These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Gardiner Ski Utah|Plan 7 1:01:12
2 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 1:01:12
3 Josh Brown LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
4 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
5 Branson Yantes LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
6 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
7 Austin Turner LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:13
8 Cameron Hoffman Team Endurance 360 1:01:13
9 Gavin Storie FFKR - CONTENDER RACING 1:01:13
10 Eric Flynn 1:01:13
11 Steve Albrecht Ski Utah Cycling Team 1:01:13
12 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano 1:01:13
13 Troy Heithecker Roosters/Bikers Edge-UT 1:01:14
14 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 1:01:14
15 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team 1:01:14
16 Cody Haroldsen Ski Utah Cycling Team 1:01:14
17 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 1:01:14
18 Christopher Hull CONTENDER BICYCLES 1:01:14
19 Todd Hageman 1:01:14
20 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
21 Bryan Fletcher 1:01:14
22 Mark Flis FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
23 Rodney Smith FFKR - CONTENDER RACING 1:01:14
24 Matt Rossman Ski Utah Cycling Team 1:01:15
25 Trevor Brown 1:01:15
26 Jacob Stocking Ski Utah Cycling Team 1:01:15
27 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano 1:01:15
28 Ryan Barrett SBR Cycles 1:01:15
29 Rodney Mena FFKR - CONTENDER RACING 1:01:15
30 Bill Demong 1:01:15
31 Brett Denney 1:01:15
32 Tim Mulvihill CONTENDER BICYCLES 1:01:15
33 Daniel Guiney Sunapee Racing Team 1:01:15
34 Kevin Willbanks Ski Utah|Plan 7 1:01:15
35 Taylor Fletcher 1:01:15
36 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 1:01:16
37 Ryan Littlefield Velosport Racing 1:01:16
38 Jared Brewer FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
39 Justin Griffin FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
40 Brent Cannon 1:01:16
41 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 1:01:16
42 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 1:01:16
43 Brandon Anderson Ski Utah Cycling Team 1:01:17
44 Mitchell Peterson Canyon Bicycles-Shimano 1:01:17
45 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 1:01:17
46 Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:01:17
47 Andre Gonzalez Velosport Racing 1:01:17
48 John Mckone 1:01:18
49 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 1:01:18
50 Dirk Cowley Velosport Racing 1:01:18
51 Julian Fowkes FFKR - CONTENDER RACING 1:01:19
52 David Harward Ski Utah|Plan 7 1:01:19
53 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 1:01:19
54 Kevin Van loon Bicycle Center 1:01:19
55 Shelby Burton 1:01:33
56 Jason Dunlap Ski Utah|Plan 7 1:02:43

Men Cat 1/2/3/4 Masters 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joshua Frick Team Beyer Auto 36:19:00
2 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 36:19:00
3 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 37:20:00
4 Cody Haroldsen 37:22:00
5 Andrew Love Salt Lake City Cycling (SLCC) 37:30:00
6 Brandon Anderson Ski Utah Cycling Team 37:30:00
7 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 37:30:00
8 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 37:31:00
9 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 37:31:00
10 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 37:31:00
11 Steven Wilson 37:32:00
12 Andre Gonzalez Velosport Racing 37:32:00
13 Peter Kuennemann 37:32:00
14 Brian Smith Canyon Bicycles - Shimano 37:32:00
15 Ben Rabner Adobe Cycling 37:37:00
16 Andrew Weir LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 37:48:00
17 Jeremy Ward A Bloc Cycling 38:51:00

Men Cat 1/2/3/4 Masters 45-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Harward 44:43:00
2 Michael Raemisch LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 44:46:00
3 Jeff Sargent Ski Utah|Plan 7 45:27:00
4 Donald Armstrong Microseal Racing Team 45:27:00
5 John Mckone 45:30:00
6 Brent Cannon 45:31:00
7 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 45:31:00
8 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 45:31:00
9 Guy Roundy S2C/Primal 45:31:00
10 Ian Skurnik 45:32:00
11 Alex Lizarazo Roosters/Bikers Edge-UT 45:32:00
12 Kenneth Morris FFKR - CONTENDER RACING 45:32:00
13 Todd Taft Ski Utah|Plan 7 45:32:00
14 Scott Mathewson FFKR - CONTENDER RACING 45:32:00
15 Eric Thompson Velosport Racing 45:32:00
16 Scott Allen Canyon Bicycles-Shimano 45:32:00
17 John Kimball 45:34:00
18 Dennis Porter Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling T 45:34:00
19 Bill Jacbus 45:34:00
20 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 45:35:00
21 Darrell Davis FFKR - CONTENDER RACING 45:36:00
22 Mike Fogarty 45:42:00
23 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 45:43:00
24 Shane Dunleavy Ski Utah|Plan 7 45:46:00
25 Paul Lastayo Ski Utah Cycling Team 45:51:00
26 Art O'connor 45:55:00
27 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 45:55:00

Men Cat 1/2/3/4 Masters 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dirk Cowley Velosport Racing 14:07:30
2 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 14:07:31
3 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:31
4 Rick Black Ski Utah|Plan 7 14:07:32
5 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:32
6 Charles Palmer FFKR - CONTENDER RACING 14:07:32
7 Donald Armstrong Microseal Racing Team 14:07:32
8 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:32
9 Joe Brubaker Ski Utah|Plan 7 14:07:33
10 Gary Porter 14:07:33
11 Jeff Clawson Canyon Bicycles-Shimano 14:07:33
12 Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 14:07:33
13 Clyde Done FFKR - CONTENDER RACING 14:07:33
14 Unknown Rider 14:07:39
15 Sells Brent 14:08:16
16 Bubba Gleason 14:10:57

Men Cat 1/2/3/4 Masters 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 14:10:47
2 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 14:10:47
3 Dwight Hibdon FFKR - CONTENDER RACING 14:10:55
4 Peter Hansen 14:11:33
5 David Meabon Canyon Bicycles-Shimano 14:11:33

Men Cat 1/2/3/4 Masters 65-70

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Louder FFKR - CONTENDER RACING 14:10:49
2 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 14:10:57
3 Lewis Rollins FFKR - CONTENDER RACING 14:11:33
4 Henry Ebell Porcupine Cycling 14:11:33

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:24:00
2 Brian Madsen FFKR - CONTENDER RACING 47:24:00
3 Shelby Burton 47:24:00
4 Casey Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:24:00
5 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:24:00
6 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 47:24:00
7 Trevor Brown 47:25:00
8 Keaton Rich SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:25:00
9 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 47:25:00
10 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:25:00
11 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:25:00
12 Weston Woodward LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:25:00
13 Zach Butterfield Canyon Bicycles - Shimano 47:25:00
14 Alex Headman SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:25:00
15 Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 47:26:00
16 Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:26:00
17 Colby Weber 47:26:00
18 Tim Jaggi 47:26:00
19 Brendan Money LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:26:00
20 Zach Terry 47:27:00
21 Greg Deyle Canyon Bicycles-Shimano 47:27:00
22 Preston Yardley Utah Valley University 47:27:00
23 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 47:27:00
24 Joshua Hickman 47:27:00
25 Michael Forsyth Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:28:00
26 Unknown Rider 47:28:00
27 Jeffrey Kloppenburg 47:28:00
28 Tyler Mangum 47:28:00
29 Bill Gowski 47:29:00
30 John Gill LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 47:31:00
31 Chris Kelsey Canyon Bicycles-Shimano 47:33:00
32 Jamie White Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 47:33:00
33 Adam Loomis 47:34:00
34 Perry Hall 48:01:00
35 Doug Underwood FFKR - CONTENDER RACING 48:04:00
36 Matthew Blango Ski Utah|Plan 7 48:46:00

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 29:54:00
2 Nathan Curtis 29:55:00
3 Joseph Stewart Velosport Racing 29:55:00
4 Unknown Rider 29:55:00
5 Sean Jager Premier Credit Racing 29:55:00
6 Alex Whitney Canyon Bicycles - Shimano 29:56:00
7 Tanner Soelberg Utah Valley University 29:56:00
8 Demetrius Leach Canyon Bicycles-Shimano 29:56:00
9 Ryan Woolston AtTask Canyon Bicycles 29:56:00
10 Tyson Soelberg SBR Cycles 29:56:00
11 Stewart Gray 29:56:00
12 Connor Patten Ski Utah Cycling Team 29:56:00
13 Robert Chapman Utah Valley University 29:57:00
14 Spencer Chipping MiDuole 29:57:00
15 Todd Holsten 29:57:00
16 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge-UT 29:57:00
17 Kyle Anderson Ski Utah Cycling Team 29:58:00
18 Noah Putt Velosport Racing 29:58:00
19 Tim Bergstrom AtTask Canyon Bicycles 29:58:00
20 Drew Demarco Canyon Bicycles-Shimano 29:58:00
21 Dustin Layton SaltCycle-Intelitechs Racing Team 29:58:00
22 Bruce Deppe Ski Utah|Plan 7 29:58:00
23 Kurt Simpson 29:58:00
24 Michael Ward 29:59:00
25 Joshua Wood 29:59:00
26 Palmer Martines 29:59:00
27 Jedd Cox 30:15:00
28 Unknown Rider 30:16:00
29 Ben Berend 30:27:00
30 James Lechtenberg FFKR - CONTENDER RACING 30:37:00
31 Maxmilian Higley 31:25:00
32 Tim Massucco Ski Utah|Plan 7 31:25:00
33 Juan Ramirez Roosters/Bikers Edge-UT 31:52:00
34 Robert Lock 31:54:00
35 Tommy Flitton 33:11:00
36 Stephen Schumann Ski Utah|Plan 7 33:16:00
37 Jared Shumate SBR Cycles 36:07:00
38 Jeff Goddard 36:07:00
39 Matt Jorgenson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 36:07:00
40 Brad Macfarlane Premier Credit Racing 36:07:00
41 Christian Moreno Utah Valley University 36:11:00
42 Brian Bartholomew 36:12:00
43 Ben Loomis 36:12:00
44 Matt Larson 36:12:00
45 Brent Dawson 36:12:00

Men Cat 4/5 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Oblad Porcupine Cycling 36:15:00
2 Al Takemori Team Dialogue-Porcupine 36:15:00
3 Isaac Kunz Ski Utah Cycling Team 36:16:00
4 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 36:17:00
5 Johnny Shirley 36:17:00
6 Justin Belliveau Ski Utah|Plan 7 36:17:00
7 John Ward LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 36:17:00
8 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge-UT 36:17:00
9 Mike Cannon 36:18:00
10 Nicholas Schiffman LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 36:18:00
11 Bryon Dangerfield 36:18:00
12 Ryan Finlayson Porcupine Cycling 36:19:00
13 Daniel Thunell 36:20:00
14 William Killion Infinite Cycles 36:20:00
15 Dragan Filipovic Ski Utah|Plan 7 36:21:00
16 Tom Vaughn 36:22:00
17 Tim Valdez Premier Credit Racing 36:27:00
18 Terry Stone Ski Utah|Plan 7 36:29:00
19 Tom Keller GS Boulder 36:30:00
20 Fred Ledward Premier Credit Racing 36:32:00
21 Dave Benson 36:34:00

Men Open Junior 10-13

Pl First Name Last Name Team Time
1 Skylar Patten Ski Utah Cycling Team 30:07:00
2 Luke Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 32:15:00
3 Ian Frederick Velosport Racing 32:28:00
4 Jackson Higley 33:05:00
5 Peter Stack 33:24:00

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles-Shimano 38:15:00
2 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling T 39:06:00
3 Megan Hill DNA Cycling p/b K4 41:01:00
4 Katie Clouse 41:01:00
5 Alison Frye Ski Utah|Plan 7 41:02:00
6 Jannalyn Luttrell Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling 41:06:00
7 Amber Woodbury LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 41:06:00
8 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 41:14:00
9 Lori Harward Ski Utah|Plan 7 41:16:00
10 Shanin Miller Canyon Bicycles - Shimano 41:39:00

Women Cat 1/2/3/4 Masters 35-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 31:33:00
2 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling T 31:35:00
3 Karen Christoffersen Ski Utah|Plan 7 31:37:00

Women Cat 1/2/3/4 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heidi Roundy S2C/Primal 31:36:00
2 Mary Emerson 31:37:00
3 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 31:37:00
4 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 31:37:00
5 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 31:38:00
6 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 34:08:00

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 26:33:00
2 Jannalyn Luttrell Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling 26:37:00
3 Maria Lamb 26:37:00
4 Megan Cloward DNA Cycling p/b K4 26:38:00
5 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling T 26:44:00
6 Chandra Cruz 26:48:00
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with