These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denny Rowe iii Westwood Velo/Vertebrata 32:43
2 Jake Turner Broken Spoke Cycling 33:00
3 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 33:53
4 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleigh 34:33
5 Alex Telitsine IJM.org 34:37
6 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 34:41
7 William Laubernds 34:52
8 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35:05
9 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 35:10
10 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 35:24
11 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 35:26
12 Chris Johnson Adventure's Edge 35:27
13 Kevin Johnson Adventure's Edge 35:36
14 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 35:42
15 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35:45
16 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35:55
17 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36:08
18 Zachary Utz Ruckus Test Team 36:37
19 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 36:38
20 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36:39
21 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36:44
22 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 36:45
23 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36:55
24 Dennis Petross Ten Guys Named Alex 37:03
25 Michael Palmer Veloce Racing 37:07
26 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop 37:15
27 Kolben Preble Hammer Velo 37:36
28 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 37:40
29 Erik Hofland Artisan Family Racing 37:59
30 Alex Turpin Bike Newport 38:41
31 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop 39:54
32 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem 40:08
33 Jason Ford 40:25
34 Scott Larson Willamette University Cycling Team 40:28
35 Ian Taborsky Capitol Subaru Cycling 40:57
36 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41:33
37 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky 46:51
38 Scott Goldstein EWEB Windpower 51:15

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Calon Russell Bridgetown Velo 34:27
2 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 35:09
3 Chris Schaper PAA/REMAX 35:18
4 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions 35:32
5 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 35:36
6 Tim Richter Hutch's-Eugene 35:40
7 Mckenzie Sampson Life Cycle Bike Shop 34:40
8 Evan Siroky Evan Siroky 35:53
9 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36:15
10 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36:50
11 Dan Shepherd Cycle Sport 36:51
12 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36:57
13 Mick Mcdonald 37:08
14 Brandon Macemon Good Looking 37:19
15 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 37:34
16 Aaron Davis Life Cycle Bike Shop 38:00
17 Doug Striley Cycle Sport 38:02
18 Daniel Liberator Mayhem Racing 38:04
19 Bennett Shane Crossniacs 38:08
20 Ahmed Zuhairy Artisan Family Racing 38:10
21 Kip Cantlay Ride Up Grades 38:20
22 Ken Rodgers Whitewater Designs 38:55
23 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39:13
24 Dennis Sibilia-young 39:14
25 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 39:16
26 Rob Hartsock 39:16
27 Jeff Jones 39:17
28 Matt Hawkyard Bike Newport 39:49
29 Geoff Chabre Team Novara Eugene 40:17
30 Andy Stahl Hutch's-Eugene 40:27
31 Jordan Boutilier 40:28
32 Kasra Shokat Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40:54
33 Matt Keeler Life Cycle Bike Shop 40:56
34 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41:25
35 Brian Fawcett Pistis 42:37
36 Kevin Bernstein Willamette Cycling Club 42:39
37 Juan Ramirez Trinity Bikes 43:05
38 David Dimarco SLOCUM Rebound Racing 00:00
39 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 00:00

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven R holland United Finance 34:35
2 Ivan Meadors United Finance 34:56
3 Clint Ebert bicycleattorney.com 36:36
4 Rod Underhill Bridgetown Velo 36:59
5 John Obrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 34:55
6 Evan Cumpston Team Rose City 36:23

Masters Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 32:46
2 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 34:35
3 Michael Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 34:37
4 Daniel Quirk Veloce Racing 34:44
5 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 34:57
6 Dave Campbell Hutch's-Eugene 35:00
7 Eric Schuman Lenovo 35:50
8 John Slawta Land Shark 35:59

Pro/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rob English Hutch's-Eugene 32:10
2 Dan Bechtold Team Bobs-bicycles.com 32:46
3 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 32:48
4 Shawn Ongers Lenova 32:51
5 Nathan Mcdonald Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 33:03
6 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34:24
7 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 34:34
8 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing 34:40
9 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34:57
10 David Wells Life Cycle Bike Shop 34:58
11 Robb Floth Broken Spoke Cycling 35:17
12 Davis Shepherd Hutch's-Land Shark 35:30
13 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 35:34
14 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop 36:17
15 Dustin Hahn Godspeed 37:13
16 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associates Inc. (road 37:35
17 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 38:28
18 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40:19
19 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40:56
20 Jason Dykstra Guinness Cycling Team 41:11
21 Cory Domingues Hutch's-Eugene 53:00

Women 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 35:43
2 Cheryl Thonney Keller Rohrback Cycling Team 35:58
3 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36:32
4 Leia Tyrrell Sorella Forte 36:36
5 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37:30
6 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 37:38
7 Jenny Slawta Land Shark 39:46

Women 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Atwill Hammer Velo 37:06
2 Sarah Tisdale Sorella Forte 37:15
3 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 39:21
4 Jan Moss Sorella Forte 39:45
5 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41:02

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 37:48
2 Erica Loder Veloforma 38:46
3 Tawnie Mcdonald 39:21
4 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 40:36
5 Erin Goodall Showers Pass 40:44
6 Stefanie Rimel 42:05
7 Maureen Kavanagh Hammer Velo 42:31
8 Emily Ohlin bicycleattorney.com 43:09
9 Kelly Sandow Poplollies 43:54
10 Nora Cary 44:28
11 Kim Frank 45:41
12 Deven Smith 46:36
13 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 46:57
14 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 47:00
15 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 47:30

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with