These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 11:46
2 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 12:02
3 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 12:11
4 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 12:25
5 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12:30
6 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 12:37
7 Mark Williams Team Cycle Sport 12:55
8 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 13:14
9 Bryant Howard O2 Endurance 13:29
10 Lloyd Connelly DNR Cycling 13:49
11 Greg Carroll 14:08
12 Jason Dykstra Kaladi/Subway 14:38
13 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15:35

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 14:16
1 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 12:05
2 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 12:52
2 Garth Mckay 14:53
3 John Slawta Land Shark 13:25
4 Robert Maccracken Land Shark 13:39
5 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 14:03
6 Tom James bicycleattorney.com 14:09

Men 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 10:25.58
2 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10:35.89
3 Kai Applequist Elite Protocol 10:43.28
4 Rob English English Cycles 10:45.33
5 Kaler Marshall 10:51.86
6 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 11:04.34
7 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11:08.24
8 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11:16.84
9 Evan Siroky Guinness Cycling Team 11:18.86
10 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 11:22.96
11 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11:23.15
12 Paul Bourcier Dark Horse 11:25.01
13 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 11:34.38
14 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 11:35.98
15 Lee Ordonez English Cycles 11:37.02
16 Roger Worthington Worthy Brewing 11:40.43
17 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11:42.06
18 Mark Hibbard Michelob Ultra 11:42.52
19 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 11:45.12
20 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 12:05.36
21 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 12:07.67
22 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 12:10.55
23 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 12:11.60
24 Andrew Utz Gentle Lovers 12:13.36
25 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 12:32.75
26 Robb Flotti Elite Protocol 12:50.31
27 Daniel Kurylo 13:22.23
28 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA 13:33.95

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 11:15.33
2 Larry Jackson Rolf Prima 11:32.35
3 Calon Russell Bridgetown Velo 11:58.00
4 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 12:00.33
5 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 12:20.56
6 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 12:22.73
7 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 12:23.90
8 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 12:24.92
9 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA 12:27.44
10 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12:30.82
11 Dan Packman WebCyclery.com 12:31.05
12 Josef Carlson 12:35.65
13 David Dimarco SLOCUM Race Team 12:38.12
14 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 12:38.65
15 Tim Marcotte Michelob Ultra 12:42.12
16 Tim Richter 12:44.04
17 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12:56.05
18 Scott Goldstein Michelob Ultra 13:05.37
19 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 13:07.82
20 Edward Rosenberg Garage Racing 13:17.73
21 Spencer Newell Vertebrata Chiropractic Cycling 13:51.17
22 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 13:56.28
23 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 14:10.88
24 Zachary Utz Ruckus Test Team 14:59.77
25 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 17:57.75

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky 11:32.53
2 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 11:40.43
3 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12:09.32
4 Matt Mallet 12:10.45
5 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 12:19.23
6 Paul Hynes 12:33.87
7 Jeramy Martin 12:35.00
8 Corley Samuel mark 12:40.57
9 Daniel Hough 12:42.91
10 Mark Sorensen Adventure's Edge 13:12.22
11 Benjamin Brainard 13:15.51
12 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 13:17.58
13 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 13:23.28
14 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 13:27.32
15 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks 13:31.48
16 Stephen Harris 13:39.21
17 Galen Blair Reed College 13:42.52
18 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13:46.63
19 August Frank Life Cycle Racing Team 13:51.46
20 Sean Kellogg Ruckus Test Team 14:10.76
21 John Osborne Pacific Power Blue Sky 14:12.24
22 Adrian Bosch 14:21.08
23 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14:29.32
24 Joshua Hanselman 343 Racing 14:30.70
25 Michael Grindstaff Trinity Bikes 14:41.04
26 Anthony Disano Trailhead Coffee Roasters 15:00.01
27 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 15:54.54
28 Ben Tankus 16:17.30
29 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16:43.91

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
2 Beth Ann orton Team S+M
3 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima
4 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
5 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
6 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Mackenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
8 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
9 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team
10 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
11 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 Molly Macgraw Vertebrata Chiropractic Cycling
13 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
14 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
15 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
16 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima
17 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
18 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling

Women 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clara Honsinger
2 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Danielle Curran Poplollies
4 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
5 Neisha Strait Poplollies
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com
7 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
8 Allison Medellin Hammer Velo
9 Nicole Pressprich Nicole Pressprich
10 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima
11 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Kim Frank Life Cycle Racing Team
13 Chloe Majlinda conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi
14 Deven Dmith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Kristin Denmark Poplollies
16 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
17 Kelly Sandow Poplollies
18 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Vikki Bourcier Poplollies

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with