These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

35+ No Cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nicholas Tempest Tripower Conte's
2 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
3 Ben Miller Guinness Cycling Team
4 John Gray Virginia Beach Wheelmen
5 Matt Loftus Charlottesville Racing Club p/b Reynolds GM/Subaru
6 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
DNF Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

40+ no cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Holland BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTRICT TACO
2 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
4 William Evans BikeWorks Racing
5 Michael King Saroff Racing Team
6 Michael Hosang Steel Mountain Cycling
7 Jordan Whiley BikeWorks Racing
8 Matt Keiper Hilton Cycling Club/Walt Racing
DNF Kieran Mcloughlin Carytown Bicycle Company (CBC)
DNF Mark North Run Ride Race

45+ No Cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b Brown's Subaru
2 Robert Garwood Celerity Cycling p/b Brooks System
3 Michael King Saroff Racing Team
4 Doug Zell Intelligentsia Coffee
5 Michael Shirley Rogue Velo Racing
6 Richie Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
7 Savatore Gulotta Team Mack racing
8 Charles Kyle US Military Cycling Team
9 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
10 Tony Lang Cambio-Core Hawaii
11 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
12 Tom Sedlacek Bike Works Racing
DNF Jeff Craddock Fat Frogs Elite Racing

50+ no cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keith Johnson US Military Cycling Team
2 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano
4 Mitch Hunt Rogue Velo Racing
5 Bill Collins Virginia Beach Velo
6 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
7 Mark Iannuzzi JRVS
8 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport
9 Raymond Miller Team Beyer Auto
10 Wayne Champigny Hilton Cycling Club
11 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
12 Mark North RunRideRace
13 Kieran Mcloughlin Carytown Bicycle Company (CBC)
14 Karl Schmitz Richmond Velo Sports
DNF Ted Harris Ocean Velo Club/Culver Pierson

55+*No Cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Frank Smith Mad Alchemy / Verge Grassroots Team
3 Wesley King Richmond Velo Sport
4 Harlan Ward Atlantic Velo p/b Descente
5 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing
6 Todd Miller TPC p/b CONTES VB
7 Raymond Miller Team Beyer Auto
8 Dave Olds South Mills
9 Ramon Colon Prince Willam Elite Racing
10 Ted Harris Ocean Velo Club/Culver&Pierson Housing Solutions
11 Jeff Lawson TriPower

60+ No cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Holt Richmond Velo Sport
2 Bill Conoscenti TPC p/b Contes

65+ no cat 5's

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ronald a Whitenack JRVS
2 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare
3 Peter Tempest Tripower

Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Leet Charlottesville Racing Club p/b Reynolds GM/Subaru
2 Chris Suter SEMPER FI
3 Torrence Rogers
4 Hayden Westberry
5 Kevin Jones Syn-Fit Race Team
6 Joshua Frechem
7 John Tardy
8 Wayne Stambaugh Fat Frogs Racing
9 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
10 Chad Muller
11 Evan Scott
12 Percy Martin
13 Brandon Newsone
14 Colin Fischer
15 William Leverenz
16 Casey Fulton
17 Jimmy Bruce Hilton cycling club/ Walt Racing
18 Donald Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
19 Patrick Kayne
20 Todd Biondolillo Celerity Cycling
21 Larry Guynn
22 Seldin Makin

Jrs 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racing
2 Ben Wright Dire Wcolf Racing
3 Colin Fischer Velo Racing Virgnia
4 Patrick Kayne Dominion Cycling & Tri Club
5 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club
6 Casey Fulton Rogue Velo Racing
7 Christopher Carey FAT FROGS RACING

Junior 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Albert Mallan Velo

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mason Hopkins Mermaid Winery p/b VA Asset Group
2 Laney Butt

Junior Women 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reagan Miller Rogue Velo Racing

Juniors 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racing
2 Chris Lloyd Endorphin Fitness
3 Thomas Carey FAT FROGS RACING
4 Micah Schaubach Hilton Cycling Club / Walt Racing
5 Ryan Patton Dominion Cycling and Triathlon

Juniors 9-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
2 Zachary Hall
3 Haydn Miller Rogue Velo Racing
4 James Lloyd Rogue Velo Racing
5 Hope Frost
6 Tate Frost
7 Sean Hughes Fat Frogs Racing
8 David Carey FAT FROGS RACING
9 Xander Krell

Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ali Ingram James River Velo Sport
2 Laura Cook James River Velo Sport

Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Sharon Leary Bad Cat Racing

Women 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
2 Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing

Women 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with