These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Fixed Gear

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene
2 Per Bjesse Bike Central
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Galen Mittermann Team Green Eugene
5 Zachary Kovalcik
6 Thadeous Bamford Veloshop
7 Jason Chapman Midtown Direct Racing
8 David Pilz Simple Cycling
9 Andrew Schlabach North River Racing
10 Andrew Morton Portland State University
11 Carl Anton North River Racing
12 Leslie Lunas
13 John Howe
14 Drew Kinney
15 Darell Provencher Team Rose City
16 Brian Pagel
17 Craig Austin Half Fast Velo

Junior 13-15

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club
2 Ryan Miller EWEB Windpower
3 Duncan Hay Bike Peddler
4 Nick Stafford
5 Rick Schimmel Forza Jet Velo
6 Grant Mcelroy
7 Fiona Graham Beaverton Bicycle Club
8 Marcus Allen Word-RCB
10 Ethan Hormann Forza Jet Velo

Junior 16-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
2 Jack Zhang EWEB Windpower
3 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club
5 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
6 Harry Hamlin EWEB Windpower
7 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend
8 Daniel Ahlvin EWEB Windpower
9 Vincent Stebner Beaverton Bicycle Club
10 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
11 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club
12 J. Riley tobin EWEB Windpower
13 Nick Engerran

Masters Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Glen Gann Land Shark
2 Matt Ritzow
3 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Paul Duncan EWEB Windpower
5 Rich Cramer bicycleattorney.com
6 Scott Metzler
7 Scott Goldstein EWEB Windpower
8 Scott Toll Cycle Sport
9 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles
10 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 Andrew Haliburton United Finance
12 Phil Randall Hutch's-Eugene
13 Greg Crane Beaverton Bicycle Club
14 Tim Ellerbruch
15 Allen Kraft
16 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
17 Doug Headrick
18 Chuck Shuster bicycleattorney.com
19 Jon Pearson
20 David Jackson
21 Eric Ahlvin
22 Steve Swanson
23 James Thiele Team Rose City
24 Doug Smith
25 David Saltzberg
26 Richard Fox
27 Ricke Martin

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harry Phinney CCCP
2 George Schreck United Finance
3 J.michael Manning United Finance
4 Jeff Buck Team Rose City
5 Steve Yenne Excel Sports
6 Dave Faust Team Rose City
7 Steve Scarich Hutch's-Eugene
8 Bob Raker
9 Leo Tsou United Finance
10 Andy Stahl Hutch's-Eugene
11 Eric Selker EWEB Windpower
12 Peter Kaspar
13 David Russell United Finance
14 Alec Bentley EWEB Windpower
15 Eric Christenson Team Rose City
16 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
17 Mark Q. armstrong EWEB Windpower
18 Mike Adams
19 Al Depenbrock EWEB Windpower
20 Russell Speirn
21 Roger Nelson
22 Darell Provencher
23 Antonio Castaneda sr

Masters Men Category 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Mcmanus
2 Mark Reinecke Hutch's Bend
3 Andrew Cummings
4 Mike Stafford
5 Joe Hennessey Team Bike Tires Direct
6 Craig Beavers Bike Peddler
7 Tony Urioste
8 David Donielson Hutch's-Eugene
9 Steve Ryker Team Bridge City
10 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
11 Mike Gieszler Beaverton Bicycle Club
12 Scott Mcelroy
13 David Longdon Team Novara Eugene
14 Peter Lowes GS Forza Velo-Bend
15 Chet Collins AthleteRepair.com
16 Mark Everett
17 Matthew Lasala Sunnyside Sports
18 Mark Johnson
19 John Parsons Wheelworks
20 Jean Wendling
21 Keith Larson Wheelworks
22 Daniel Henderson Hutch's-Eugene
23 Scott Pierce
24 Mike Van hoose Team Bike Tires Direct
25 James Bell
26 David Tupper
27 Jeff Schuler Hutch's Bend
28 Dick Wooton Rogue Valley Construction
29 Peter Laporte
30 Jeff Macey Team Air Force
31 Doug Hormann
32 Bill Alsup
33 Bob Lewis

Masters Women 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kay Bork Poplollies
2 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles
3 Grace Mccabe EWEB Windpower
4 Carlyn Watson
5 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
6 Renata Hahn Team Rose City
7 Jan Moss Team Group Health
8 Lori Miller Specialized River City Bicycles
9 Beth Whittaker Specialized River City Bicycles
10 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
11 Tara Pemberton Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team

Masters Women 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Flo Leibowitz EWEB Windpower
2 Barbara Thiele Team Rose City
3 Debra Windus United Finance
4 Shirlee Clark EWEB Windpower

Senior Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Elken Jittery Joe's
2 Derik Archibald The Valley Athletic Club
3 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage
4 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling
5 Robert Campbell The Valley Athletic Club
6 Ian Stuart Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
7 Chris Myers GSC United
8 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
9 John Browning Half Fast Velo
10 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis
11 Joshua Tack University of Montana
12 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling
13 Craig Wilcox Jittery Joe's
14 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage
15 Andrew Lathrop The Valley Athletic Club
16 Tyler Thompson
17 Steve Schwaeber Veloce Racing
18 Greg Taylor GSC United
19 Zac Houghton The Valley Athletic Club
20 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
21 David Zimbelman Excel Sports
22 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling
23 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8
24 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
25 Richard Hogan Cycle Analysis
26 Ryan Weaver River City Bicycles
27 Matt Mahoney Gentle Lovers
28 Damon Pettinger California Giant Cycling
29 Jesse Sampson Veloce Racing
30 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club

Senior Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Cleary Midtown Direct Racing
2 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage
3 David Root United Finance
4 Bill Reuss Owens Healthcare
5 Cliff Heaberlin GSC United
6 Mark Blackwelder Veloshop
7 Scott Powell Nike Cycling
8 Michael Benno Veloce Racing
9 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
10 Ross Spero University of Oregon/Hutch's Cycling Teams
11 Bradley Ritter Garage Racing
12 Robert Sheasby
13 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage
14 Mark Vergari Hutch's Bend
15 Shane Fletcher Veloce Racing
16 Chris Swan Peninsula Velo
17 Patrick Marzullo University of Montana
18 Mark Magilner
19 Ivan Meadors United Finance
20 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage
21 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports
22 Tim Hittner
23 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
24 Josh Wiggins
25 Joshua Creem GSC United
26 Steve Davee Veloce Racing
27 Drew Russell GSC United
28 Tom Letsinger GVH Bikes
29 David Schneider Escape Velocity
30 Tim Turk Cycle Sport
31 Mark Hilsenberg Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
32 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
33 Ben Langsdorf EWEB Windpower
34 Spencer Gray Cycle Analysis
35 Dan Larson Half Fast Velo
36 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
37 Martin-chan Anderson University of Oregon/Hutch's Cycling Teams
38 Gary Malcolm
39 Jesse Graden Veloshop
40 Wade Goff Half Fast Velo
41 Ward Spears Half Fast Velo
42 Christian Doabler Midtown Direct Racing

Senior Men Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Spiegel Whitman College
2 Michael Risner Word-RCB
3 Brian Johnson Marty's Cycle & Moore
4 Chris Thomas Whitman College
5 Jay Middleton Team Novara Eugene
6 Jeffrey Gerwing Portland State University
7 Cody Edeline bicycleattorney.com
8 John Wilson EWEB Windpower
9 Shawn Radley University of Montana
10 Erik Edgar
11 Brett Boyles United Finance
12 Roger Lloyd United Finance
13 Adam Edgerton University of Oregon Cycling Club
14 Mark Rajotte
15 Jamie Wendell Whitman College
16 Mike Olson
17 John Klein Whitman College
18 Mike Bene Veloshop
19 Adam Cadez-schmidt University of Idaho
20 Sam Bell Whitman College
21 Chris Sautter Word-RCB
22 Thomas Bradford North River Racing
23 Joshua Hanselman 343 Racing
24 Kurt Robinson bicycleattorney.com
25 Jon Hansen
26 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
27 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club
28 Emile Lemoine
29 Ken Kenly Collin's Cycle Shop
30 Eben Saling Portland State University
31 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
32 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
33 Ken Finch bicycleattorney.com
34 John Fernandes Desalvo Custom Cycles Racing
35 Matthew Hickey
36 Chuck Woosley
37 Richard Haight Team Bike Tires Direct
38 Ben Needham
39 Taylor Bushnell University of Oregon Cycling Club
40 Tim Mayer Hutch's-Eugene
41 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing
42 David Radler
43 Aaron Stensvad
44 Roland Hobson
45 Matt Willhite Scott's Cycle and Sports
46 David German Team Bridge City
47 Charles Sowers United Finance
48 Morgan Christensen Collin's Cycle Shop
49 Ryan Conrad University of Oregon Cycling Club
50 Fred Keown bicycleattorney.com
51 Steven Burger Team Bridge City
52 Joel Thompson
53 Mark Scarlett
54 ? ?
55 Antonio Castaneda
56 Jim Hinkley "EBS Inc"
57 Joe Tysoe
58 Scott Mccanna EWEB Windpower

Senior Men Category 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club
2 Seth Patla United Finance
3 Chris Haverty
4 Brandon Lynch SawtoothVelo
5 Euan Pollock United Finance
6 Michael Brunelle
7 Ryan Hediger Midtown Direct Racing
8 Scott Peterson Gecko Cycling Club
9 Eric Adams EWEB Windpower
10 Monyrith Tran
11 Scott Shine EWEB Windpower
12 John Swanson Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
13 Carter Hick The Valley Athletic Club
14 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8
15 Martin Lisk Hutch's-Eugene
16 Brian Shimek University of Oregon Cycling Club
17 Ryan Carpenter
18 Jodi Krenik
19 Tim Whalen
20 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
21 Michael Brunelle
22 Juan Cagampang
23 Dennis Dalangin Gecko Cycling Club
24 Cameron Coker Gecko Cycling Club
25 Brian Gordon Wheelworks
26 Zach Rix
27 Jacob Polvi
28 Henry Abel
29 Mike Emerson
30 Kenny Prowse Bike Peddler
31 Andrew Czajkowski University of Oregon Cycling Club
32 Brian Barker
33 Justin Heide Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
34 Tyrone Miles Word-RCB
35 Andy Barram Gecko Cycling Club
36 Reed Cote University of Oregon Cycling Club
37 Jason Gatlin University of Oregon Cycling Club
38 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
39 Troy Logue

Senior Men Category 5 11:30 Start

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
2 Elliot Brian
3 Nicholas Littman
4 Jimmy Udall
5 Samuel Clark
6 Ryan Mcknab
7 Brian Moran
8 Jesse Davis
9 Jason Hight Team Bike Tires Direct
10 Gilad Gozlan
11 Mike Mcgee
12 John Mahan
13 David Stoops
14 David George
15 Brent Matteson OSU Cycling Club
16 Mark Pine
17 Blaine Dickason
18 Scott Williams
19 Dustin Hoff
20 Mark Maricle
21 Mark Lanegraff
22 Takuya Hagiwara University of Oregon Cycling Club
23 Noah Bronstein
24 Ben Moore Collin's Cycle Shop
25 John Mckay
26 Eric Taylor
27 Matt Andring
28 Evan Sether
29 Geoff Chabre

Senior Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Ashlock Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot
2 Laurel Gitlen Gentle Lovers
3 Rebecca Jensen Whitman College
4 Kori Kunz Poplollies
5 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
6 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
8 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage
9 Meagan Bozeman
10 Rebecca Bader OSU Cycling Club
11 Jill Waskom
12 Hope Strode Poplollies
13 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles
14 Heather Vanvalkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
15 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
15 ? ?
15 ? ?

Senior Women Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Charbonneau
2 Julie Forrest EWEB Windpower
3 Erin Luckhardt Poplollies
4 Brigette Brown River City Bicycles
5 Kristin Hargie River City Bicycles
6 Anita Dilles University of Oregon Cycling Club
7 Jessi Brunson Sorella Forte
8 Beatriz Sunderland-white Poplollies
9 Monica Freeman
10 Denise Livingston Team Bike Tires Direct
11 Mary Ramos Fresh Air Sports
12 Gina Miller Fresh Air Sports
13 Nicole Strong Sorella Forte
14 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
15 Amelia Bjesse-puffin Bike Central
16 Karleta Reierson
17 Angela Gardner bicycleattorney.com
18 Heidi Rentz University of Montana
19 Erica Mckenzie
20 Cody Lounsbury Fundamental Bike Repair
21 Renee Scott
22 Michele Hyde Durance
23 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
24 Eryn Barker Team Bridge City
25 Kerri Vanden berg Poplollies
26 Veronica Sunderland Poplollies
27 Courtney Ries
28 Mia Huth Whitman College
29 Bren Goodwin
30 Robin Laughlin
31 Holly Warren Portland State University
32 Sophia Kircos University of Montana
33 Amy Mitchell
34 Cameron Byerley Whitman College
35 Katie Levy Whitman College
36 Elizabeth Defries University of Montana

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with