These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1/2/3 A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Abbott National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
2 Timothy Brown Battley Harley-Davidson/Sonoma/Battley H-D
3 Donald Brew Artemis
4 Win Elliot DC Velo Limited/Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Charles Hoover Haymarket Bicycles/Haymarket/Homevisit Cycling
6 Nessim Mezrahi All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
7 Brigham Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
8 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/
9 Lance Lacy Haymarket Bicycles
10 Jose Escobar Battley Harley-Davidson/Sonoma/Battley H-D
11 Jacob Aber Unattached/Virginia Polytechnic University
12 Eli Hengst Battley Harley-Davidson
13 Kevin Cross District Velocity Racing
14 Peter Lindeman National Capital Velo Club/Spokes Etc.
15 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
16 David Osborne Artemis
17 William Cusmano Squadra Coppi
18 Evan Janis All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
19 Scott Cernich Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
20 Michael Zoeller National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
21 Charles Biro Unattached
22 Tony Goncalves All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
23 Andrew Hepburn Unattached
24 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor/Bayside Velo/Bike Doctor/
25 Samuel Mccadney District Velocity Racing
26 Robb Hampton Bayside Velo/Bike Doctor

Men 4/5 B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Waller Unattached
2 Brian Marsh Unattached
3 Timothy Shaffer Baltimore Biking Club
4 Matthew Donahue DCMTB
5 William Morris CycleLife/Raw Talent Ranch Racing
6 Justin Resnick District Velocity Racing
7 Alvin Chang HPC/HPC/LIST
8 William Schieken Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle

Men 5 C

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Clark Unattached
2 Isaac Kaplan Artemis
3 Paul Montanus DC Velo Limited/Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
4 Nicholas Kostreski University of Maryland-College Park/University of
5 William Swartz Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
6 Todd Wagner Unattached
7 Jeff Roberts National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
8 Luis Gonzales Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
9 Brian Forst National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
10 Matthew Tucker Unattached
11 Kevin Mott Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
12 Nick Caddenhead Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
13 Andrew Schindler Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
14 Cyrus M morelli Artemis
15 Chrisopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
16 Robert Vettori Unattached
17 Kevin Stapleton Unattached/NCVC/UnitedHealth Group/American Univer
18 Oscar Ramirez Unattached
19 Andrew Macluskie Unattached
20 Andreas Felschow Unattached
21 Andre Edwards Unattached
22 Thomas Bonier Unattached

Women 1/2 A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Silliman River CIty Women's Racing/Fruit 66/Artemis

Women 4 C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Renee Roth Artemis
2 Laura Gabanski Route 1 Velo/Arrow Bicycle
3 Rebecca Wilson Artemis/University of California-Berkeley

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with