These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristen Lasasso TEAm Lipton 3:53:51
2 Kirsten Robbins Victory Brewing Team 3:56:01
3 Kristin Armstrong savola TEAm Lipton 3:56:14
4 Dotsie Bausch Colavita/Cooking Light Cycling Team 3:56:14
5 Felicia Gomez Webcor-Platinum Women's Cyclin 3:56:14
6 Rachel Heal Victory Brewing Team 3:56:14
7 Betina Hold Webcor-Platinum Women's Cyclin 3:56:14
8 Kate Sherwin Victory Brewing Team 3:56:14
9 Mara Abbott Rio Grande/Sports Garage 3:56:14
10 Brooke Ourada Colorado Premier Training - Co 3:56:14
11 Nicole Evans FFKR Architects 3:56:14
12 Jane Ziegler Velo Bella 3:56:14
13 Beverly Harper Touchstone Climbing 3:56:29
14 Marisa Asplund-owens Colorado Premier Training - Colnago Pro Team 3:56:34
15 Maria Monica McGuire Cycling Team 3:56:41
16 Laura Van gilder TEAm Lipton 3:57:47
17 Hiroko Shimada Velo Bella 3:57:51
18 Amber Rais Webcor-Platinum Women's Cyclin 3:58:07
19 Katheryn Curi Webcor-Platinum Women's Cyclin 3:58:43
20 India Sanjuan Touchstone Climbing 3:59:01
21 Jessica Phillips Argon 18/Champion System 3:59:14
22 Gabriela Ferrat Colavita/Cooking Light Cycling Team 4:00:08
23 Patricia Bailey TRIA 4:00:16
24 Suz Weldon TRIA 4:00:22
25 Lisa Hunt The Olympic Club 4:00:22
26 Amy Campbell 4:00:31
27 Hope Strode Poplollies 4:01:18
28 Kori Kunz Poplollies 4:01:18
29 Lieselot Decroix Velo Bella 4:01:23
30 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4:01:23
31 Liza Rachetto TEAm Lipton 4:01:23
32 Ingrid Rolles Quick Release 4:01:23
33 Molly S. vanhouweling Metromint Cycling 4:01:23
34 Carolyn Eller Team Tamarack 4:01:23
35 Cat Malone Webcor-Platinum Women's Cyclin 4:01:23
36 Kristina Seley PROMAN/Paradigm 4:01:23
37 Kristi Mcilmoil Utah Valley Racing 4:01:23
38 Yukie Nakamura Sugar CRM-Easton-Specialized 4:01:43
39 Lisa Dunnwald Team Group Health 4:01:48
40 Allison Beall TRIA 4:04:04
41 Martina Patella McGuire Cycling Team 4:04:04
42 Anna Gerber DeWalt 4:04:04
43 Chrissy Ruiter Victory Brewing Team 4:04:25
44 Natasha Perry Santa Cruz Spokesman 4:05:01
45 Jadine Riley Team Group Health 4:05:06
46 Elizabeth Nettles TiCycles/Avanti Racing 4:05:56
47 Jennifer Joynt Velo Bella 4:06:09
48 Laurel Gitlen -- 4:06:09
49 Holly Borowski McGuire/United States Armed Forces 4:06:20
50 Sami Fournier Sunnyside Sports 4:06:31
51 Jennifer Chapman Velo Bella 4:06:31
52 Ryan Hostetter Velo Bella 4:07:10
53 Michele Conrad TiCycles/Avanti Racing 4:07:19
54 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team 4:07:19
55 Jenn Reither TRIA 4:08:04
56 Rebecca Jensen Whitman College 4:09:08
57 Kara Dreflak Quick Release 4:09:16
58 Rebecca Bader OSU Cycling Club 4:09:16
59 Kele Murdin Velo Bella 4:09:35
60 Megan Elliott Argon 18/Champion System 4:10:57
61 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 4:11:14
62 Alexis Alexander PABW 4:13:13

Pro/1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Zirbel Bissell Pro Cycling Team 2:58:39
2 Sergey Lagutin Navigators Insurance Cycling T 2:58:39
3 Chris Wherry Toyota-United Pro Cycling 2:58:39
4 Cesar Grajales Navigators Insurance Cycling T 2:58:39
5 Jonathan Garcia Team Einstein's Cycling 2:58:39
6 Nathan O'neill Health Net presented by Maxxis 2:58:39
7 Scott Moninger Health Net presented by Maxxis 2:58:39
8 David Rodriguez BMC Racing Team 2:58:39
9 Glen Chadwick Navigators Insurance Cycling T 2:58:39
10 Trent Wilson Jittery Joe's 2:58:39
11 Jeff Louder Health Net presented by Maxxis 2:58:39
12 Scott Nydam BMC Racing Team 2:58:39
13 James Mattis California Giant/Village Peddler 2:58:39
14 Chris Baldwin Toyota-United Pro Cycling 2:59:36
15 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 2:59:59
16 Nathan Miller BMC Racing Team 2:59:59
17 Micheal Grabinger Team Fresh Start 2:59:59
18 Jonathan N. baker Vitamin Cottage Cycling Team 2:59:59
19 Christopher Jones Champion System 2:59:59
20 Heath Blackgrove Toyota-United Pro Cycling 2:59:59
21 Kevin Rowe California Giant/Village Peddler 2:59:59
22 Justin Mayfield Hyde Park Cycle Sports Elite 2:59:59
23 Jarred Berger Vitamin Cottage Cycling Team 2:59:59
24 Todd Herriot Colavita Olive Oil/Sutter Home 2:59:59
25 Tony Cruz Toyota-United Pro Cycling 2:59:59
26 Corey Collier Rocky Mtn Chocolate 2:59:59
27 Stephen Dey Davis Bike Club Race Team 2:59:59
28 John Eisinger Rocky Mtn Chocolate 2:59:59
29 Brent Miller WTB/Santa Cruz/Fox Shox 2:59:59
30 David Robinson Kodakgallery.com/Sierra Nevada Pro Cycling Team 2:59:59
31 Wesley Sulzberger South Australia.com-AIS 2:59:59
32 Kenneth Johnson Rockville Harley-Davidson 3:01:02
33 Nick Clayville Hagens-Berman LLP Cycling 3:01:02
34 Ian Mckissick Recycled Cycles presented by Raleigh 3:01:13
35 Will Sladek 1 Error 3:01:19
36 Jesse Moore Davis Bike Club Race Team 3:01:19
37 Jason Donald Team Einstein's Cycling 3:01:25
38 Mitch Moreman Rocky Mtn Chocolate 3:01:25
39 Calvin Allan BODE Cycling Team 3:01:47
40 Jeff Hartman BIG SHARK RACINIG 3:01:51
41 Mike Zagorski Quick Release 3:01:51
42 Josh Bezecny Targetraining 3:01:51
43 Lang Reynolds Recycled Cycles presented by Raleigh 3:01:51
44 Ben Kneller Rocky Mtn Chocolate 3:01:51
45 Valeriy Kobzarenko Navigators Insurance Cycling T 3:01:51
46 Peter Hatton Jittery Joe's 3:01:51
47 Jacob Rosenbarger BMC Racing Team 3:01:51
48 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found 3:01:51
49 Gordon Mccauley Successfulliving 3:01:51
50 Chris Swan Peninsula Velo 3:01:51
51 Miles Olman South Australia.com-AIS 3:02:09
52 Chris Lieto California Giant/Village Peddler 3:02:33
53 Owen Laine BMC Racing Team 3:02:42
54 Brian Buchholz Webcor Alto Velo 3:02:42
55 Dario Falquier Webcor Alto Velo 3:02:42
56 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 3:02:53
57 Daniel Ramsey Successfulliving 3:02:53
58 Aaron Olson Saunier Duval Pro Cycling Team 3:02:53
59 Collin Becker Rocky Mtn Chocolate 3:03:03
60 Shane Peltonen Eclipse Racing 3:03:08
61 Daniel Neyens Hagens-Berman LLP Cycling 3:03:28
62 Eric Pardyjak Park City Cycling Academy 3:04:14
63 Michael Schmidt Park City Cycling Academy 3:04:14
64 Dan Sweet Davis Bike Club Race Team 3:04:14
65 Michael Carter Team Einstein's Cycling 3:04:14
66 T. Burke swindlehurst Navigators Insurance Cycling T 3:04:14
67 Michael Telega California Giant/Village Peddler 3:04:14
68 Michael Sayers Health Net presented by Maxxis 3:04:14
69 Kyle Barbary BMC Racing Team 3:04:14
70 Andrew Mcdermid Hagens-Berman LLP Cycling 3:04:14
71 Kyle Gritters Health Net presented by Maxxis 3:04:26
72 Rolando Gonzalez Rocky Mountain Chocolate Factory 3:04:31
73 Ben Rhodes Second Ascent 3:04:44
74 Steven Ricchiazzi Team Tailwinds 3:04:44
75 Samuel Starr 1 Error 3:04:44
76 Jeremiah Wiscovitch FRS 3:05:05
77 Patrick Caro Team Helens 3:06:24
78 Bryson Perry Successfulliving 3:06:24
79 Owen Gue Hagens-Berman LLP Cycling 3:06:24
80 Alex Rock Contender Bicycles 3:06:24
81 Ryan Hamity Team Einstein's Cycling 3:06:24
82 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis 3:06:24
83 Kyle W. colavito Eclipse Racing 3:06:24
84 Bernard Vanulden Navigators Insurance Cycling T 3:06:24
85 Morgan Schmitt Hagens-Berman LLP Cycling 3:06:24
86 Austin King Jittery Joe's 3:06:24
87 Jason Klikna BMC Racing Team 3:06:24
88 Phil Cortes Garneau Optik 3:06:24
89 Patrick Briggs California Giant/Village Peddler 3:06:24
90 John Knotts Sugar CRM-Easton-Specialized 3:06:24
91 Ivan Stevic Toyota-United Pro Cycling 3:06:24
92 Jared Gilyard Eclipse Racing 3:06:44
93 Kris Lunning Fitzgerald's Bicycles 3:06:50
94 Patrick Ramirez Park City Cycling Academy 3:07:19
95 Chuck Coyle Vitamin Cottage Cycling Team 3:07:19
96 Tyler Dibble Davis Bike Club Race Team 3:07:19
97 George Annillo Team Bicycles Inc. 3:07:19
98 Michael Ford South Australia.com-AIS 3:10:56
99 Evan Elken Jittery Joe's 3:10:56
100 Craig Wilcox Jittery Joe's 3:10:56
101 Ashley Hutchinson South Australia.com-AIS 3:10:56
102 Peter Dawson South Australia.com-AIS 3:10:56
103 Juan Jose haedo Toyota-United Pro Cycling 3:10:56
104 Gordon Fraser Health Net presented by Maxxis 3:10:56
105 Justin England Toyota-United Pro Cycling 3:10:56
106 Neil Shirley Jittery Joe's 3:10:56
107 David Oloughlin Navigators Insurance Cycling T 3:10:56
108 Glen Mitchell Bissell Pro Cycling Team 3:10:56
109 Jeffery Hopkins Jittery Joe's 3:10:56
110 Stephen Wooldridge South Australia.com-AIS 3:10:56
111 Jack Seehafer Team Einstein's Cycling 3:10:56
112 Clayton Barrows Team Einstein's Cycling 3:10:56
113 Jason Karew Eclipse Racing 3:10:56
114 Jonny Sundt Bissell Pro Cycling Team 3:10:56
115 Stefano Barberi Toyota-United Pro Cycling 3:10:56
116 Ken Hanson BMC Racing Team 3:10:56
117 Trevor Mays First Rate Mortgage Cycling Team 3:10:56
118 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team 3:10:56
119 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found 3:10:56
120 Ian Ayers Colavita Olive Oil/Sutter Home 3:11:52
121 Ryan Yee Sucessfullliving 3:11:52
122 Jesse Gordon Park City Cycling Academy 3:11:52
123 Tad Hamilton Hyde Park Cycle Sports Elite 3:16:09
124 Matt Weyen Hyde Park Cycle Sports Elite 3:16:36

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with