These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Jeske 1:16:23.83

Men Master 35+ 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keith Watkins Central New York Cyclist-CNYC 2:05:54.12

Men Master 45+ 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Phill Vermette 2:05:52.74
2 Colin Funk 2:05:52.84
3 Mark Williams Mohawk Valley Bicycling Club 2:05:52.96
4 Gregory Low MaxPowerCycling.com 2:05:53.03
5 Robert Dietrick Genesee Valley Cycling Club 2:05:53.25
6 Dan Fitch Empire Brewing - Syracuse Bicycle 2:05:54.16
7 Michael Meier RUUD Racing Team 2:05:54.37
8 Emory Creel Central New York Cyclist-CNYC 2:16:21.82
9 David Frostclapp ChrisCookies/SwanCycles 2:20:00.04
10 Richard Rutishauser Mohawk Valley Bicycling Club 2:21:44.02
11 David Heck ChrisCookies/SwanCycles 2:23:21.81
12 Mark Bartsch Rogue Race Team-NY 2:24:34.39
13 Robert Chopskie 2:39:23.87

Men Master 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laird James 1:17:19.31
2 Jim Van leer ChrisCookies/SwanCycles 1:19:05.07
3 Richard Camping Team Towpath 1:19:06.18
4 Wayde Herneisey RUUD Racing Team 1:19:09.84
5 Dave Hovey 1:25:32.94
6 John Sharkey iii 1:25:48.55
7 Clifford Six Syracuse Bicycle Cycling Club 1:26:59.67
8 Tim Riley Mohawk Valley Bicycling Club 1:26:59.88
9 James Pynn Onondaga Cycling Club Inc. 1:27:00.83
10 Nick Padula 1:27:03.59
11 Stuart Joseph Mohawk Valley Bicycling Club 1:32:58.43
12 Richard Schilling 1:32:58.64
13 Thomas Parsons Onondaga Cycling Club 1:34:45.74
14 Michael Capocefalo 1:35:59.02
15 David Moran 1:36:17.57
16 Chris Read 1:41:58.88
17 Eric Ehrhardt 1:42:50.47
18 Scott Preston 1:50:17.34
19 Sam Familo 1:50:53.52

Men Master 65+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Beach RUUD Racing Team 1:19:06.97
2 Jim White Mohawk Valley Bicycling Club 1:27:01.74
3 Tony Contreras Swiss American Racing 1:34:44.32
4 Dave Bonney 1:47:24.77
5 Bob Connelly Green Mountain Sports Velo 1:58:12.16
6 John Meade 2:15:03.47

Men Senior 18+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Goodness Park Ave Bike Shop 2:05:41.59
2 Jason Dellilo Bike Loft East 2:05:51.95
3 Rick Dalton Park Ave Bike Shop 2:05:52.69
4 Nathaniel Molinari 2:05:52.84
5 Gregory Drumm Empire Brewing - Syracuse Bicycle 2:05:52.85
6 Peter Pelychaty Genesee Valley Cycling Club 2:05:52.91
7 Sean Meyer Park Ave Bike Shop 2:05:53.05
8 Eric Giehl EFP Rotenberg Cycling Team 2:05:53.06
9 Bryan Blake Team 2 Cycling 2:05:53.09
10 Jason Quagliata Team Towpath 2:05:53.27
11 Raymond Willard Empire Brewing - Syracuse Bicycle 2:05:53.36
12 Robert Shostack Bike Loft East 2:05:53.72
13 Chris Caza Team 2 Cycling 2:05:53.91
14 Jim Nicholson 2:05:54.02
15 Dan Burgess Park Ave Bike Shop 2:05:55.41
16 Phillip Mccarthy Team SCARR 2:06:07.43
17 Brad Helmetsie RUUD Racing Team 2:08:36.65
18 Marcello Prattico Bike Loft East 2:09:08.96
19 Jose Rosario Genesee Valley Cycling Club 2:10:41.82
20 Christopher Spina Empire Brewing - Syracuse Bicycle 2:22:29.18
21 Benjamin Webster RUUD Racing Team 2:25:23.83

Men Senior 18+ 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joe Williams 1:14:22.00
1 Mark Machell 1:16:23.67
2 Greg Mills Team 2 Cycling 1:16:23.91
2 Jase Briggs 1:22:07.38
3 Scott Parks Park Ave Bike Shop 1:16:24.17
3 Bryon Dashnaw 1:22:08.03
4 Scott Sears 1:16:24.26
4 Eric Flanders 1:24:45.60
5 James Jiranic 1:25:41.07
5 Scott Somers Team 2 Cycling 1:16:24.49
6 James Tsardakas 1:28:49.78
6 Ron Molinari Team 2 Cycling 1:16:24.52
7 Jeff Ballard Team 2 Cycling 1:16:24.55
7 Rodney Dashnaw 1:29:14.93
8 Norman Cognetto 1:30:45.67
8 Edward Volkomer Team 2 Cycling 1:16:24.60
9 Richard Szczesniak 1:30:47.15
9 Brian Mcmanus 1:16:24.70
10 Neil Bruins 1:30:59.44
10 Rob Chimento 1:16:25.03
11 Matt Rothrock 1:16:25.73
11 Scott Margeson 1:32:50.00
12 Joe Phelan 1:33:32.91
12 Rick Bush Team 2 Cycling 1:16:26.08
13 Burt Stimson 1:36:21.77
13 Theodore Bertot 1:16:26.43
14 Kurt Woodruff RUUD Racing Team 1:17:45.19
14 David Decaire 1:38:43.26
15 Daniel Tagliareni 1:40:23.09
15 Matthew Mcgarry 1:18:56.16
16 Scott Dingman 1:47:06.96
16 Andrew D'agati 1:19:21.45
17 Alan Harris 1:47:36.42
17 Jerry Visconti 1:20:42.93
18 Craig Lewis 1:49:11.17
18 Allen Convington 1:20:42.94
19 Jason Noel 1:50:29.92
19 Mark Wolcott Genesee Valley Cycling Club 1:22:55.10
20 Dan Dorsey 1:50:54.00
20 Robert Hoppough Once Again Nut Butter Multi-Sport Racing 1:22:56.10
21 Todd Hertzog 1:22:57.95
21 Mark Ochsenbein 1:53:15.16
22 Scott Wilkinson 1:23:15.17
23 Christopher Battles 1:24:03.99
24 Patrick Mcneil spacergif.org 1:24:04.55
25 Lyman Tinc 1:24:07.11
26 Eric Gantley 1:24:09.17
27 Michael Colello 1:24:14.16
28 Aaron Austin 1:27:03.93
29 Elliot Sanders 1:27:04.81
30 Edward Rawson 1:27:04.99
31 Duane Hyde 1:27:05.25
32 Leonard Barry 1:27:12.58
33 Dennis Sackett 1:27:41.87
34 Mike Guenther RUUD Racing Team 1:29:23.28
35 John Bock 1:29:26.69
36 Paul Isham Ride Oswego Couty - R.O.C 1:30:21.95
37 Jeff Horst 1:31:02.96
38 Andrew Michaud 1:31:03.65
39 Gary Scofield 1:32:10.62
40 Gabe Zajia 1:32:38.82
41 Scott Grieco 1:33:50.16
42 George Uhlir 1:33:50.41
43 Michel Goodfellow 1:33:50.50
44 Daniel Deemer 1:35:47.14
45 Gordon Webb 1:37:00.99
46 Frank Ferguson 1:37:20.76
47 Spencer Horton 1:37:43.50
48 Andrew Chrobak 1:40:20.33
49 Andrew Hinman 1:41:32.24
50 Michael Pope 1:42:14.93
51 Jason Newton 1:44:34.32
52 Michael Dunsmoor 1:46:53.48
53 Ramon Collazo 1:55:07.09
54 James Donovan 2:23:34.76

Men Senior 18+ Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Thompson Hive Lifespan Center 2:05:38.00
2 John Hunter Nalgene Cycling Team p/b Mt Borah 2:05:38.01

Women Junior 15-18 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Librada Rinaldo Onondaga Cycling Club Inc. 1:16:23.83

Women Master 35+ 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melanie Six 1:27:30.62
2 Lynee Sauer 1:40:15.00
3 Angela Zarnowski 2:48:19.00

Women Master 45+ 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Bailey PITTSFORDPAINTINGCYCLING 1:23:42.64
2 Marcia Baldwin 1:24:00.32
3 Marylou Bosveld 1:27:27.07
4 Laura Fassett 1:27:30.57

Women Master 55+ 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karla Eisch Mission In Motion Cycling Team 1:27:50.00
2 Barb Padula GSMVBC 1:31:54.33
3 Susan Ehrhardt 1:40:40.06

Women Senior 18+ 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erica Zazzara Max Power 1:23:42.20
2 Bridgette Deeney 1:23:42.42
3 Kristin Mullally Velo Bella 1:23:47.00
4 Kelly Dietrick MAC5Bikes/McAllister Sign 1:25:55.47
5 Erin Newton 1:26:45.00
6 Amanda Dingman 1:26:51.46
7 Abby Delia 1:27:06.89
8 Christina Botting 1:27:22.07
9 Kimberly Kendenburg 1:27:24.78
10 Stephanie Tashjian Mission In Motion Cycling Team 1:37:50.41
11 Jamie Dashnaw 1:41:39.55
12 Jessica Bodoh 1:45:56.28
13 Jennifer Cohen Bike Loft East 2:06:58.78
14 Amanda Donovan 2:08:33.79
15 Amy Azajia 2:24:30.23

Women Senior 18+ Pro/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lenore Pipes Colavita-Fine Cooking 2:05:53.06

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with