These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donald Reeb HPChiro/Scott's Cycling of Salem
2 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
3 Benjamin Miller Guinness Cycling Team
4 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
5 Mark Ginsberg HPC/Scott's Cycles
6 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
7 David Hemming Rapha Racing
8 Brian Ratliff Portland Velo
9 Mitch Denham NoMad Sports Club
10 James Bender Beaverton Bicycle Club
11 Brendon Gallant Capitol Velo p/b Lifesource
12 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
13 Brian Foresta Filth and Fury
14 Chris Wright Rapha Racing
15 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 Joe Santos Bridgetown Velo
17 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
19 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
20 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
21 Peter Drach Unattached
22 William Laubernds Ten Guys Named Alex
23 Bret Berner River City Bicycles
24 ? ?
25 Joshua Lebus Bridgetown Velo
26 John Leonard Rapha Racing
27 Marcel Delisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 Christian Tresser Cyclepath Racing
29 Nate Magaret Rapha Racing
30 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8
31 James Adamson Gentle Lovers
32 Paul Macri Unattached
33 John Lance Guinness Cycling Team
34 Colin O'brady Unattached
35 Paul Anderson Half Fast Velo
36 Aaron Sander Cyclepath Racing
37 Wade Goff Half Fast Velo
38 Dezellem Dave Ironclad Performance Wear
39 Brian Marcroft Unattached
40 Mitch Lee Portland Velo

Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Leritz Team S+M
2 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
3 Tony Dirks Mountain View Cycles
4 Steven Eriksen CAPA Cycling Team
5 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
6 Shy Shyman HalfFastVelo
7 Jeff Lorenzen Breakaway
8 Ben Johnson Portland Velo
9 David Mezera Lakemont
10 Ryan Mcmaster Team Bike Tires Direct
11 Sam Radakovich CAPA Cycling Team
12 ? ?
13 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
14 Dave Groner

Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Lagerstrom Unattached
2 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource
3 Nathan Briggs Team Bike Tires Direct
4 Dane Etter-garrette SSI/Caroma
5 Cameron Russel Unattached
6 Stephan Roberts Cyclepath Racing
7 Jack Rising Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
9 Benny Dix Unattached
10 Bryant Howard Unattached
11 Lorne Cross Team Poseur
12 Jesse Trigg Unattached
13 Richard Rosko Hammer Velo
14 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
15 Joe Rozanek Unattached
16 Dave Kosanke Metropolis
17 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 Matt Edler Unattached
19 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
20 Mike Selinger
21 Trevor Schmidt Close2myart
22 Matt Gilman Capitol Velo p/b Lifesource
23 Schmidt Trevor Close2myart
24 Christopher Kessler Ruckus Test Team
25 Jon Ragsdale Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Found
26 Austin Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with