These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 13-14 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Wells Wolverine 42:58.1
DNF Alex Morton Andrie Machine Star DSQ

Men 15-16 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vincent Vermeulen Ann Arbor Velo Club 39:55.9
2 Andrew Mcbride Wolverine Sports Club 42:33.4
DNF Martin Russenberger Trails Edge MiSCA DSQ

Men 17-18 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Bohnsack Wheels in Motion 31:45.7
2 Dan Painter Ft Wayne Outfitters 37:24.6

Men 35-44 MASTERS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Mcmullen EPS Cycling Team 31:00.5
2 Kenneth Vernier Essex Brass 31:21.1
3 Doug Mckibbon Wolverine 32:47.8
4 Mark Caffyn KLM Coldstone Racing 33:03.0
DNF Michael Parker Ann Arbor Velo Club DSQ
DNF Shaun Fitzgerald Ft Wayne Outfitters DNF
DNF Ray Dybowski Wolverine DNF

Men 45-54 MASTERS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Gardynik Northstar Mentors 29:02.5
2 Michael Dega Cadieux Team O2 30:20.6
3 William Gorton Revolution Racing 30:33.9
4 Craig Newell CFT Sinas Dramis Law 30:38.3
5 Tim Faas Wolverine 30:54.3
6 Chris Abston Team OAM Now 31:03.3
7 Mick Jones Ann Arbor Velo Club 31:25.6
8 Ernie Riley Revolution Racing 32:11.3
9 Bill Lambert Ft Wayne Outfitters 33:02.3
10 Timothy Saxer Ft Wayne Outfitters 33:25.5
11 Peter * relegate vajda Cadieux Team O2 33:46.3
12 Jim Assemany Wolverine 34:18.1
13 Gahl Berkooz Ann Arbor Velo Club 34:31.2
14 James Nugent Independent 34:34.6
DNF Scott Kroske Wolverine DNF

Men 55+ MASTERS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 29:32.5
2 William Gilboe Unattached 29:55.6
3 Paul Mowery Ft Wayne Outfitters 31:49.8
4 Denny Zech Ft Wayne Outfitters 32:00.7
5 Larry Bohnsack Wheels in Motion 32:14.8
6 John Shedlock Wheels in Motion 33:02.7
7 Herbert Crites Cadieux Team O2 33:27.9
8 Dan Skinner Cyclefit Multisport 34:30.8
9 Loren Simons Team OAM Now 35:10.4
10 Vince Liger Flying Rhinos 35:33.0
11 Robin Allen CFT Sinas Dramis Law 36:58.3
12 Gerry Naski Wolverine 37:43.1
13 Patrick Tierney Unattached 44:23.0
14 Geoffrey Fleury Unattached 45:39.0

Men 9-12 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Dershem Team OAM Now 54:33.8

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Painter Ft Wayne Outfitters 29:53.2
2 Nicholas Zendler Cadieux Team O2 30:25.1
3 Matt Price Cadieux Team O2 30:39.1
4 Eric Mcbride Cadieux Team O2 31:47.5
5 Jacob Ellis Einstein Racing 31:58.8
6 Daniel Mcgraw Freewheeler Bike Sho 32:29.0
7 James Hill Cadieux Team O2 32:35.3
8 Andrew Guelzo Leadout 32:49.5
9 Steven Hetfield CFT Sinas Dramis Law 32:49.8
10 Max Staran Wolverine 33:07.8

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Wernert K Slice 29:59.2
2 Rick Trudo Revolution Racing 30:03.5
3 Tom Wamsley Ann Arbor Velo Club 30:25.4
4 Jeff Johnson Freewheeler Racing 30:39.8
5 Danny Wolin WSI Team Active Raci 31:24.3
6 Wayne Harper Team Fraser 31:40.9
7 Denny Zech Ft Wayne Outfitters 32:02.7
8 Rodney Eaton Cadieux Team O2 32:26.7
9 James Reid Cadieux Team O2 32:34.8
10 Chad Checkowsky Flying Rhinos 32:38.5
11 Kevin Gamper CFT Sinas Dramis Law 32:39.6
12 Rob Shoemaker Ann Arbor Velo Club 33:11.5
13 Mustapha Dakroub CFT Sinas Dramis Law 33:57.4
14 Devin Winton WSI Team Active Raci 34:54.7
15 Ted Haladyna Racing Greyhounds 34:58.8
16 Josh Evans Ann Arbor Velo Club 35:28.6
17 Douglas Gatto PBS Cycling Team 39:55.2
DNF Britton Karazim Unattached DSQ

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaun Fitzgerald Ft Wayne Outfitters 31:23.9
2 Ryan Bender Revolution Racing 31:31.5
3 Tim Best Unattached 31:52.4
4 Marc Benigni Team TR 31:55.5
5 Dan Meier Timex Factory Team 31:55.8
6 Joe Stull Ft Wayne Outfitters 32:11.0
7 Carl Foltz BK Training Systems 32:41.3
8 Adam Heisel Trails Edge MiSCA 32:51.3
9 Bill Lambert Ft Wayne Outfitters 33:35.8
10 William Caruso Cadieux Team O2 33:38.7
11 Timothy Saxer Ft Wayne Outfitters 33:40.7
12 Mike Scannell Downriver Cycling Cl 33:51.5
13 Josh Haas WSI Team Active Raci 33:55.0
14 Mark Ring Unattached 34:14.7
15 Matthew Ohl Revolution Racing 34:31.9
16 Len Fritz Unattached 34:45.8
17 Erik Golbiw Team Fraser 35:19.9
18 Dirk Hedglin Trident Racing 35:31.7
19 Jonathon Vibbart Ann Arbor Velo Club 35:45.8
20 Dennis Doan Unattached 36:42.0
21 Shawn Jyawook TR ATCK MCE 36:49.5
22 David Sakata Unattached 37:10.8
23 John Smolinski Unattached 37:28.3
24 Anthony Bedogne Ann Arbor Triathlon 37:43.0
25 Ron Olson Ann Arbor Triathlon 39:22.5
26 Paul Clunis Unattached 39:24.0
DNF Tim Zeipekis Ann Arbor Velo Club DSQ

Men EDDY MERCKS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Barrett Ann Arbor Velo Club 33:33.2
2 Jer Walker CertainTeed 33:50.5
3 Graham Wedeven Ft Wayne Outfitters 33:54.3
4 Adam Bender Revolution Racing 34:03.4
5 Matthew Grate Ft Wayne Outfitters 35:10.9
6 Dave Mccreadie Unattached 35:24.2
7 Rob Myers MSU 36:35.8
8 Theo Vonwallmenich Unattached 36:41.7
9 Kevin Richman KLM Coldstone Racing 37:08.9
10 Steve Kern Power Cycling USA 37:44.4
11 Marc Weiser Ann Arbor Velo Club 38:18.1
12 Matt Wright WSI Team Active Raci 39:00.0
13 Markus Nee Ann Arbor Velo Club 39:41.0
14 Michael Hilton BK Training Systems 39:41.3
15 Andrew Owens Trident Racing 40:33.9
16 Leonard Radwanski Unattached 42:31.0
17 Mark Schroeder BK Training Systems 42:55.3
18 Leon Jukowski BK Training Systems 43:24.1
DNF Russ Senkowski Team Fraser DNF
DNF Jeff Root Unattached DNF
DNF Thomas Moran Peasant Squad DSQ

Men OPEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Doug Grosjean Unattached 28:39.4
2 Michael Mowett recumbents dot com 34:41.8
3 Julio Rodela Unattached 45:29.3
4 Alycen Wiacek BK Training Systems 47:05.1
DNF Christopher Wiederhold Maumee Valley Wheelm DNF
DNF Deke Blackburn Paralyzed Veterans R DNF

Men PRO/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Martin Vecchio Netherland Rubber MV 27:38.9
2 Rudyard Peterson SAMI Investments 28:25.7
3 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 28:41.8
4 Alex Vanias Team OAM Now 28:50.4
5 Luke Mullis Andrie Machine Star 29:37.4
6 Robert Foshag Jacks Bicycles Kinet 29:48.8
7 Daniel Yankus Team OAM Now 30:18.6
8 Cory Stange Team OAM Now 30:23.7
9 Huy Tran Ann Arbor Velo Club 31:25.1
10 Al Mcwilliams Neil Pryde Mavic AAV 31:47.3

MIXED

Pl First Name Last Name Team Time
1 Morrison Morrison Racing Greyhounds 31:50.7

Women 13-14 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
DNF ? Dnf Olivia McMullen

Women 15-16 JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Claire Reeves Speed Merchants 36:00.5

Women 35-44 MASTERS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathy Boling Ft Wayne Outfitters 37:57.5
2 Diane Weiss Detroit Endurance Lab 40:46.4
3 Nancy Lichtensteiger Human Motor Works 42:13.6

Women CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristen Waite Wolverine 33:38.4
2 Bonnie Karas BK Training Systems 35:23.7
3 Erin Fitzgibbon Wolverine 36:27.0
4 Joann Cranson Team OAM Now 37:11.2
5 Colleen Anne myers Team Clark Logic 39:28.8

Women CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Valerie Deutsch Ft Wayne Outfitters 33:06.5
2 Katherine Weber Ann Arbor Velo Club 34:35.7
3 Emily Payonk Ft Wayne Outfitters 34:47.8
4 Jill Dewitt Team TR 35:01.2
5 Sandy Reid Team Clark Logic 35:02.8
6 Debra Cavender BK Training Systems 35:28.5
7 Toni Shedlock Wheels in Motion 39:10.2
8 Arianne Faunt Unattached 41:30.0
9 Sue Lyons Infinite Multisport 43:43.0
DNF Jamie Endicott Unattached DSQ

Women EDDY MERCKS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sara Nestor Ann Arbor Velo Club 38:51.2
2 Leslie Skora Wolverine 40:26.4
3 Jennifer Hildebrand Unattached 42:26.5
4 Lisa Hypnar BK Training Systems 54:39.8

Women PRO/1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marie Dershem Team OAM Now 33:07.6
2 Dori Leib Wolverine 38:14.4

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with