These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dylan Fox Sonic Boom P/B Lucky Pie 2:45:30
2 Evan Clouse Cole Sport 2:45:30
3 Grant Vanhoose Butler Cycling Team p/b Climat 2:45:30
4 Samuel Dearden Plan 7 I Ski Utah 2:46:40
5 Nathan Cisney AFCU 2:47:06
6 Trent Watkins Cicada Racing Inc 2:47:14
7 Tom Millar SaltCycle-INTELITECHS 2:48:04
8 Jedd Cox TEAM TOSH p/b HYPERTHREADS 2:49:31
9 Kevin Turchin Carefast p/b Les Rois 2:49:31
10 Mckay Robinson LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:49:31
11 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:49:31
12 James Ji Cicada Racing Inc 2:49:32
13 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling 2:49:37
14 Michael Chifala Sonic Boom Racing p/b Lucky Pi 2:49:40
15 Gary Hurst Cicada Racing Inc. P/B Mark Mi 2:51:08
16 Erik Brockhoff TriSports Cycling/ Eclipse Rac 3:00:20
17 Daxton Kennington Intermountain LiveWell p/b Bou 3:00:38
18 Josh Foukas Team TOSH p/b Hyperthreads 3:00:59
19 John Gill LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 3:08:12
20 Brian Smith Millcreek cycles 3:08:19
21 Kit Hinders Ghisallo 3:10:57
22 Yashindir Gokul carefast p/b lesrois 3:11:17
23 Dustin Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 3:11:18
24 Trent Olsen Team ILW 3:11:25
25 Alex Headman SaltCycle-Intelitechs 3:38:14
DNF Austin Knutson SaltCycle-Intelitechs
DNF Courtney Larsen Team TOSH p/b Hyperthreads

Men Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quinn Simmons Grewal Devolepment 3:08:56
2 Adam Loomis Cole Sport 3:08:59
3 Scott Simmons 3:09:29
4 Nathan Manwaring OneSource.CARE 3:13:28
5 Jasper Good 3:14:11
6 Michael Ward Colesport 3:14:17
7 Taylor Edwards Infinite Cycles 3:14:33
8 Matthew Lerdahl Lerdahl 3:14:33
9 Bryan Hull SaltCycle-INTELITECHS 3:17:04
10 Quincy Thomas OneSource.CARE 3:17:56
11 Jared Meyers FFKR - Contender Racing 3:17:56
12 Ryan Mauser Infinite Cycles 3:17:56
13 Shawn Hall OneSource.CARE 3:18:18
14 Preston Weeks 3:22:31
15 Andrew Robinson 3:22:51
16 Taylor Benson SBR Cycles 3:24:38
17 Joshua Werner 3:34:35
18 Spencer Brown FFKR Contender Racing 3:35:18
19 Eric Draper Rapid Cycling Racing 3:35:39
20 Ted Peterson Golden Spike Cycling 3:38:09
21 Bradley Thurgood Plan7 3:40:37
22 Lee Schultz OneSource.CARE 3:43:43
23 Benjamin Derieg FFKR Velosport racing 3:45:25
24 James Hunter Elko Velo 3:45:26
25 Jeremy Ward Infinite Cycles 3:53:53
DNF Darrin Tuckett OneSource.CARE

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq 3:06:32
2 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 3:06:39

Men Master 35+ Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dwaine Allgier Team Zanconato 2:53:45
2 Preston Edwards Infinite Cycles 2:58:07
3 Daniel Thunell LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 3:00:59
4 Phillip Dahl Rapha Cycling Club 3:04:41
5 Ben Raybould 3:07:42
6 Johnny Shirley Trizon racing/ Think architect 3:08:08
7 Dave Sellers Ski Utah/ Plan 7 3:23:47
8 Stephen Rogers Infinite Cycles 3:23:48
9 Michael Chinn 3:25:25

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Skurnik 3:06:25
2 Louie Amelburu MaDDog racing P/B Microseal/GQ 3:06:25
3 Andrew Lock Millcreek Bicycles 3:06:25
4 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 3:06:33
5 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling T 3:16:57

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Schaefer Maddog Racing/Microseal p/b. G 2:55:33
2 David Zimbelman Landshark 2:59:24
3 Scott Winzeler Mandalay Bay / McGhie's 3:08:17
4 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 3:08:17
5 Ken Louder FFKR-Contender Racing 3:08:17
6 John Lauck Bountiful Mazda 3:27:30
7 Harald Aune Aune Co. 3:57:58

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taylor Fletcher Colesport 2:44:14
2 Cameron Hoffman Team Endurance360 2:44:16
3 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 2:44:16
4 Mark Zimbelman Volo Cycling Clothing - Jumex 2:44:16
5 Trevor Jackson SBR Cycles 2:44:17
6 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:44:17
7 Kyle Brown Ski Utah | PLAN7 2:44:17
8 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:44:19
9 Nate Taggatz Butler Cycling Team 2:44:20
10 Nathanael Prewitt Butler Cycling Team p/b Climat 2:44:29
11 Michael Hawley LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:44:32
12 Gilbert Ducournau LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:44:35
13 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 2:47:05
14 Todd Hageman Cole Sport 2:53:17
15 Uhl Albert St Luke's Sports Medicine 2:56:22
16 Robert Chapman Volo cycling clothing - Jumex 2:56:22
17 David Bagley LiveWell P/B Bountiful Bicycle 2:56:22
18 Tyler Servoss LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 2:56:21
19 Coul Hill 3:07:48
DNF Austin Stephens
DNF Max Polin Sprintin Kitten
DNF Robert Smallman Team Endurance360
DNF Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycl

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Holzer Mad Dog Racing p/b Microseal/G 3:41:59
2 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 3:52:34
3 Colleen Neider harristone sun valley mortgage 3:55:05
4 Ericka Diem Harriston/Sun Valley Mortgage 3:55:05
5 Ingrid Smallman 4:09:31
6 Magon Bowling 4:29:43

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Margaret Douglass Team Endurance 360 3:52:09
2 Debora Adam Harristone/Sun Valley Mortgage 3:52:09
3 Kelly Hunsaker SkiUtah|PLAN7 3:52:12

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Albert Canyon Bicycles Shimano 3:12:09
2 Alison Frye Ski Utah|PLAN 7 3:12:47
3 Mary Emerson 3:18:56

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with