These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wait-molyneux North River Racing
2 Andy Su Cascade Foot Clinic
3 Samuel Cloward Marty's Cycle & Moore
4 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
5 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
6 Daniel Thomas MBSEF Cycling Team

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shannon Maris River City Bicycles
2 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop
3 Stephen Jones Land Shark
4 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
5 Dan Birman Beaverton Bicycle Club
6 Zach Bowden Specialized River City Bicycles
8 Brian Fawcett
9 Bret Bailey

Junior Men 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
2 Davis Shepherd Hutch's-Eugene
3 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club
4 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eryn Maris Oberto

Junior Women 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Slawta Land Shark

Masters 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Lewis Veloce Racing
2 Jesse Sampson Veloce Racing
3 David Gray Veloce Racing
4 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
5 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8
6 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
7 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
8 Rob Williams Veloce Racing
9 Brian Peithman Hagens-Berman LLP Cycling
10 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
11 Robert Fijor Portland Velo
12 Erik Anderson BRI Cycling
13 Jason Feig Portland Velo
14 Wade Goff Half Fast Velo
15 David Hart Guinness Cycling Team
16 Bryan Bihlmaier Specialized River City Bicycles
17 Scott Goodrich North River Racing
18 Stephen Fitzgerald North River Racing
19 Chad Morris Cycle Sport
20 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
21 Colin Mullane Land Shark
22 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
23 Joel Crouch ABD
DNF Corey Stayton The Bike Gallery
DNF Chad Morris Cycle Sport
DNF Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF Colin Mullane Land Shark
DNF Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
DNF Joel Crouch ABD
30 Marco Rullo Guinness Cycling Team

Masters 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Steger CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
2 Kerry Farrell Wheelsport
3 Steve Wright Nike Cycling
4 Ivan Meadors United Finance
5 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Michael King Hutch's Bend
7 Mike Alligood Lactic Acid Cycling
8 Todd Rosier Portland Velo
9 Karl Choltus Southtown Velo
10 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
11 Greg Bruce Hutch's Bend
12 Michael Dunn ZteaM
13 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
14 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
16 John Odonnell Gin Optics
17 Bruce Connelly Nike Cycling
18 Greg Canfield Hutch's Bend
19 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore
20 Scott Seaton Hutch's Bend
21 David Miller Team Rose City
22 Robert Huff Half Fast Velo
23 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
24 Mark Rajotte Southtown Velo
25 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Ronald Brigham North River Racing
27 Michael Walsh ZteaM
28 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
29 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 Terry Keele Southtown Velo
31 John Slawta Land Shark
32 Mark Magilner Half Fast Velo
33 Joseph Fricke Casa Bruno
34 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
35 Jurgen Fennerl Hutch's-Eugene
36 Randy Word WORD Sports
37 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
38 James Wellington Hutch's Bend
39 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
40 Paul Anderson Half Fast Velo
41 Allen Kraft North River Racing
42 Jeff Fuchs Hutch's Bend
43 Rich Wolf Sunnyside Sports

Masters 50-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Harry Phinney Pacific Power Blue Sky
2 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 George Schreck United Finance
4 Casey Patton
5 Terry Knight 1 Error
6 John Wilson Pacific Power Blue Sky
7 Cary Mallon Disco Velo
8 Tim Rich Team Rose City
9 Jim Pennington Disco Velo
10 Greg Bennett
11 George Jones NAC Bikes
11 Jeff Buck Team Rose City
12 Steve Long North River Racing
13 Thomas Hackleman Old Town Bicycles
14 Bruce Werner
15 Gregory Hartman Portland Velo
16 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource
18 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
19 Evan Griffiths 1 Error
20 Hugh Givens
21 J.michael Manning Sunset Cycles/CycleOne
22 Steven Hale Cycle University
23 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
24 Mike Adams United Finance
25 Jeffrey Chicoine
DNF David Jackson Hutch's-Eugene

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
2 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
3 Roger Nelson Team Bike Tires Direct
4 Jeffrey Patterson Old Town Bicycles
5 Russell Speirn Portland Velo
6 John Wiest NoMad Sports Club
7 Richard Marantz NoMad Sports Club
8 Jack Bennett
9 Roger Johnson Team Rose City
10 Einar Traa Portland Velo
11 David Gustafson

Masters Women 30-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laurel Gitlen Gentle Lovers
2 Kelly Mckean
3 Sirikit Valentin Gentle Lovers
4 Erin Playman Gentle Lovers
5 Tessa Sugahara Team Group Health
6 Amy Warner Cycle Sport

Masters Women 40-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Slawta Land Shark
2 Michele Conrad TiCycles/Avanti Racing
3 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team
4 Jan Moss Team Group Health
5 Meg Mautner Bike Central
6 Jacqueline Wursta

Masters Women 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Ross NoMad Sports Club
2 Debra Windus United Finance

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Trebon Kona Factory Team
2 Aaron Sander Cyclepath Racing
3 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
4 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
5 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
6 Trevor Mays Doppio Athletico
7 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental
8 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
9 John Leonard Casa Bruno
10 Yann Blindert The Bike Gallery
11 Mark Hibbard
12 Spencer Paxson Team S+M
13 Mckenzie Thramer Wheelworks
14 John Browning Cyclepath Racing
15 Christopher Hamilton CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
16 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop
17 Michael Benno Veloce Racing
18 Steven R holland United Finance
19 Luke Pennington Team S+M
20 T. Kenji sugahara Capitol Subaru Cycling
21 Galen Mittermann Midtown Direct Racing
22 Doug Wilmes Marcroft/River City Bicycles
23 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
24 Jason Riffle River City Bicycles
25 Shaun Morris Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
26 John Friesen Owens Healthcare
27 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8
28 Mark Blaser Owens Healthcare
DNF Roman Van uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
DNF Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
DNF Erik Tonkin Team S+M
DNF Tim Hittner Veloforma
DNF Wes Stein Pacific Power Blue Sky
DNF Quinn Keogh CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
DNF Nick Skenzick Hutch's-Eugene
DNF John Bravard Cyclepath Racing
DNF David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
DNF Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
DNF Aaron Johnson BRI Cycling

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with