These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

4 Men

(29 starters)
Pl First Name Last Name Team Time
1 Samuel Evans-brown MC Cycle and Sport 1:36:35
2 Taylor Merk-wynne CMCC p/b Insight 1:36:48
3 Jacob Warshaw University of Vermont 1:41:31
4 Rich Rogers DG Cycle Sports 1:41:31
5 Kevin Ondre Claremont Cycle Depot Bike Club 1:41:31
6 Daniel Mccabe bikebarnracing 1:41:31
7 John Liston oa/cyclemania 1:41:31
8 Noah Epstein NEBC p/b Cycle Loft 1:41:31
9 Mark White Onion River Racing 1:41:31
10 Travis Bickford CCB Racing Team 1:41:31
11 Justin Henderson Colavita Racing Inc. 1:41:31
12 Shane Macdowell 1:41:31
13 Dana Greenlaw University of Vermont 1:41:31
14 Hunter Resek CCB/UNH 1:41:31
15 Christopher Darling Portland Velo Club 1:41:31
16 Andrew Tripp Onion River Racing 1:41:31
17 Michael Stearns 1:41:31
18 Robert Dillon GMBC/Synergy Fitness 1:41:31
19 Christian Muentener OA/Cyclemania 1:41:31
20 Michael Allen 1:41:44
21 Daniel O'neill Pemi-Baker Cycling Club 1:42:07
22 Cody Whelan Sunapee/ Revolution Cyclery 1:43:45
23 Ethan Frost Christiana Care PT+/FSVS 1:43:47
24 Benjamin Ho Southern Maine Cycling Club -1 lap
25 Michael Humphries NHCC -1 lap

Cat 5

(34 starters)
Pl First Name Last Name Team Time
1 Joseph Wells unattached 1:11:44
2 Ryan Henry Cycle Lodge 1:11:44
3 Nicholas Kirsch NorEast Cycling 1:11:48
4 Taylor Caswell CleanGen Racing 1:11:51
5 Jason Barella 1:11:51
6 David Kell Maine Cycling Club 1:11:51
7 Lucas Robichaud 1:11:51
8 Cory Small 1:11:51
9 Philip Stango Bicycle Bill's 1:11:51
10 Chris Vandeusen Velobrew Racing 1:11:51
11 Neal Coughlin Maine Cycling Club 1:11:51
12 Jackson Marshall Rainbow Bicycle and Fitness 1:11:51
13 Jamie Grey 1:11:51
14 Michael Coleman GMBC 1:11:51
15 Joel Lamendola QuadCycles 1:11:51
16 Christopher Cugini NEBC p/b Cycle Loft 1:11:51
17 Paul Malan Upper Valley Velo/Drummond Custom Cycles 1:11:51
18 Sam Damphousse Cycle Lodge 1:11:58
19 Charles Medina 1:12:16
20 Zachary Ackerman the pool doctor 1:12:29
21 Tomas Jurgensen NEBC p/b Cycle Loft 1:13:14
22 Patrick Moynihan 1:13:27
23 Michael Mccabe bikebarnracing 1:17:00
24 Aidan Kesner NEBC 1:17:27
25 Daniel Harris 1:20:34
26 Brian Halliwell 1:24:46
27 Michael Bloom Gus' Bike Shop -1 lap
28 Gary h Prince NHCC & Maine Coalition -1 lap
DNF Matthew Burke
DNF Peter Titcomb GMBC/Synergy Fitness
DNF Jesse Athinson
DNF William Santos
DNF Butch Freeman
DNF Todd Rohr

Masters Men 35+

(17 starters)
Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Revolution 1:52:15
2 Michael Rowell NEBC p/b Cycle Loft 1:52:15
3 Lou Bregou Team Alpine Clinic-RCN 1:54:11
4 Keith Ford Sunapee Racing Team 1:54:14
5 Leo Devellian CCB Racing 1:54:14
6 Ralf Geiben-lynn Genesee Valley Cycling Club 1:54:14
7 Christopher White Bob Cycling/Goodales Bikes 1:54:14
8 Alex Miller Portland Velo Club 1:54:14
9 Matt Spence Burris Logistics/Fit Werx 1:54:14
10 Marvin Wang Bell Lap Coaching/Joe's Garage 1:54:14
11 Philip Beliveau Burris Logistics-Fit Werx 1:54:14
12 David Stacey Bob Cycling/Goodales Bikes 1:54:14
13 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving 1:54:29
14 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Revolution Cyclery 1:54:41
15 Gary Johnson -1 lap
DNF Kevin Egan San Diego Bicycle Club
DNF Rob O'malley David's World Cycling

Open Tandem

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 1:28:15
DNF Keith Ford Sunapee Racing Team 1:28:15
3 Christopher White BOB Cycling-Goodale's/SpeedMerchant Aero 1:28:15
DNF Jackie Gallant 1:28:15
5 Cindy Hammond 1:29:16
DNF Patrick Ruane Sunapee Racing Team 1:29:16
7 Joseph Marino 1:29:29
DNF Kathleen Marino 1:29:29
9 Ian Clemense-schreiner -1 lap
DNF Dave Micalizzi -1 lap

Open Women

(14 starters)
Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Revolution Cyclery 1:49:09
2 Danielle Baron Sunapee/Continental Paving/Revolution Cyclery 1:49:33
3 Sheila Vibert Sunapee Racing Team 1:49:33
4 Kristen Gohr Stage5/Cycling Fusion 1:49:33
5 Whitney Hilton 1:57:57
6 Cathy Rowell NEBC p/b Cycle Loft 2:01:08
7 Kelly Dolan Mason Racing -1 lap
8 Catherine Follen Maine Coast Cycling -2 laps

Pro/1/2/3 Men

(17 starters)
Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Galvin University of New Hampshire 2:09:37
2 David Gray NorEast Cycling 2:09:37
3 Matthew Buckley Boston Bicycle School 2:09:37
4 John Herrick Sunapee Racing Team 2:09:37
5 Ciaran Mangan CCB Racing 2:09:37
6 Landen Wark-acebo MetLife Cycling Team 2:09:37
7 Brendan Meryman Team Alpine Clinic 2:09:37
8 Harrison Harb Boston Bicycle School/Firefly 2:09:37
9 James Bolognani NH-U23/Rhino Bike Works 2:09:37
10 Thomson Riley NorEast Cycling 2:09:37
11 Matt Sack Cheshire Cycle Racing 2:09:37
12 Eric Follen Maine Coast Cycling Club 2:09:37
13 Ryan Kelly NorEast Cycling 2:09:55
14 Andrew Clemence Sunapee/Continental Paving/Revolution Cyclery 2:09:55
15 Nicholas Fanaras CCB/DOTGO 2:14:59
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with