These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 5 C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Palmer Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
2 Thomas Bailey National Capital Velo Club/Spokes Etc.
3 Ross Ainsworth Unattached
4 William Swartz Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
5 Andre Edwards Unattached
6 John Heywood Unattached
7 Brad Pumphrey Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
8 Max Engel Unattached
9 Greg Nelson Unattached
10 Mirko Sikirica Unattached
11 Tony Allenmills Unattached
12 Yann De gouvello Unattached
13 Wesley Meredith Bayside Velo/Bike Doctor/Bayside Velo/Bike Doctor
14 Matthew Tatum Patuxent Velo
15 Karl Ulmanis Unattached
16 Alex Mccutcheon Unattached
17 Byron Pickard Unattached

Men Cat1/2/3 A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Rugg Battley Harley-Davidson/Sonoma/Battley H-D
2 Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson/Sonoma/Battley H-D
3 Charles Hoover Haymarket Bicycles/Haymarket/Homevisit Cycling
4 Brigham Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
5 Greg Abbott National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
6 Kevin Cross District Velocity Racing
7 Paul Wilson All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
8 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/
9 Evan Janis All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
10 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
11 Will Wong National Capital Velo Club/Spokes Etc./NCVC/United
12 Dennis Bodewits District Velocity Racing
13 Bob Gillespie All American Bicycle Club Inc.
14 Timothy Shaffer Baltimore Biking Club
15 Michael Stearns Team Cannell Champion Training
16 Michael Flanagan Battley Harley-Davidson/Sonoma/Battley H-D

Men Cat4/5 B

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Kanteres Route 1 Velo/Arrow Bicycle
2 Jonathan Moncton Unattached
3 James-sebastian Byers Artemis
4 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
5 John Baldwin All American Bicycle Club Inc./All American Bicycl
6 Gary Anderson Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
7 William Wiemers Bicycle Place Velo Club (BPVC)
8 Patrick Luckow Squadra Coppi/Squadra Coppi/University of Maryland
9 John Nelmes Bicycle Place Velo Club (BPVC)
10 Shawn Johns Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
11 Oleg Kolodin Unattached
12 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
13 Ernest Elliott International Christian Cycling Club
14 Brent Dittenber Unattached
15 Ted Harris Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
16 Matthew Ringer District Velocity Racing
17 Matthew Bartlett Unattached
18 Blake Selzer Route 1 Velo/Arrow Bicycle/Arrow Bicycle
19 Troy Cross District Velocity Racing
20 Val Etobayev Artemis
21 Mario Steven DC Velo Limited

Women Cat 4 C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sandra Pashley Unattached
2 Jennifer Rist Bayside Velo/Bike Doctor/Bayside Velo/Bike Doctor
3 Kiran Kumar Artemis

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with