These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior 9-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Noah Elkins
2 Kie Workman
3 Gracie Pendleton
4 Brian Young
5 William Seitz
6 Aileen Charles
8 Taylor Murphy
DNF Jacob Williams O. D.
9 Zachary Lowe

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Koonce MOAB
2 Kevin Conerly Boardtown Bikes
3 Nathan Spence James Bros Bikes
4 Matt Nunnelly Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
5 Fausto Crapiz Harper Auto
6 Jason Brasel I AM Racing
7 Steve Fermanich Marx-Bensdorf/ACCM
8 Stewart Miller MG&G Racing
9 Thomas Evans Harper Auto/Knoxvelo Club
10 David Ferguson Be Real Sports
11 Brent Ferrell
12 Jeff Buse Marx-Bensdorf Cycling Team
13 Jacob Schwyn Mellow Mushroom Racing
14 Mark Peet Harper KnoxVelo
15 Alan Laytham GodSpeed Racing
16 Blake Bennett Echelon Bikes

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Grenert Six26 Cycling
2 Richard Murphy Hub City Bicycle/Lift Center Racing
3 Nick Scott The Forge
4 Jonathan Crain The Forge
5 Russell Thompson SIX26 CYCLING
6 Marco Pigni KnoxVelo / Harper
7 Heath Goebel Alabama Wheelmen/Johnson&Hayes
8 Brian Robinson Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes
9 Russell Brown GSMR
10 Eric Eddy Harper Auto
11 Todd King Six26 Cycling
12 Jeremy Gruber
13 Chad Hubbard NSAT
14 Merrill Smith
15 David Sanders GSMR
16 Gareth Miller Village Volkswagon
17 Dwayne Accardo BPC Cycling
18 Rod Yates BPC Cycling Team
19 John Wilson I Am Racing
20 Yukio Mariner Trace Bikes
21 Donald York
22 D Aaron braswell��� BPC
23 Jason Torrence I AM Racing
24 Christopher Neff BPC
25 Derek Flynn
26 Ronald Fowler BPC Cycling
27 Carter Jackson Village Volkswagen Cycling Team
28 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling
29 Adam Denton
30 Dannie Medlin BPC Cycling
31 John Howard Johnson and Hayes/Alabama Wheelmen
32 Mick Gould BPC
33 James Dunn Alabama Wheelmen
34 James Dawson Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Physical Therapists
35 Will Goodson Trace Bikes Race Team
DNF Jeff Ingle Village Volkswagen Cycling Team

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Wu
2 Larry Burch Bikers Choice
3 John Lavender Bikers Choice Race Team
4 David Lachance
5 Arthur Wilke
6 Manuel Chamorro James Bros Bikes
7 Lawrence Montes
8 Jeffrey Schertz Johnson and Hayes
9 Jeffrey Perry
10 Daniel Bayer Gadsden Outfitters
11 Christian Feldman
12 Paul Renard
13 Greg Caldwell
14 Kyle Dortch
15 Drew Williams
16 Nathan Ford Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Physical Therapists
17 James Romaker Six26 Cycling
18 Jerry Totty Movedaddy.com
19 Clint Johns Alabama Wheelman
20 Kyle Bentley Six26
21 Justin Martinovich
22 Christopher Cole Movedaddy.com
DNF J Sroczynski Village Volkswagen Cycling Team
DNF Randall Burk

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoffrey Mina Natural Grocers Cycling Team
2 Nathan Robinson Think Green-Pedal the Planet p/b Sword
3 Nicholas Nichols Friends of Great Smoky Mountains
4 Matt Schupp Red Kites
5 Jason Kellen
6 Said Assali Infinity Med-I-Spa/Tom Williams BMW
7 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
8 Brian Toone Friends of the Great Smokies (FGS Cycling)
9 Jose Avila BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT TACO
10 Cameron Molchan FGS Elite
11 Joseph Duhon Alabama Wheelmen
12 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
13 Justin Bynum
14 John Hart Friends Great Smokies Cycling (Team FGS)
DNF Timo Stark Infinity Cycling

Men Master

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Hart Friends Great Smokies Cycling (Team FGS)
2 Ryan Jones Johnson & Hayes
3 Bernd Greimel Infinity Cycling
4 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
5 Octavio Subia Hub City Bicycle-Lift Center Racing
6 Brian Toone Friends of the Great Smokies (FGS Cycling)
7 Christopher Cundiff US Military Cycling Team
8 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
9 Robert Gregory MOAB Masters Racing
10 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
11 Chris Daffin MOAB Masters Racing
12 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists
13 Joseph Lambert Hub City Bicycle/Lift Center Racing
14 Noah Hendrix
15 Carl D'alessandro US Military Endurance Sports
16 David Purinton Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Physical Therapists
17 Gregory Palevo Clarksville Velo
18 Randy Mckinnon Hub City Bicycle/Lift Center Racing
19 Randolph Charles VeloCity Pro Cycle
20 Scott Chen US Military Endurance Sports
21 James Ferguson
22 Timothy Taylor
23 Randal Crow
24 Scott Elkins Jonson&Hayes Physical Therapists
25 Paskal Brooks Brooks auto sales
26 R Reid richesin
27 Brian Sumners Johnson & Hayes Physical Therapists
28 Thad Dehart MOAB Masters Racing
29 John Brigham
30 Mike Long Clarksville Velo
31 Charles Koons Alabama Wheelmen/ Johnson & hayes
32 James Dunn Alabama Wheelmen
33 James Dawson Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Hollingsworth
2 Jennifer Wagner Infinity Racing
3 Kirsten Sass Team WE

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karlie Carter Johnson & Hayes Physical Therapists
2 Karen Gauthier Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Physical Therapy
3 Kat Sweatt
4 Desen Ozkan Hick's Orthodontics Women's Racing
5 Rebekah Roberts Hicks Orthopedics Womens Racing/Knoxvelo
6 Terri Jones tom williams/bmw
7 Emily Strange Marx-Bensdorf Cycling Team
8 Hallie Blunck
9 Martha Lowe Team WE
10 Sarah Dudley
11 Andie Thompson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
12 Annette Evers Alabama Wheelmen - Johnson & Hayes Physical Therapists
13 Emily Dreyer Lady Gnar Shredders
14 Terri Reidy Taco Mamacita / Scenic City Velo
15 Sally Chu Taco Mamacita/Scenic City Velo
DNF Beth Barry

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with