These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club 1:09:16
2 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 1:13:14
3 Keegan O'neill Word-RCB by Cyclisme 1:23:48
4 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 1:25:21
5 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport 1:29:42
6 Adam Valls Upper Echelon Fitness 1:35:15
7 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 1:36:02
8 Alex Valls Upper Echelon Fitness 1:44:03

Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Slawta Land Shark 1:26:57
2 Susannah Hart Camas Bike and Sport 1:30:56
3 Hannah Hart Camas Bike and Sport 1:42:33

Masters Men 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Buckroyd 1 Error 1:06:47
2 Justin Acciavatti Medoyeff Vodka/Team CycleOne 1:12:00
3 Jeff Brock Existential Velo 1:12:02
4 John Abcarius Portland Velo 1:18:18
5 Choon Leong 1 Error 1:18:46

Masters Men 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Masuda Team Bike Tires Direct 1:03:31
2 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:05:38
3 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 1:08:27
4 Michael Girard Portland Velo 1:08:56
5 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 1:10:23
6 John Prosser Taleo Racing Team 1:11:34
7 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 1:12:22
8 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 1:14:47
9 Richard Rosko Hammer Velo 1:18:14
10 Don Joling Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 1:18:33
11 Randall Dollens 1 Error 1:18:47
12 Kyle Remington Sunset Cycles 1:23:17
13 Lee Bauck Medoyeff Vodka/Team CycleOne 1:27:00
14 Craig Ruby Lucky 13 1:27:36
15 Steven Russell 1 Error 1:29:44

Masters Men 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Rosier Portland Velo 1:05:24
2 Steve Holmes Team Bike Tires Direct 1:08:55
3 Dan Packman WebCyclery.com 1:09:07
4 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 1:10:26
5 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 1:11:04
6 Hugh Potter 1 Error 1:13:03
7 Mark Castle Portland Velo 1:20:31
8 James Webb Beaverton Bicycle Club 1:26:10
9 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 1:32:38

Masters Men 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kerry Farrell Wheelsport 0:59:33
2 Daniel Rohlf 1 Error 1:08:39
3 John Slawta Land Shark 1:08:47
4 Jim Fox United Finance 1:09:10
5 Joseph Hoerner 1 Error 1:10:29
6 Robert Dobrey Mountain View Cycles 1:10:39
7 Jeff Tedder Hammer Velo 1:11:05
8 Merritt Raitt 1 Error 1:11:39
9 Luis Valls Upper Echelon Fitness 1:11:43
10 Mark Schafer 1 Error 1:11:51
11 Rick Upton Team Bike Tires Direct 1:15:58
12 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:17:07
13 Paul Mautner Team Rose City 1:17:51
14 Christophe Chalumeau 1 Error 1:18:56
15 Kim Neve 1 Error 1:21:28
16 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 1:23:22
17 Jeff Melson 1 Error 1:24:12
18 Dan Houghton Showers Pass 1:25:30

Masters Men 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 1:08:52
2 Joe Vanleuven Team ESC Sports - Bio Racer 1:09:32
3 Ray Anderson 1 Error 1:11:20
4 J.michael Manning Medoyeff Vodka/Team CycleOne 1:11:24
5 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 1:12:17
6 Chris Marks Multnomah Athletic Club 1:14:04
7 David Stabler 1 Error 1:18:54
8 Michael Knapp 1 Error 1:22:05
9 Russ Patterson Portland Velo 1:24:17
10 Darell Provencher Team Rose City 1:28:39

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 1:06:58
2 Jeff Golden Portland Velo 1:08:34
3 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 1:18:45
4 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 1:20:46
5 Terry Atwood Portland Velo 1:27:22
6 Michael Resnick Multnomah Athletic Club 1:29:38
7 Peter Russell Reed College Cycling 1:34:11
8 Malcolm Johnson Portland Velo 1:37:43

Masters Women 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Woodruff Hammer Velo 1:26:15
2 Kristen Marlo warren 1 Error 1:29:16
3 Kathleen Hellem 1 Error 1:53:04

Masters Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Trace 1 Error 1:16:49
2 Melanie Clark Beaverton Bicycle Club 1:20:04
3 Maggie Rising Portland Velo 1:26:44
4 Daphne Moore Hammer Velo 1:26:57

Masters Women 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Ross Multnomah Athletic Club 1:16:57
2 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 1:27:25
3 Katherine Valls 1 Error 1:27:50
4 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:30:25

Masters Women 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Jean filiberti Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:36:46
2 Nori La rue 1 Error 1:59:21

Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Karre River City Bicycles 0:58:40
2 Jonathan Myers Team S+M 1:01:17
3 Mathew Braun Team S+M 1:04:43
4 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team 1:08:23

Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Brown 1:06:27
2 Andy Barczak 1:07:50
3 Bruce Carter 1:09:58
4 Jamin Aasum 1:12:58
5 Coby Hutzler 1:13:08

Men Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Borum Jens Voigt's Army 1:02:22
2 Craig Armstrong Craptastic 1:04:18
3 Luke Stevenson 1 Error 1:06:31
4 Kenneth Reed Green Submarine Records 1:06:53
5 Christopher Carter Breakaway Racing 1:08:06
6 Fritz Hummelt 1 Error 1:08:27
7 Tory Knaus TORY KNAUS 1:09:07
8 Frank Thomas 1 Error 1:09:10
9 Colin Daniel 1 Error 1:09:23
10 Davis Hand 1 Error 1:11:07
11 Jordan Muller 1 Error 1:11:51
12 Andi Greisel 1 Error 1:12:08
13 William Welch 1 Error 1:12:29
14 Robert Grunau Guinness Cycling Team 1:12:41
15 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:12:47
16 Mark Koller Ironclad Performance Wear 1:13:37
17 Cristian Fuentes Team Bike Tires Direct 1:13:43
18 Stefan Redfield 1 Error 1:13:52
19 John Porter Bellovaci United 1:14:18
20 Dustin Johnsen Bridgetown Velo 1:16:44
21 Brett Kelver 1 Error 1:16:56
22 Peter Smith Word-RCB by Cyclisme 1:17:19
23 Mike Emerson Capitol Velo 1:18:14
24 Isaac Potoczny-jones 1 Error 1:18:25
25 Kevin Short baracuda 1:18:34
26 David Sterry Green Submarine Records 1:18:56
27 Kasra Shokat Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:20:52
28 Conlan Murphy 1 Error 1:22:21
29 Jason Reed Lazy Daddy Longlegs 1:23:47
30 ? ?
31 M Gilman Capitol Velo 1:26:13
32 Kai Mathisen 1 Error 1:27:07
33 Charles Barrett 1 Error 1:33:54
34 Rommel Deleon 1 Error 1:38:16
35 Bukie Mabayoje 1 Error 1:44:33

Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave/sue Ripp West End Bikes/Specialized 1:18:45
2 Mark Jones Tigers 2:20:29

Women Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Slawta Land Shark 1:08:02
2 Erin Playman Gentle Lovers 1:13:19

Women Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Vaughn Hammer Velo 1:15:23
2 Mielle Blomberg Team S+M 1:20:38

Women Category 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maureen Kavanagh Hammer Velo 1:20:14
2 Sarah Hunter Green Submarine Records 1:25:17
3 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:27:59
4 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:29:11
5 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor� Bakery 1:33:25

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with