These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Gates Bridgetown Velo
2 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
3 David Sherman Bridgetown Velo
4 Mike Kath Danger boy Racing
5 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
6 Jonathan Mccoy Sunset Cycles/CycleOne
7 James Ceccorulli Portland State University
8 Seth Patla River City Bicycles
9 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
10 Eric Nachtrab Veloce Racing
11 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource
12 Jeff Tedder United Finance
13 Ryan Smith Ironclad Performance Wear

Category 4 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Poole
2 Brent Casady Existential Velo
3 William Blanton Team Oregon/Sunset Cycles
4 David Wells Life Cycle Bike Shop
5 Raleigh Cronrath United Finance
6 Brian Ratliff Portland Velo
7 Dave Warwick Team Bike Tires Direct
8 Peter Welte Portland State University
9 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
10 Christian Francis Capitol Velo p/b Lifesource
11 Justin Serna Word-RCB
12 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles
13 Matt D'elia Portland Velo
14 Greg Smith Team Bike Tires Direct
15 Todd Foreman-kinder Veloshop
16 Paul Formiller Portland Velo
17 Brian Barker Team Oregon/Sunset Cycles

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Lebus Bridgetown Velo
2 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8
3 Carolyn Goodbrake Veloforma

Category 5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Spahr Word-RCB
2 Logan Scherer
3 Tyler Williams
4 Shawn Rader Trail Head Cycles
5 Daniel Felts Word-RCB
6 Stephen Bedford Existential Velo
7 James Jonke Tireless Velo
8 Matthew Johnson
9 Bob Mcmillan
10 Doug Brecht Cedar Mill Velo

Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dey Shaun lee Word-RCB

Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Schwaeber Veloce Racing
2 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team
3 Daniel Quirk Veloce Racing
4 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8
6 Steve Marcy Nike Cycling
7 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Michael Risner Word-RCB
9 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Eric Nachtrab Veloce Racing
11 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles
12 Mark Mcclure

Masters Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Meg Mautner Bike Central
2 Cassandra Arendt

Senior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Elken Jittery Joe's
2 Aaron Johnson Benroya Research Institute
3 Eric Sheagley Veloce Racing
4 Chris Swan ZteaM
5 Charles Warner Veloce Racing
6 Tony Kic Gentle Lovers
7 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team
8 Kevin Hulick Gentle Lovers
9 Mckenzie Thramer Wheelworks/Thramerrods.com
10 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
11 Matt Mahoney Gentle Lovers
12 Daniel Quirk Veloce Racing
13 Steven Beardsley Gentle Lovers
14 David Pilz Gentle Lovers
15 David Klipper Guinness Cycling Team
16 Davy Yeater River City Bicycles
17 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrea Fisk Velo Bella
2 Audrey Brown Stanford University
3 Karey Miles Life Cycle Bike Shop
4 Sherry Jako Sorella Forte
5 Heather Vanvalkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with