These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaleb Legore 2:42:22.0
2 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 2:42:42.0
3 James Ji Cicada Racing Inc 2:47:06.0
4 Cameron Anderson Cicada Racing Inc. 2:47:09.0
5 Joergen Trepp Saltcycle - Intelitechs 2:47:13.0
6 Colt Albrecht Team RedRock 2:47:13.0
7 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. p/b Mark Mi 2:47:13.0
8 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 2:47:26.0
9 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. 2:47:26.0
10 Tom Millar SaltCycle-INTELITECHS 2:47:30.0
11 Kent Carlsen Logan Race Club/ Pro Form 2:47:36.0
12 Brendan Money LiVeWell p/b Bountiful Bike 2:47:38.0
13 Tanner Soelberg FFKR - Contender Racing 2:47:40.0
14 Austin Knutson SaltCycle - Intelitechs 2:47:44.0
15 Trevor Jackson SaltCycle-INTELITECHS Racing T 2:47:46.0
16 David Carter 02:51.29.0
17 Nathan Curtis SBR Sports Racing 02:54.56.0
18 Benjamin Bell FFKR - CONTENDER RACING 02:55.00.0
19 Brandon Anderson Ski Utah|Plan 7 2:55:07.0
20 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 02:55.46.0
21 Ian Skurnik 3:01:14.0
DNF Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs 0:00:00.0
22 Taylor Benson Harristone/Sun Valley Mortgage 3:03:16.0
DNF Abraham Torres FFKR - CONTENDER RACING. 0:00:00.0
DNF Don Mcclure Sakari Race Team 0:00:00.0
DNF Larry Luke FFKR-Contender Velosport Racin 0:00:00.0
DNF Eric Thompson FFKR Architects Racing 0:00:00.0
DNF Ben Cook Cicada Racing Inc.
DNF Thomas Fowler Ski Utah | PLAN7 0:00:00.0

Men Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Dorais 1:40:12.0
2 Jared Muir Infinite Cycles 1:40:20.0
3 Kurt Simpson 1:40:24.0
4 Joshua Bond 1:40:25.0
5 Noah Putt FFKR - CONTENDER RACING. 1:40:26.0
6 Brant Beus 1:40:39.0
7 Chris Barney Logan Race Club 1:40:42.0
8 Connor Patten Ski Utah | PLAN7 Cycling Team 1:40:57.0
9 Tyson Soelberg SBR Cycles 1:41:12.0
10 Jacob Hoj FFKR - CONTENDER RACING 1:41:13.0
11 Matthew Blango Ski Utah | PLAN7 1:41:33.0
12 Lorin Beus Infinite Cycles 1:41:40.0
13 Steven Stringham 1:42:15.0
14 R Potempa 1:42:22.0
15 John Ford Canyon Bicycles - Shimano 1:43:05.0
16 Alex Whitney America First Credit Union / B 1:45:24.0
17 Jason Olsen American First Credit Union/Bi 1:45:25.0
18 Nate Hansen Canyon Bicycles - Shimano 1:46:09.0
19 Moses Fernandez 1:46:13.0
20 Christian Moreno Utah Valley University 1:50:49.0
21 Ryan Mauser Infinite Cycles 1:50:51.0
22 Tommy Flitton 1:52:43.0
23 Tom Vaughn 1:53:28.0
24 James Hunter Elko Velo 1:53:30.0
25 Todd Anderson Ski Utah I Plan 7 1:55:20.0
26 Juan Ramirez America First Credit Union 2:01:11.0
27 Daniel Barton bib stallions 2:03:55.0
28 Brian Christensen Bib Stallions 2:03:55.0
29 Loren Smith bib stallions 2:03:55.0
30 Bryce Simpson 2:03:55.0
31 David Taylor LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:16:19.0
32 Benjamin Derieg 2:32:44.0

Men Junior 10-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Heinrich FFKR - Contender Racing 0:53:14.0
2 Ian Frederick Velosport Racing 0:53:14.0
3 Jack Shuckra FFKR - CONTENDER RACING. 0:53:24.0
4 Ryder Jordin Canyon Bicycles - Shimano 0:56:08.0

Men Master 35+ Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregory Strokes STRAFE 2:51:37.0
2 Mark Larsen Team Red Rock 3:04:52.0

Men Master 35+ Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregory Oneil MiDuole 2:11:55.0
2 John Eisenhart 2:12:01.0
3 Steve Bloch Canyon Bicycles - Shimano 2:12:04.0
4 Dave Steiner 2:12:07.0
5 Stephen Hester Mi Duole 2:12:15.0
6 Johnny Shirley Think Architecture Cycling P/B 2:16:51.0
7 Scott Smith Team Red Rock 2:17:03.0
8 William Killion Infinite Cycles 2:17:11.0
9 Troy Huebner Infinite Cycles 2:17:11.0
10 Mike Cannon SWCA 2:17:12.0
11 Jason Duran Infinite Cycles 2:18:43.0
12 Matthew Madorin 2:19:03.0
13 Tom Barman WIM 2:21:26.0
14 Steve Kelly DNA Cycling 2:23:15.0
15 John Berneike FFKR - CONTENDER RACING 2:26:35.0

Men Master 45+ Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Sargent Ski Utah/Plan 7 1:58:40.0
2 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 1:58:41.0
3 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 1:58:42.0
4 Mike Hanseen Salt Lake City Cycling (SLCC) 1:58:59.0
5 Andrew Lock Millcreek Bicycles 1:59:55.0
6 Greg Sironen Canyon shimano 2:06:25.0
7 Scott Mathewson FFKR - CONTENDER RACING 2:11:24.0
8 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 2:11:24.0
9 Guy Roundy S2C/Primal 2:11:24.0
DNF Bruce Bilodeau Canyon Bicycles - Shimano 0:00:00.0
DNF Todd Taft Ski Utah|Plan 7 Cycling Team 0:00:00.0
DNF Robbie Robinette 787 Racing 0:00:00.0

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Laine 3 Feet-It's the law 2:02:22.0
2 Dirk Cowley FFKR-Contender Bicycles 2:02:23.0
3 Rick Black Ski Utah / Plan7 2:02:27.0
4 Donald Armstrong Microseal/Maddog Racing 2:02:27.0
5 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 2:08:32.0
6 Joe Brubaker Ski Utah / Plan 7 2:08:36.0
7 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 2:08:40.0
8 Greg Wolfer FFKR - CONTENDER RACING 2:08:43.0
9 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 2:08:44.0
10 Ken Louder FFKR-Contender Racing 2:08:44.0
11 Charles Palmer FFKR - Contender Racing 2:08:45.0
12 Tek Kilgore MiDuole 2:08:49.0
13 Jeff Clawson Canyon Bicycles - Shimano 2:08:49.0
14 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 2:11:40.0
15 Dwight Hibdon FFKR - CONTENDER RACING 2:21:25.0
16 Henry Ebell Porcupine Racing 2:25:31.0
DNF Kerry Whittle Stage 2/Primal 0:00:00.0
17 Kelly Perkins Velosport Racing 2:31:39.0
DNF Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 0:00:00.0

Men Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 3:01:34.0
2 Taylor Fletcher Colesport 3:01:35.0
3 Robert Squire UCI CT: Jamis Hagens Berman 3:03:32.0
4 Mitchell Peterson Canyon Bicycles- Shimano 3:03:33.0
5 Branson Yantes Intermountain LiVe Well p/b B 3:03:35.0
6 Ryan Kingsolver LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 3:03:35.0
7 Bonn Turkington Canyon Bicycles-Shimano 3:03:50.0
8 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 3:03:51.0
9 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 3:04:20.0
10 Addison Fuller Allegiant Airlines 3:06:36.0
11 Daniel Mendoza Florida Velo 3:06:36.0
12 Cameron Hoffman Team Endurance360 3:09:29.0
13 Spencer Debry 3:09:31.0
14 Steve Albrecht Ski Utah | PLAN7 3:22:01.0
15 Aaron Jordin Canyon Bicycles - Shimano 3:09:29.0
DNF Cody Rohovit FFKR - CONTENDER RACING 0:00:00.0
DNF Travis Mccabe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis 0:00:00.0
DNF Clinton Mortley LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 0:00:00.0
DNF Hunter Huffman Canyon Bicycles- Shimano 0:00:00.0
DNF Robert Mcconville 0:00:00.0

Women Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiffany Pezzulo 2:30:25.0
DNF Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 0:00:00.0
2 Breanne Nalder DNA Cycling p/b K4 2:53:25.0
DNF Sarah Lukas Quantum Mesa 0:00:00.0

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jamie Bangerter Ski Utah/Plan 7 2:12:34.0
2 Kellie Oliver Team Red Rock 2:15:07.0
3 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 2:15:11.0
4 Sara Baker Canyon Bicycles 2:15:18.0
5 Annette Bowman SaltCycle - Intelitechs 2:15:36.0
6 Kate Madorin Morgan High School MTB Team 2:30:43.0

Women Junior 10-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grace Shirley Skullcandy/ Think Architecture 1:16:20.0

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Howat Ski Utah|Plan 7 2:15:09.0
2 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:12.0
3 Ruth Shapiro Ski Utah/Plan 7 2:15:43.0

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with