These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters 35-44 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Olheiser Infinity Cycling Team 00:52:08.300
2 Leon Andres santamaria 00:52:10.700
3 David Koonce MOAB Masters Racing 00:52:11.100
4 RL Hesson I Am Racing 00:52:11.900
5 Eric Anderson Ridley Masters p/b Reality Bikes 00:52:14.800
6 Caleb Bennett I Am Racing 00:54:51.800
7 Jason Moore Hub Cycling-Caney Fork Racing 00:54:51.900
8 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio 00:54:52.000
9 Joe Grubbs Hattie B's Racing 00:54:52.100
DNF John Gore

Masters 40-49 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 00:36:14.800
2 Joe Grubbs Hattie B's Racing 00:36:28.700
3 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 00:36:28.800
4 Randall Hoffpauir I Am Racing 00:36:48.100
5 D Aaron braswell��� BPC Cycling 00:38:56.900
6 Thomas Firrone BPC Cycling 00:38:57.000
7 J Sroczynski Village VW Chattanooga Cycling Team 00:38:57.100
8 Joshua Krasnow 00:38:57.200

Masters 45+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 00:52:08.200
2 Christopher Cundiff Infinity Cycling Team 00:52:10.700
3 Jeffrey Kauppi MOAB Masters Racing 00:52:10.900
4 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 00:52:17.700
DNF Adam Pinkston Village VW Chattanooga Cycling Team

Masters 50-59 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Fagan BPC Cycling 00:36:30.500
2 Jeff Lofgren Village VW Chattanooga Cycling Team 00:37:01.100
3 Ivan Murdock US Military Endurance Sports 00:38:56.900
4 Dennis Custer 00:39:03.700

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling 00:39:03.700
2 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists 00:39:03.800

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Artem Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGCA 00:49:04.300
2 Scott Schlapman Village VW Chattanooga Cycling Team 00:49:42.900
3 Preston Beasley Borden Dental Racing p/b Spinning Spoke-Trek 00:49:43.000
4 Todd Hollingsworth Queen City Cycles 00:49:43.200
5 Jeff Mccord Six26 Cycling 00:49:44.000
6 David Lachance Blevins Bicycle Company 00:49:44.600
7 Nicholas Mcguire 00:49:44.600
8 Caleb Bennett I Am Racing 00:49:48.700
9 David Abel 00:50:03.700
10 Stewart Miller Six26 Cycling 00:50:21.300
11 Steven Swann Johnson & Hayes Physical Therapists 00:51:14.900
12 William Seitz Team Mission Source / NGCA 00:51:15.400
13 Randall Hoffpauir I Am Racing 00:51:15.500
14 Brandon Orear Village VW Chattanooga Cycling Team 00:51:15.600
15 Rj Danner Nashville Local Cycling 00:51:15.700

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Eubanks 00:44:58.200
2 Tate Delottinville I Am Racing 00:44:58.600
3 Lee Yarbro Hub Cycling-Caney Fork Racing 00:45:03.300
4 Brandon Orear Village VW Chattanooga Cycling Team 00:45:04.100
5 Max French Velocity Racing 00:45:04.600
6 Sean Fagan BPC Cycling 00:45:05.000
7 Rich Wu BPC Cycling 00:45:05.500
8 Thomas Firrone BPC Cycling 00:45:06.100
9 Rj Danner Nashville Local Cycling 00:45:06.100
10 Eric Applen US Military Endurance Sports 00:45:07.100
11 Joshua Krasnow 00:45:10.600
12 Nick Wigginton Johnson & Hayes Physical Therapists 00:45:31.600
13 Zachary Hedrick Nashville Local Cycling 00:46:25.000
14 Hays Patrick BPC Cycling 00:46:28.800
15 D Aaron braswell��� BPC Cycling 00:46:34.500
16 Chris Key 00:46:34.700
17 Jacob Kuper I Am Racing 00:46:35.200
18 Jack French 00:46:35.300
DNF Paul Schwer MOAB Racing
DNF James Caperton MOAB Racing

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alfred Enochs Hub Cycling-Caney Fork Racing 00:30:28.700
2 Parker Stelly 00:30:30.400
3 Blake Kidd Village VW Chattanooga Cycling Team 00:30:54.000
4 Chris Key 00:31:01.800
5 Jose Zayas Johnson & Hayes Physical Therapists 00:31:19.600
6 Brian Young GSMR 00:31:20.300
7 Adam Allen Johnson & Hayes Physical Therapists 00:31:48.500
8 James Parker 00:31:48.900
9 Tommy Gates 00:31:49.300

Men Juniors 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Kuper I Am Racing 00:28:09.900

Men Juniors 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Parker Stelly 00:26:29.400
2 Joseph Penley 00:28:25.100

Men Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Ekstrom 00:28:24.700

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fausto Crapiz Village VW Chattanooga Cycling Team 00:54:03.000
2 Davis Adams Infinity Cycling Team 00:54:04.000
3 Emanuel Mini Team Novo Nordisk Development 00:54:04.700
4 Michael Olheiser Infinity Cycling Team 00:54:05.100
5 Timothy Killelea Nashville Local Cycling 00:54:05.300
6 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling 00:54:05.400
7 Caleb Aoake Team Novo Nordisk Development 00:54:05.500
8 Christopher Cundiff Infinity Cycling Team 00:54:05.500
9 Preston Beasley Borden Dental Racing p/b Spinning Spoke-Trek 00:54:12.200
10 Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk Development 00:54:24.300
11 Logan Phippen Team Novo Nordisk Development 00:54:27.000
12 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Development 00:54:32.600
13 Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk Development 00:54:35.800
14 Jeffrey Kauppi MOAB Masters Racing 00:54:42.900
15 Dustin Antrican Nashville Local Cycling 00:54:43.000
16 Artem Shmidt Keenz Racing p/b Mission Source/NGCA 00:55:13.300
17 Matthew Robbins Village VW Chattanooga Cycling Team 00:55:23.900
18 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 00:55:40.600
19 RL Hesson I Am Racing 00:56:10.300
20 Joseph Duhon Borden Dental Racing p/b Spinning Spoke-Trek 00:56:10.700
21 Justin Prior Keller Rohrback Cycling 00:56:11.200
22 Oliver Behringer Team Novo Nordisk Development 00:56:11.300
23 Christian Lawton Borden Dental Racing p/b Spinning Spoke-Trek 00:56:11.300
24 Drew Williams Johnson & Hayes Physical Therapists 00:56:11.400
DNF Thomas Brown Team Novo Nordisk Development
DNF Todd Hollingsworth Queen City Cycles

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beth Lofgren Taco Mamacita 00:28:47.000
2 Melanie Singer Taco Mamacita 00:28:47.200
3 Sarah Schlapman Taco Mamacita 00:28:48.400
4 Sally Chu Taco Mamacita 00:28:48.800
5 Melissa Cundiff Infinity Cycling Team 00:31:10.900
6 Draunta Nicovich Johnson & Hayes Physical Therapists 00:31:11.500

Women Juniors 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Madison Stofer 00:28:43.200

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Christensen Nashville Local Cycling 00:39:00.700
2 Karlie Carter Johnson & Hayes Physical Therapists 00:39:00.700
3 Shannon Mathis Red Kite Bicycle Studio 00:39:01.100
4 Gracie Pendleton Nashville Local Cycling 00:39:01.200
5 Karen Gauthier 00:39:01.300
6 Moriah Patashnik Keller Rohrback Cycling 00:39:01.300

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with