These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Eddy Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Masuda Therapeutic Associates Racing 1:01:53
2 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 1:04:18
3 Adam Kennedy English Cycles 1:04:24
4 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 1:05:38
5 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 1:06:37
6 Michael Hopkins Team Planet X USA 1:06:56
7 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 1:23:01
8 Shaun Sullivan 1:28:14

Eddy Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 1:25:50
2 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 1:33:20

Junior Men 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Green Beaverton Bicycle Club 20:24
2 Naja Slawta Land Shark 21:38
3 Mulu Slawta Land Shark 22:29

Junior Men 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16:23
2 Grayson Szczukowski Unattached 24:00

Junior Men 15-16

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 32:14
2 Aaron King West End Jr 33:25
3 Alex White Word-RCB by Cyclisme 34:26
4 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 34:51

Junior Women 10-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anika Havlik Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 23:24

Junior Women 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:00

Junior Women 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 40:30
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53:20

Masters Men 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 0:57:36
2 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:58:18
3 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:09:01

Masters Men 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:57:48
2 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:01:45
3 Jon Frommelt bicycleattorney.com 1:04:05

Masters Men 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 0:53:54
2 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 0:57:08
3 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:59:17
4 Timothy Bergmann Word-RCB by Cyclisme 1:09:14

Masters Men 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kerry Farrell Wheelsport 0:56:46
2 Michael Walsh RAO/Imperial River Racing 0:58:59
3 Dean Anderson crank 0:59:53
4 John Slawta Land Shark 1:00:25
5 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:03
6 Mark Bradley Unattached 1:01:34
7 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:03:25
8 Ronald Brigham Team ESC Bio Racer 1:03:44
9 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 1:04:22
10 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 1:05:19
11 Steve Ridgeway 1:05:31
12 Eric Szczukowski Unattached 1:06:02
13 David Macfarlane Roseburg Racing 1:13:04

Masters Men 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Clif Cassidy Colavita 0:57:03
2 Dan Vrijmoet Hutch's Race Team 0:59:26
3 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:01:57
4 Jeff Jones 1:03:47
5 Paul Mautner Veloforma 1:04:16
6 Dan Davis WebCyclery.com 1:08:21
7 John Henry maurice Capitol Velo 1:11:40
8 Michael Richardson Unattached 1:12:49
9 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club 1:13:13
10 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:13:19

Masters Men 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:56:56
2 Gregory Hartman Team Rose City 1:00:10
3 Tom Webb Team Rose City 1:01:26
4 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization 1:01:26
5 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 1:03:55
6 Steve Long Team ESC Bio Racer 1:04:09
7 Marc Thompson 1:05:07
8 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:07:32
9 Tom Kelly Team Planet X USA 1:10:17
10 Edward Lanton 1:22:56

Masters Men 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 32:00
2 Scott Ryman Yashua Even The Mt's Will Praise His Name 32:49
3 Tom Dean 33:47
4 Roger Johnson 33:50
5 Loren Russell 34:14
6 Ron Magnus bicycleattorney.com 34:36
7 Thom Meyers Unattached 35:04
8 Dick Richardson Capitol Velo 37:06
9 Larry Hunter Trinity Bikes 42:13

Masters Women 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:23:28

Masters Women 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 1:05:17
2 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 1:11:17

Masters Women 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 1:06:53

Masters Women 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 1:09:07
2 Andriana 'muffy' kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:34:56

Masters Women 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mary Ross Multnomah Athletic Club 32:33
2 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:47
3 Laura Wanker 34:11
4 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks 36:22
5 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 38:26
6 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:36
7 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 38:53
8 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 40:25
9 Darlene Jenkins Hutch's-Slocum-Co-Motion 41:42

Men Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 53:44
2 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 54:20
3 Lee Ordonez English Cycles 54:22
4 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 55:10
5 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 56:23
6 Evan Siroky Guinness Cycling Team 57:33
7 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 58:01
8 Alex Telitsine Apex Racing Team 58:12

Men Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Neil Byzick GET FIT Cycling 0:57:30
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:58:01
3 Andrew Neill English Cycles 0:59:19
4 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 1:00:06
5 Bryant Howard "O2 Endurance PCG"
6 Bruce Carter Team ESC Bio Racer 1:02:58
7 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:12:33
8 Joe Cipale Team Rose City 1:17:01

Men Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Hamm 1:00:44
2 Mark Lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:02:49
3 Jeff Marsh 1:03:47
4 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 1:03:54
5 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:05:38
6 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:05:55
7 Steven Basden Team 10 Barrel 1:06:36
8 Mark Jensen Team Planet X USA 1:10:57
DNF Jacob Johnson

Tandem/Recumbent

Pl First Name Last Name Team Time
1 John/margareta Cacabelos/germeaux 57:19

Women Category 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:00:27
2 Anna Christiansen Ironclad Cycling Team 1:00:53
3 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1:01:28
4 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:06:31
5 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:06:37
6 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:07:41

Women Category 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 1:05:37

Women Category 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Diane Smith 1:06:49
2 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:07:08
3 Ashley Johnson 1:09:32
4 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:09:44
5 Sara Slawta Land Shark 1:10:08
6 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:12:14
7 Kendall Cyr 1:14:08
8 Britni Hamm 1:38:28

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with