These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men A Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team
2 Nathan Ong Unattached
3 Christopher Hair National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
4 Mattison Brady District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
5 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
6 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
7 Clarke Lind Battley Harley-Davidson
8 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco
9 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Thomas Humphreys Rock Creek Velo
11 Brigham Lumm Route 1 Velo
12 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
13 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
14 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
15 Christopher Rabadi Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco
16 John Bowsher Unattached
17 David Wilson Squadra Coppi
18 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC

Men B Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Knight Adventures for the Cure
2 Tommy Steinebrunner Unattached
3 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
4 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
5 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK
6 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
7 Evan Goldberg Rock Creek Velo
8 Mark Hagen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
9 Jonathan Cox Unattached
10 Ben Gardner Unattached
11 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle
12 Carl Bevard Unattached
13 Robert Caudill Unattached

Men C Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelvin Scott US Military Endurance Sports
2 Robert Jones Unattached
3 Michael Roth Bayside Velo/Bike Doctor
4 Ted Blake Rock Creek Velo
5 William Faucette Unattached
6 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Brian Dooda Unattached
8 Lee Bacon Unattached
9 David Stoker Unaffiliated
10 Ahmed Qureshi VOLO Cycling p/b RMSS
11 Rick Fisher Unattached
12 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
14 Todd Geiger Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
15 Wali Shanker Unaffiliated
16 Gwokang Yang Unattached

Women C Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
13 Irina Sarkisov All American Bicycle Club Inc.

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with