These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters Men 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 2:25:56
2 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:25:56
3 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 2:25:58
4 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 2:25:58
5 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 2:25:58
6 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 2:26:32
7 Mark Williams Team Cycle Sport 2:26:32
8 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2:27:09
9 Bryant Howard O2 Endurance 2:32:08
10 Lloyd Connelly DNR Cycling 2:37:46
11 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:38:50
12 Jason Dykstra Kaladi/Subway 2:39:16
13 Greg Carroll 2:44:35

Masters Men 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 2:25:58
2 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 2:25:58
3 John Slawta Land Shark 2:27:54
4 Robert Maccracken Land Shark 2:32:08
5 Tom James bicycleattorney.com 2:37:46
DNF Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com

Masters Men 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 2:45:05
DNF Garth Mckay

Men 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Siroky Guinness Cycling Team 3:09:56
2 Paul Bourcier Dark Horse 3:09:56
3 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 3:11:41
4 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:12:06
5 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3:12:06
6 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 3:12:06
7 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 3:12:06
8 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 3:12:06
9 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 3:12:06
10 Kaler Marshall 3:12:06
11 Kai Applequist Elite Protocol 3:12:06
12 Roger Worthington Worthy Brewing 3:12:06
13 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:12:06
14 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 3:12:06
15 Rob English English Cycles 3:12:06
16 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 3:12:06
17 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:12:34
18 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 3:13:12
19 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:20:23
20 Lee Ordonez English Cycles 3:21:12
21 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA 3:31:52
22 Mark Hibbard Michelob Ultra 3:36:30
23 Andrew Utz Gentle Lovers 3:39:30
24 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:03:09
25 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 3:04:46
26 Robb Floth Elite Protocol 3:08:39
DNF Daniel Kurylo
DNF Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josef Carlson 2:28:08
2 Scott Goldstein Michelob Ultra 2:28:08
3 Tim Marcotte Michelob Ultra 2:28:08
4 Larry Jackson Rolf Prima 2:28:08
5 David Dimarco SLOCUM Race Team 2:28:08
6 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 2:28:08
7 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 2:28:08
8 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:28:08
9 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 2:28:08
10 Edward Rosenberg Garage Racing 2:28:08
11 Calon Russell Bridgetown Velo 2:28:08
12 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sport 2:28:08
13 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 2:28:08
14 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 2:28:08
15 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 2:28:08
16 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 2:28:08
17 Tim Richter 2:28:08
18 Dan Packman WebCyclery.com 2:28:34
19 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA 2:28:34
20 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2:29:28
21 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 2:35:56
22 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 2:42:24
23 Zachary Utz Ruckus Test Team 2:53:53
24 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 3:30:39
DNF Spencer Newell Vertebrata Chiropractic Cycling

Men 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Brainard 2:35:58
2 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 2:36:00
3 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2:36:00
4 Paul Hynes 2:36:00
5 Jeramy Martin 2:36:00
6 Daniel Hough 2:36:00
7 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:36:00
8 John Crandall Pacific Power Blue Sky 2:36:00
9 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:36:00
10 Matt Mallet 2:36:00
11 Mark Sorensen Adventure's Edge 2:36:09
12 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks 2:36:46
13 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 2:36:48
14 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2:36:48
15 Corley Samuel mark 2:36:48
16 Adrian Bosch 2:37:18
17 Anthony Disano Trailhead Coffee Roasters 2:37:18
18 August Frank Life Cycle Racing Team 2:37:50
19 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:38:10
20 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 2:39:50
21 Stephen Harris 2:42:30
22 Sean Kellogg Ruckus Test Team 2:49:08
23 Galen Blair Reed College 2:50:11
24 Ben Tankus 2:50:11
25 Michael Grindstaff Trinity Bikes 2:50:15
26 John Osborne Pacific Power Blue Sky 2:50:15
27 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:55:44
28 Joshua Hanselman 343 Racing 2:55:44
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation

Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3:05:43
2 Beth Ann orton River City Bicycles Women's Team 3:05:43
3 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 3:05:43
4 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 3:05:43
5 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3:05:43
6 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 3:05:43
7 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima 3:05:43
8 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team 3:05:43
9 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3:05:43
10 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:05:43
11 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 3:05:43
12 Molly Macgraw Vertebrata Chiropractic Cycling 3:05:43
13 Mackenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:06:30
14 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:06:45
15 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3:06:48
16 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3:07:31
17 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 3:07:33
18 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3:07:33
19 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 3:09:10
20 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 3:10:53

Women 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clara Honsinger 1:49:54
2 Danielle Curran Poplollies 1:51:21
3 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 1:51:21
4 Lisa Heathman bicycleattorney.com 1:55:05
5 Allison Medellin Hammer Velo 1:55:05
6 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:55:20
7 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 1:55:20
8 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:55:20
9 Neisha Strait Poplollies 1:55:30
10 Kim Frank Life Cycle Racing Team 2:00:02
11 Deven Dmith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:00:02
12 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 2:00:02
13 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:00:02
14 Kelly Sandow Poplollies 2:09:16
15 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:09:16
16 Chloe Majlinda conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2:10:22
17 Kristin Denmark Poplollies 2:11:15
18 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 2:12:26
19 Vikki Bourcier Poplollies 2:38:36

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with