing 0:53:17
2 David Waples River City Red 0:53:17
3 Andie Taylor Cycle U / Apex Racing 0:53:17
4 Robert l Brown jr 0:53:17
5 Steve Cullen Kenmore Velo 0:53:17
6 Josh Gerak Blue Rooster/ScanSnap 0:53:17
7 David Mezera Cucina Fresca Cycling Team 0:53:17
8 Benjamin Peterson Audi 0:53:17
9 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 0:53:17
10 Pierrebernard Thiffault 0:53:17
11 Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting 0:53:17
12 Joel Jones Old Town Bicycle (OTB) 0:53:17
13 Joseph Skokan Bikesale.com 0:53:17
14 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 0:53:17
15 Nick Siverly Blue Rooster/ScanSnap 0:53:17
16 Zach Houvener Audi 0:53:17
17 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 0:53:17
18 Benjamin Storrar Point Defiance Counseling 0:53:17
19 Anthony Zackery 0:53:17
20 Lewis Whiley Rad Racing NW 0:53:17
21 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 0:53:17
22 Rick Roof Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:53:17
23 Erik Philipson Hagens Berman-Society Consulting 0:53:17
24 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 0:53:17
25 Andrew Roths Bikesale.com 0:53:17
26 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 0:53:17
27 Steve Westover 0:53:17
28 Samuel Park Therapeutic Associates Racing 0:53:17
29 Erik Olson Cucina Fresca Cycling Team 0:53:17
30 Alex Votry Therapeutic Associates Racing 0:53:17
31 Eric Abbott Bikesale.com 0:53:17
32 Sam Waples Audi 0:53:17
33 Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip 0:53:17
34 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 0:53:17
35 Derek Churchyard Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:53:17
36 Lane Wilkinson Bikesale.com 0:53:17
37 Avi Mahan Garage Racing 0:53:23
38 Justin Resnick 0:53:31
39 Gregory Luniewski Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:53:34
40 Robbin Goldfoos Seattle Super Squadra 0:53:39
41 Andrew Erickson Garage Racing 0:53:47
42 Joel Schweiger HSP 0:54:16
43 Alex Walker Point Defiance Counseling 0:54:16
DNF Michael Klisch Kenmore Velo DNF
44 Bryon Cline Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:54:31
DNF Pj Bauser Hagens Berman Cycling DNF

Men Cat 4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Grandits Cycle U / Apex Racing 0:27:23
2 Lucas Barashdavid Husky Cycling - University of Washington 0:27:23
3 Kevin Tamura Audi 0:27:23
4 Sun Dang Audi 0:27:39
5 Martin Vaneycke Tacoma Bike Racing Team 0:27:39
6 Ross Davis Hagens Berman-Society Consulting 0:27:39
7 Rick Wiedmann Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:27:39
8 Daniel Hubbell Cucina Fresca Cycling Team 0:27:39
9 Eric Schiller Audi 0:27:39
10 Lewis Wright 0:27:39
11 Jacob Sheppard Recycled Cycles Racing 0:27:39
12 Jeff Nelson Audi 0:27:44
13 Adam Zabler Hagens Berman-Society Consulting 0:28:59
14 James Baratto Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:29:04
15 Hugh Barrington Audi -1 Lap
16 Ryan Letrowse -1 Lap
DNF Jonathan Kamke Blue Rooster/ScanSnap DNF
DNF Lee Newkirk Fischer Plumbing Cycling Team DNF

Men Cat 4/5 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Hoglund 0:27:23
2 Christopher Kaiser Fischer Plumbing Cycling Team 0:27:23
3 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 0:27:23
4 Dee Patterson 0:27:23
5 Bennett White HSP 0:27:23
6 Seth Waterfall 0:27:23
7 Ivan Citron 0:27:23
8 Kevin Tamura Audi 0:27:23
9 Lee Newkirk Fischer Plumbing Cycling Team 0:27:23
10 Gary Johnson 0:27:23
11 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 0:27:23
12 Brian Clark 0:27:23
13 Unknown Rider 0:27:30
14 Chris Mahan Cucina Fresca Cycling Team 0:27:30
15 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 0:27:38
16 Eric Haley 0:27:45
17 Michael Mullen Blue Rooster/ScanSnap 0:28:03
18 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team -3 Laps

Men Cat 5 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Vaskas Point Defiance Counseling 0:29:02
2 Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 0:29:02
3 Greg Hoglund 0:29:02
4 Wei Kei chang 0:29:03
5 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 0:29:05
6 Joseph Mullan Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:29:05
7 Niklas Mollenholt HSP 0:29:05
8 Andy Bokanev HSP 0:29:05
9 Kent Hu 0:29:05
10 Garrett George Fischer Plumbing Cycling Team 0:29:08
11 John Roberts 0:29:45
12 Michael Masuda HSP 0:29:45
13 Ulysses Ornelas 0:30:22
14 Nathaniel Brockert -1 Lap
15 Chris Joosse Tacoma Bike -1 Lap
16 Jeremy Hollis Spokane Rocket Velo -2 Laps
17 Michael Mullen Blue Rooster/ScanSnap -3 Laps
DNF Andrew Alexander Fischer Plumbing Cycling Team DNF
18 Jeremy Cucco -4 Laps
DNF Robin Sarner DNF

Men Open Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Baratto Bikesale.com 0:40:01
2 Cris Haley Firefighters District 11 WA - West 0:40:01
3 Bennett White HSP 0:40:01
4 Rick Roof Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:40:01
5 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 0:40:01
6 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 0:40:01
7 Tom Hackleman Old Town Bicycle Race Team (OTB) 0:40:01
8 Barry Ironmonger Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:40:01
9 Michael Meteyer Trek Midwest Team 0:40:01
10 Eric Holman Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:40:01
11 Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team 0:40:01
12 David Katz Bikesale.com 0:40:01
13 Harry Pepe Kenmore Velo 0:40:01
14 Steve Thompson Bikesale.com 0:40:01
15 Robbin Goldfoos Seattle Super Squadra 0:40:01
16 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 0:40:01
17 Gordy Bolstad Bikesale.com 0:40:01
18 Greg Arden Cycle U / Apex Racing 0:40:10
19 Mark Hinman Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:40:12
20 Mike Rogers Bikesale.com 0:40:54
DNF Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Steve Matson Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
DNF Scott Petermeier Bikesale.com DNF

Women Cat 1/2/3 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katherine Reinhart Puget Sound Cycling Club 0:37:52
2 Jane Evely Kenmore Velo 0:37:52
3 Annette Williams Kenmore Velo 0:38:49
4 Cady Chintis Les Petites Victoires 0:38:49
5 Agnes Sauvage Hagens Berman-Society Consulting 0:38:49
6 Anne Gerard Scarlet Fire 0:38:52
DNF Emily Nevin DNF
7 Anamaria Popp Hagens Berman-Society Consulting 0:38:53

Women Cat 3/4 Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Steppe Bikesale.com 0:27:53
2 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 0:27:53
3 Emily Nevin 0:27:53
4 Amber Gunning SCCA/Starbucks Cycling 0:27:53
5 Mckayla Dunfey Team Group Health 0:27:53
6 Kirsten Soelling SCCA/Starbucks Cycling 0:27:53
7 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 0:27:53
8 Andi Oden University of Idaho 0:27:53
9 Christi Kenyon Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:27:53
DNF Anne Abril DNF
10 Kelly Davis Team Group Health -1 Lap
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with