These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Selker
2 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Rob English English Cycles
5 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
6 Steven Beardsley Gentle Lovers
7 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Eddie French Guinness Cycling Team
9 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 Joseph King Guinness Cycling Team
11 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
12 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
13 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Lee Ordonez English Cycles
15 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
16 Ethan Stehley
17 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
18 Mark Hibbard Michelob Ultra
19 Wes Stephens
20 Joseph Dengel Gentle Lovers
21 Aaron Aikin Dr Will Bar
DNF Beth Ann orton Team S+M
DNF Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Tim Mayer Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Rick Hammel Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
DNF Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
2 Blake Elliott University of Oregon Cycling Club
3 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
4 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Ryan Garner Evviva
6 Adam Demarzo Bike Newport-Bier One
7 John Morehouse University of Oregon Ducks
8 Logan Trammell Hapi-Go!
9 Matthew White Bike Newport-Bier One
10 August Frank Life Cycle Racing Team
11 Tim Tseng
12 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team
15 Okon Udosenata Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
16 David Mcneary
17 Craig Speck
18 Jason Hernandez
19 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
20 Dennis Gaskill Bike Newport-Bier One
21 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team
23 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One
24 Todd Ye
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
DNF Nile Dreiling
DNF Brick Lantz SLOCUM Race Team
DNF Ben Tankus
DNF Robert Smith-gillespie Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Lisa Turnbull Tensegrity PT Cycling
4 Beth Ann orton Team S+M
5 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
6 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
7 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

Women 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kim Frank Life Cycle Racing Team
2 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Clara Terrell
4 Kelly Sandow Poplollies
5 Leslie Thomas Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Jennifer Elliott
7 Chloe Majlinda conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with