These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Beem 30:22:00
2 Adam Artner 35:59:00
3 Brian Fawcett Pistis 36:44:00

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Slawta Land Shark 39:21:00

Masters 35+ Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 43:41:00
2 Faith Dooley 46:17:00
3 Pamela Hurlburt Pistis 47:42:00

Masters Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Hogan Land Shark 30:46:00
2 Tim Turk Cycle Sport 30:50:00
3 John Slawta Land Shark 31:06:00
4 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 32:29:00
5 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing 33:05:00
6 Marc Ditommaso 33:08:00
7 Jack Sullivan 34:49:00
8 Anthony Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36:27:00
9 Richard Bush Pistis 36:44:00
10 Paul Hurlburt Pistis 37:59:00
11 Ron Lopez 39:49:00
12 Vern Niehaus Cycle Analysis 42:23:00
13 Cory Fawcett Pistis 44:33:00

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 32:04:00
2 Paul Mautner Team Rose City 34:49:00
3 Randy Wooton 37:33:00
4 Curt Dooley 37:53:00
5 Dan Wooton Siskiyou Velo 38:17:00
6 David Gustafson 45:15:00
7 Thomas Wooton Siskiyou Velo 45:25:00

Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 28:30:00
2 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 28:42:00
3 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 29:18:00
4 Stephen Staha Cycle Sport 31:15:00

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeremy Eisen Cycle Sport 30:46:00
2 Jason Peters Flywheel Bicycle Solutions 30:51:00
3 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions 30:59:00
4 Doug Striley Cycle Sport 31:13:00
5 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 31:21:00
6 Joe Blanchard 31:27:00
7 Dan Shepherd Cycle Sport 31:40:00
8 John Hinke Cycle Sport 31:44:00
9 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions 33:06:00
10 Christopher Phelps 34:10:00
11 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 34:27:00
12 John S. miller Flywheel Bicycle Solutions 34:59:00
13 Eugene Anderson Cycle Analysis 35:33:00
14 Tom Keller Pistis 36:03:00
15 Robert Smith 36:42:00
16 Roger Wimberly Pistis 37:11:00
17 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing 37:40:00
18 Edward Groenhout 37:52:00
19 Joseph Davis Cycle Analysis 38:14:00
20 Jay Reeck 38:15:00
21 Normand Beauregard 38:30:00

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen/glen Gann/gann Land Shark 31:05:00
2 Clay/stan Sharp/moore Marty's Cycle & Moore 34:31:00
3 Brian/cory Fawcett/fawcett Pistis 38:58:00

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 33:51:00
2 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing 34:47:00
3 Molly Mullane Land Shark 36:50:00

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gwen Turos Cycle Sport 41:24:00
2 Christine Sjolin 42:04:00
3 Connie Filipek 42:39:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with