These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beau Melancon Palmer/CSpire Fiber Cycling
2 Joseph Middleton Palmer/CSpire Fiber Cycling
3 Tucker Hoeniges A-D Racing

Juniors 9-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Layne Presley The Bike Crossing
2 Landen Brookshire
3 Lawson Presley
4 Madelyn Macgown Nunchuck Bunnies

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Kuppersmith The Bike Crossing
2 Michael Mcbrien Palmer Cycling
3 Dustin Drewes 4th Dimension Fitness
4 Jaden Kifer Team LaS'port

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Cripe Raising Cane's Racing
2 Jack White Palmer/CSpire Fiber Cycling
3 Beau Dennis Raising Cane's Racing
4 Stewart Patrick The Bike Crossing
5 Christopher Rayburn Palmer/CSpire Fiber Cycling
6 Brandon Mckinney VooDoo Racing
7 Nicholas Burton Team LaS'port
DNF Lynn Gray Raising Cane's Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Buquoi Urban South Racing p/b Rouler
2 Branden Morvant New Orleans Bicycle Club Inc
3 Bart Ryan��� CSpire Fiber Cycling
4 Grayson Rosenfeld Tulane University of Louisiana
5 Taylor Reinhard Urban South Racing p/b Rouler
6 Gregory Givens
7 Jason Cash Semi-Tough Racing
8 Adam Layburn New Orleans Bicycle Club Inc
9 David Watson CSpire Fiber Cycling
10 Andrew Do New Orleans Bicycle Club Inc
11 Maxwell Eaton Urban South Racing p/b Rouler
12 Chris Lincoln CSpire Fiber Cycling
13 Aaron Viles Urban South Racing p/b Rouler
14 Brian Barnett BPC Cycling
15 Doug Olivier BG Bicycles
16 Jared Shore CSpire Fiber Cycling
17 Cale Guidry
18 Richardc Nevils Urban South Racing p/b Rouler
19 Christian Fontaine New Orleans Bicycle Club Inc
20 Travis Berger New Orleans Bicycle Club Inc
21 Jerry Cornell Raising Cane's Racing
DNF Michael Macgown CSpire Fiber Cycling

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kendal Droddy
2 David Blumenthal
3 Robert Berry The Bike Crossing
4 Isaac Hitt
5 Trace Swartzfager C Spire Fiber Cycling
6 Brandon Mccullough
7 Cody Mcclelland
8 Daniel Boudreaux
9 Denny Burkes
10 Demetrius Zouboukos
11 Nathaniel Wood Urban South Racing p/b Rouler

Men Masters 40+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Boudreaux C Spire Fiber Cycling
2 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing
3 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing
4 Kenneth Poole C Spire Fiber Cycling
5 Peter Stephens GEAUX Race
6 Steven Wolfe Acadiana Bicycle Company Racing
7 Troy Alexander Acadiana Bicycle Company Racing
8 Greig Prejean Acadiana Bicycle Company Racing
DNF Scott Gumina Peake Cycling

Men Masters 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Butch Sims C Spire Fiber Cycling
2 Randall Legeai New Orleans Bicycle Club Inc
3 Hamrick Selby MidSouth Velo
4 Grant Dona
5 Steve Johnson New Orleans Bicycle Club Inc
6 Lee Hammond
DNF Niels Busse
DNF Phil Mccandless

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Erin Nalley Totes Ma' Goats p/b Pro Cycle & Tri
2 Elizabeth Reinhard Crush Racing
3 Leslie Robinson
4 Karen Seago

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with