These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 John C mooney Team Foxy Moxie
2 Benjamin Spain 4th Dimension Fitness
3 Tri Bui Dallas Racing
4 Beau Dennis Raising Cane's Racing
5 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team
6 Eric Nelson Indian Cycle Racing
7 Christopher Williams Team Foxy Moxie
8 Jeff Buse Marx and Bensdorf Cycling Team
9 Jack White The Bike Crossing
10 Micheal Boedigheimer Rouler Racing
11 Quentin Boose Waffle House Racing
12 Peter Stephens GEAUX Race
13 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Carlos Perea Raising Cane's Racing
15 Bart Ryan��� The Bike Crossing
16 Chris Lincoln The Bike Crossing
17 Cade Lott
18 Robert Lee Indian Cycle Racing
19 Christian Summers Lake Charles Racing
20 David Watson Indian Cycle Racing
21 Troy Alexander Acadiana Bicycle Company Racing
22 Nicholas Burton Team LaS'port
23 Logan Vanway Waffle House Racing
23 Pete Dawkins University of Mississippi
23 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team
23 Jake Haddox Waffle House Racing
DNF Michael Macgown The Bike Crossing
DNF Jonathan Toups Team LaS'port
DNF Steven Wolfe Precision Bikes/ Corner Bar
DNF Benjamin Allen Raising Cane's Racing
DNF Jason Funderburk Evolution Cycling Club p/b Long & Foster

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P
1 Jonathan Toups Team LaS'port
2 Casey Black Team Foxy Moxie
3 Jeff Mccord
4 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin
5 Bryan Harrington
6 Rich Wu BPC Cycling
7 David Watson Indian Cycle Racing
8 Troy Alexander Acadiana Bicycle Company Racing
9 Nicholas Burton Team LaS'port
10 Terry Glover
11 Matthew Perkins Indian Cycle Racing
12 Matt Mackey Core Cycle and Outdoor/ Primus bikes
13 Jared Shore Indian Cycle Racing
14 Mcaben Prince Team Hammer Nutrition
15 Trace Swartzfager Team Bike Crossing
16 Michael Macgown The Bike Crossing
17 Jeremy Davidson
18 Keith Brown
19 Christian Fontaine New Orleans Bicycle Club Inc
20 Erick Ascencio
21 Bryce Leblanc ii Nth Degree Racing LLC
22 Robert Lee Indian Cycle Racing
23 Curtis Davis
24 Adrine Fontenot Acadiana Bicycle Company Racing
25 Michael Andrews
26 Brian Carmack
27 Brian Laird
28 Adam Harder
29 Cooper Lee

Men Juniors Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beau Melancon Nth Degree Racing LLC
2 Rudy Horvath Nth Degree Racing LLC
3 Joseph Middleton Nth Degree Racing LLC
DNF Henry Carpenter

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
2 Scott Kuppersmith The Bike Crossing
3 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing
4 Rodney Rios Bike Barn Texas
5 Jimmy Olsen Dallas Racing
6 Matt Rinard Peake Cycling
7 Bain Foote Palmer Cycling
8 Trey Pounds The Bike Crossing
9 Butch Sims The Bike Crossing
10 Frank Moak The Bike Crossing
11 Randall Legeai New Orleans Bicycle Club Inc
12 Peter Stephens GEAUX Race
13 Bert Massey The Bike Crossing
14 Michael Fontana Vantage Health Plan/Team Colvin
DNF Ryan Boudreaux The Bike Crossing
DNF Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing

Men P/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P
2 Frank Travieso Team United Healthcare Georgia/706P
3 Tice Porterfield VooDoo Racing U23
4 Andrew Crater
5 Evan Bybee Team Arapahoe Resources
6 Fletcher Lydick Finish Strong Elite Cycling Team p/b Palmetto State Medical
7 Pablo Cruz Team Arapahoe Resources
8 Jaden Kifer Team LaS'port
9 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
10 Andrew Hammond Palmer Cycling
11 Ryan Boudreaux The Bike Crossing
12 Lance Abshire Team LaS'port
13 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P
14 Scott Kuppersmith The Bike Crossing
15 Adam Morris Palmer Cycling
16 Benjamin Spain 4th Dimension Fitness
17 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P
18 Rodney Rios Bike Barn Texas
19 Said Assali SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orthopedics
20 Darel Christopher
20 Matt Nunnelly SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orthopedics
22 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
22 Jimmy Olsen Dallas Racing
24 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
25 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
25 Jack White The Bike Crossing
27 Matt Rinard Peake Cycling
DNF John C mooney Team Foxy Moxie
DNF Christopher Williams Team Foxy Moxie
DNF Lucas Muniz Palmer Cycling
DNF Bain Foote Palmer Cycling
DNF Stephan Hirsch Team Arapahoe Resources

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Nelson Indian Cycle Racing
2 Charlotte Fournier Raising Cane's Racing
3 Tiffany Landry HUB City Velo
4 Laura Nail Indian Cycle Racing
5 Alison Carey Nunchuck Bunnies
6 Abby Winther Steel City She
7 Selina Lyle Team LaS'port
8 Sarabeth Rivers
9 Kathleen Duncan Raising Cane's Racing
10 Emily Bissett Semi-Tough Racing
11 Genevieve Savage
DNF Jamie Parker Vantage Health Plan/Team Colvin

Women Masters 40+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Debbie Milne Stradalli Cycles/Papa John's
2 Mary Jimenez Team LaS'port
3 Alison Brown Nunchuck Bunnies
4 Draunta Nicovich Johnson & Hayes Physical Therapists
5 Linda Vasquez HUB City Velo

Women P/1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Debbie Milne Stradalli Cycles/Papa John's
2 Kat Sweatt SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orthopedics
3 Jennifer Wagner SH!FT Racing p/b St. Vincent's Orthopedics
4 Emily Vandyken Team Elevate Racing
5 Hannah Ross UCI WPT: Rally Cycling
6 Mary Emily davidson Indian Cycle Racing
7 Flory Deleon Dallas Racing
8 Mary Jimenez Team LaS'port
9 Alecia Webster Indian Cycle Racing
10 Heather Nelson Indian Cycle Racing
11 Alison Brown Nunchuck Bunnies

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with