Uncle Sam Cyclocross GP, Part of the NYCROSS.com Series

Troy, NY

Sunday, October 17, 2010

Uncle Sam Cyclocross GP, Part of the NYCROSS.com Series Presented by Capital Bicycle Racing Club and the City of Troy Troy, NY Saturday, October 16, 2010 to Sunday, October 17, 2010


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Saturday
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elite Men (P/1/2/3)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Jeremy        Durrin         Wheelhouse / NCC                                        Amherst             MA
2      Alec          Donahue        Wheelhouse / NCC                                        Easthampton         MA
3      christian     favata         Favata's Tablerock Tours and Bikes                      kerhonkson          NY
4      Wayne         Bray           MVP Health Care Cycling                                 Clinton             NY
5      Anthony       Clark          Unattached                                              Feeding Hills       MA
6      Daniel        Chabanov       NYCROSS.com / CBRC                                      Brooklyn            NY
7      seamus        powell         ollett coaching                                         round top           NY
8      Brian         Hayes          Svelte Cycles                                                               CT
9      Tim           Janson         RPI Cycling                                             Bolton              MA
10     Cory          Johannessen    Threshold Cycling                                       Roslindale          MA
11     Alistar       Sponsel        Van Dessle Factory Team                                                     CT
12     James         Leone          NYCROSS.COM / CBRC                                      Delmar              NY
13     Cody          Madigan        Team tinneys                                            Ballston spa        ny

Elite Women (P/1/2/3/4 & Masters)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Sarah         Krzysiak       NYCROSS.com / CBRC                                      UTICA               NY
2      Bryna         Blanchard      Windham Mountain Cycling Team                           Troy                NY
3      Jenny         Ives           Anthem Sports                                           Gloversville        NY
4      Frances       Morrison       Wheelhouse / NCC                                        Easthampton         MA
5      Madeleine     Bonneville     Unattached                                                                  NY
6      Kerrin        Strevell                                                               Valatie             NY
7      Elizabeth     Lukowski       NYCROSS.COM / CBRC                                      Albany              NY

Cat 3/4 Men
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      David         Connery        Corner Cycle                                            Shelburne           VT
2      Cody          Madigan        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
3      Austin        Pferd                                                                  NY                  NY
4      Patrick       Shank          unattached                                              Burlington          VT
5      Sean          Kennedy        Competitive Edge Racing                                 S Deerfield         MA
6      David         Devine         Grove Street Velo                                       jersey city         NJ
7      matthew       miller         Threshold Cycling                                       roslindale          MA
8      Bret          Young          Team Tinney's Tavern Cycling                            Corinth             NY
9      Nathan        Schiele        RPI Cycling                                             Troy                NY
10     Brad          Stratton       NYCross.com                                             Albany              NY
11     Eric          Krivitzky      Flying Penguins                                         Brownsville         VT
12     Allan         Rego           Ring of Fire                                            Tiverton            RI
13     John          Witmer         GMBC/Synergy Fitness                                    Williston           VT
14     David         McCahill       www.ringoffire.com                                      Lake Placid         NY
15     Shawn         Blatter        Team Overlook                                           Lake Katrine        NY
16     John          Abrahamsen     Flying Penguins                                         W. Windsor          VT
17     Jonathan      Favata         Favata's Table Rock Tours                               Kerhonkson          NY
18     Nicholas      Quesnel        Northampton Cycling Club                                Granby              MA
19     David         Carmona        Battenkill United                                       Arlington           VT
20     Lee           Salway                                                                 north haven         CT
21     Nate          Foster         Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon                           Ithaca              NY
22     Ronald        Gainer Jr.     Independent Fabrication Factory/Team New Beige          somerville          MA
23     Yohsuke       Takakura       RR Cycling                                              Albany              NY
24     Ben           Yandeau                                                                Potsdam             NY
25     Gavin         Klami          CBRC                                                    Albany              NY
26     Matt          Montross       NAV/Pedro's/ClassBook.Com                               Waterbury           VT
27     Patrick       Snoop          Verge Sport Test Pilot                                  Monroe              NY
28     Eric          Schillinger    NYCross.com                                             Albany              NY
29     Don           Rice           Battenkill United/CCB                                   Rensselaer          NY
30     Matthew       Babcock        Babcock Bicycles                                        Endicott            NY
31     Andrew        Rooinski       Elevate Cycles                                          Saratoga Springs    NY
32     Mathew        Moore          BCA / TOSK                                              Manchester          VT
33     John          Ormsby         Sonne's/Rudy/Crankskins                                 Vernon              NY
34     Todd          Shapiro        North American Velo/Classbook.com                       Ballston Spa        NY
DNF    Jay           Thomas         Battenkill-United                                       Poestenkill         NY
DNF    Kirby         Haizlip        Capital Bicycle Racing Club                             Albany              NY
Daniel        Marcy          GMBC/Synergy Fitness                                    South Burlington    VT

Single Speed
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Brad          Young          Team Tinneys Tavern                                     Porter corners      NY
2      Austin        Pferd                                                                  NY                  NY
3      CHUCK         QUACKENBUSH    NYCROSS                                                 SLINGERLANDS        NY
4      Bret          Young          Team Tinneys Tavern                                     Corinth             NY
5      Adam          McNeill        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
6      Jason         Selwitz                                                                Rensselaer          NY
7      David         Spore          Capital Bicycle Racing Club                             Delmar              NY

Junior Boys Under 19
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Joseph        Toth           Capital Bicycle Racing Club                             Stephentown         NY
2      Keane         Brennan        Farm Team Cycling                                       Cambridge           NY

Masters
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE       45+ Place   55+ place
1      Michael       Magur          Verge Sport                                             Cornwall            NY
2      David         Connery        Corner Cycle                                            Shelburne           VT
3      Christopher   delisle        NYCROSS.com / CBRC                                      loudonville         NY
4      Alec          Petro          CL Noonan/Bay Hill Capital/pb Corner Cycle              Duxbury             MA
5      Brad          Young          Team Tinney's Tavern Cycling                            Porter Corners      NY          1
6      Timothy       O'Shea                                                                 Cazenovia           NY
7      Phillip       McCarthy       Team Ommegang � Syracuse Bicycle                        Manlius             NY
8      David         Rath           Corner Cycle                                            Williston           VT                      1
9      Danny         Goodwin        NYCROSS.com/CBRC                                        Delmar              NY          2
10     Mark          Sumner         CCC / Keltic Const / Zanes Cycles                       Clifton Park        NY          3
11     Ken           Coleman        BCA/TOSK                                                Sheffield           MA                      2
12     John          Onderdonk      Battenkill United/Tinney's Tavern                       Saratoga Springs    NY
13     Thomas        Butler         CCC/Keltic Const/Zanes Cycles                           Delmar              NY          4
14     Tim           Leonard        NYCROSS/CBRC                                            New Hartford        NY                      3
15     Peter         Dinolfo        North Atlantic Velo/ClassBook.com                       Troy                NY
16     Jeffrey       leake          We love bicycles.com                                    Shaftsbury          VT
17     Michael       Tucker         BCA / TOSK                                              Pittsfield          MA          5
18     Dave          Beals          NYcross.com / CBRC                                      Niskayuna           NY                      4
19     Paul          de Swart       Independant                                             Chelsea             QC
20     William       Irving         Favata's / Bicycle Depot                                Gardiver            NY          6
21     Mark          Williams       MVBC                                                    Clinton             NY          7
22     Tommy         perkins        TCP Racing                                              Accord              NY          8
23     Rich          Rutishauser    Sonnes / MVBC                                           Whitesboro          NY
24     Matt          Moore          BCA/Tosk                                                Dorset              VT                      5
25     Gene          Primomo        CBRC                                                    Delmar              NY          9
26     Robert        Dadekian       CBRC                                                    Niskayuna           NY          10
27     craig         Walton                                                                 richmond            ma                      6
28     Arthur        Goedeke        C B R C                                                 Delmar              NY                      7
29     Armand        Arekian        CyclocrossRacing.com / MotorTabs                        Averill Park        NY          11
30     Donald        Snoop          Hang on Snoopy Racing Team                              Middleburgh         NY                      8

Masters 55+ (CX Cat 1-3 Only)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM
8      David         Rath           Corner Cycle
11     Ken           Coleman        BCA/TOSK
14     Tim           Leonard        NYCROSS/CBRC
18     Dave          Beals          NYcross.com / CBRC
24     Matt          Moore          BCA/Tosk
27     craig         Walton
28     Arthur        Goedeke        C B R C
30     Donald        Snoop          Hang on Snoopy Racing Team

Cat 4/Citizen Men
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Austin        Pferd                                                                  NY                  NY
2      Daniel        Marcy          GMBC/Synergy Fitness                                    South Burlington    VT
3      Yohsuke       Takakura       RR Cycling                                              Albany              NY
4      Nathaniel     Herz           Portland ?Velo
5      Patrick       Dunn           Rensselaer Polytechnic Institute                        Ticonderoga         NY
6      william       sprengnether   Ruby Red                                                saratoga springs    NY
7      Eric          Thomas         Team Elevate Cycles                                     saratoga springs    NY
8      Adam          McNeill        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
9      kyle          kennedy        orange20                                                brookyln            NY
10     Ronald        Locke                                                                  Arlington           MA
11     Loren         Swears         Team Elevate Cycles                                     gansevoort          NY
12     Stephen       Werthner       CBRC                                                    Albany              NY
13     Peter         Ognibene       GS Park Ridge/Cyclesport                                Old Tappan          NJ
14     Andrew        Franciosa      NYCROSS.COM / CBRC                                      Albany              NY
17     Philip        Borgese                                                                Niskayuna           NY
18     Howard        Johannessen    MHCC                                                    West Sand Lake      NY
19     bob           anderson       artgeek studio                                          albany              NY
20     John          Perry                                                                  Johnsville          NY
21     Dave          Austin                                                                 Schenectady         NY
22     Jonathan      Benn                                                                   Albany              NY

Cat 4/Citizen Women
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Christina     Perkins        TCP Racing                                              Accord              NY
2      Julia         Sperry                                                                 South Burlington    VT
3      Abigail       Isolda                                                                 Astoria             NY
4      Dana          Cooreman       mission in Motion                                       Whitesboro          NY
5      Sierra        Marcy          GMBC/Synergy Fitness                                    South Burlington    VT

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sunday
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elite Men (P/1/2/3)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Alec          Donahue        Wheelhouse / NCC                                        Easthampton         MA
2      christian     favata         Favata's Tablerock Tours and Bikes                      kerhonkson          NY
3      Gavriel       Epstein        CRCA/Foundation                                         Englewood           NJ
4      Anthony       Clark          Unattached                                              Feeding Hills       MA
5      Daniel        Chabanov       NYCROSS.com / CBRC                                      Brooklyn            NY
6      seamus        powell         ollett coaching                                         round top           NY
7      Jeremy        Durrin         Wheelhouse / NCC                                        Amherst             MA
8      makunda       Feldman        Northampton Cycling Club                                Easthampton         MA
9      Tim           Janson         RPI Cycling                                             Bolton              MA
10     Curtis        White          CLIF BAR Development Cyclocross Team                    Delanson            NY
11     Brian         Hayes          Svelte Cycles                                                               CT
12     Jeff          Lanfried       Northampton Cycling Club                                Fitchburg           MA
13     Jack          MacClarence    CBRC / Proctor Academy                                  Loudonville         NY
14     Patrick       Shank          unattached                                              Burlington          VT
15     James         Leone          NYCROSS.COM / CBRC                                      Delmar              NY
16     David         Freifelder     Westwood Velo                                                               NJ
dnf    kenneth       Lundgren       Northeastern hardware                                   Popton Plains       NJ

Elite Women (P/1/2/3/4 & Masters)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Sarah         Krzysiak       NYCROSS.com / CBRC                                      UTICA               NY
2      Jenny         Ives           CBRC/Team Blutarsky                                     Gloversville        NY
3      Bryna         Blanchard      Windham Mountain Cycling Team                           Troy                NY
4      Emma          White          NYCROSS.COM/CBRC                                        Delanson            NY
5      Elizabeth     Lukowski       NYCROSS.COM / CBRC                                      Albany              NY
6      Kerrin        Strevell                                                               Valatie             NY
7      Madeleine     Bonneville     Team elevate cycles                                                         NY
DNS    Sheila        O'Mahony                                                               Saratoga Springs    NY

Cat 3/4 Men
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Austin        Pferd                                                                  NY                  NY
2      Jeff          Landfried      Northampton Cycling Club                                Fitchburg           MA
3      Sean          kennedy        Competitive Edge Racing                                 s. Deerfield        MA
4      Jason         White          Table Rock Tours and Bikes                              Accord              NY
5      Nicholas      Quesnel        Northampton Cycling Club                                Granby              MA
6      Cody          Madigan        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
7      Nathan        Schiele        RPI Cycling                                             Troy                NY
8      Scott         Thompson                                                               Dorset              VT
9      matthew       miller         Threshold Cycling                                       roslindale          MA
10     Brad          Stratton       NYCross.com                                             Albany              NY
11     kenneth       Lundgren       Northeastern hardware                                   Popton Plains       NJ
12     Bret          Young          Team Tinney's Tavern Cycling                            Corinth             NY
13     Lee           Salway                                                                 north haven         CT
14     Jay           Thomas         Battenkill-United                                       Poestenkill         NY
15     Jonathan      Favata         Favata's Table Rock Tours                               Kerhonkson          NY
16     Michael       Wentland       Team Ommegang / www.catskillscycling.com                Big Indian          NY
17     John          Witmer         GMBC/Synergy Fitness                                    Williston           VT
18     Billy         Denter         Team Overlook                                           Woodstock           NY
19     David         Carmona        Battenkill United                                       Arlington           VT
20     Nate          Foster         Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon                           Ithaca              NY
21     Yohsuke       Takakura       RR Cycling                                              Albany              NY
22     Patrick       Snoop          Verge Sport Test Pilot                                  Monroe              NY
23     Matt          Montross       NAV/Pedro's/ClassBook.Com                               Waterbury           VT
24     Edward        King                                                                   Harpursville        NY
25     Tim           Payne          Bennington Cycle                                        Bennington          VT
26     Eric          Schillinger    NYCross.com                                             Albany              NY
27     Gavin         Klami          CBRC                                                    Albany              NY
18     Tom           MacClarence    CBRC                                                    Loudonville         NY
29     Craig         Milano         Overlook                                                Woodstock           NY
30     Robert        Dadekian       CBRC                                                    Niskayuna           NY
31     Ronald        Locke                                                                  Arlington           MA
32     Michael       Schmidt                                                                Ridgefield          CT
33     Andrew        Rooinski       Elevate Cycles                                          Saratoga Springs    NY

Single Speed
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Austin        Pferd                                                                  NY                  NY
2      Brad          Young          Tinneys                                                 Darter Corners      Ny
3      Cody          Madigan        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
4      Arthur        Haytko         Bennington                                              Bennington          VT
5      Chuck         Quackenbush    NYCROSS.com / CBRC
6      Bret          Young          Team Tinney's Tavern Cycling                            Corinth             NY
7      Jason         Selwitz                                                                Rensselaer          NY
8      David         Spore          Capital Bicycle Racing Club                             Delmar              NY

Cub Juniors10-14
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Harrison      White          CBRC/Capital Bicycle Racing Club                        Delanson            NY
2      Linus         Sante          Farm Team                                               Queensbury          NY
3      Quin          Taylor         Farm Team                                               Chestertown         NY

Junior Boys Under 19 (Sunday)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Alvaro        Migoya                                                                 Andover             NH
2      Joseph        Toth           Capital Bicycle Racing Club                             Stephentown         NY
3      Keane         Brennan        Farm Team Cycling                                       Cambridge           NY
4      Will          MacClarence    Farm Team Cycling                                       Loudonville         NY
DNS    Jack          MacClarence    CBRC / Proctor Academy                                  Loudonville         NY

Junior Girls Under 19
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Julia         Sante          Farm Team Cycling                                       Queensbury          NY

Masters
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    45+ Place           55+ place
1      Christopher   Delisle        NYCROSS.com / CBRC
2      Michael       Magur          Verge Sport
3      Erich         Gutbier
4      David         Connery        Corner Cycle
5      Alec          Petro          CL Noonan/Bay Hill Capital/pb Corner Cycle
6      Donald        Snoop   Jr.    Verge Sport/Test Pilot
7      Brad          Young          Team Tinney's Tavern Cycling                            1
8      Jon           Rowe           North American Velo/Pedros/Classbook/Giant
9      Jeff          Johnson        Battenkill United/CCB
10     Michael       Spangenberg    Valley Bike and Ski
11     Edward        Hamel          Joe's Garage                                            2                   1
12     Douglas       Campell        CCC / Keltic Const / Zanes Cycles                       3
13     Danny         Goodwin        NYCROSS.com/CBRC                                        4
14     Tommy         Butler         CCC / Keltic Const / Zanes Cycles                       5
15     Matt          Spence         Onion River Racing
16     Ad            Stabel         Central New York Cyclist                                6
17     Ken           Coleman        BCA/TOSK                                                7                   2
18     Michael       Tucker         BCA / TOSK                                              8
19     Peter         Dinolfo        North Atlantic Velo/ClassBook.com
20     Paul          Wojciak        Pawling                                                 8
21     Mark          Sumner         CCC / Keltic Const / Zanes Cycles                       10
22     Tim           Leonard        NYCROSS/CBRC                                            11                  3
23     Gene          Primomo        CBRC                                                    12
24     Tommy         perkins        TCP Racing                                              13
25     Matt          Moore          BCA/Tosk                                                14                  4
26     Don           Rice           Battenkill United/CCB                                   15
27     Arthur        Goedeke        C B R C                                                 16                  5
28     Gary          Toth           Capital Bicycle Racing Club                             17                  6
29     Armand        Arekian        CyclocrossRacing.com / MotorTabs                        18
30     Donald        Snoop          Hang on Snoopy Racing Team                              19                  7

Cat 4/Citizen Men (Sunday)
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Nate          Foster         Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon                           Ithaca              NY
2      James         McCowan        Bicycle Depot                                           Poughkeepsie        NY
3      Yohsuke       Takakura       RR Cycling                                              Albany              NY
4      Patrick       Dunn           Rensselaer Polytechnic Institute                        Ticonderoga         NY
5      David         Valvo          Mac 5                                                   Rochester           NY
6      Loren         Swears         Team Elevate Cycles                                     gansevoort          NY
7      jared         stritsman                                                              petersburgh         NY
8      Adam          McNeill        Team Tinney's Tavern Cycling                            Ballston Spa        NY
9      Edward        King                                                                   Harpursville        NY
10     Kirby         Haizlip        Capital Bicycle Racing Club                             Albany              NY
11     G Chris       Gleason                                                                Clifton Park        NY
12     Keith         Alber                                                                  Clifton Park        NY
13     Andrew        Franciosa      NYCROSS.COM / CBRC                                      Albany              NY
14     bob           anderson       artgeek studio                                          albany              NY
15     Matthew       Warbrick       RPI
16     Barry         Koblenz        CBRC - Capital Bicycle Racing Club                      Albany              NY
17     Dave          Austin                                                                 Schenectady         NY
18     James         Bogue          Cambridge Valley Cycling                                Buskirk             NY
19     Anthony       Ferradino      Team Elevate Cycles                                     ballston Spa        NY
20     Jason         Mass           Elevate                                                 ballston Spa        NY
21     Richard       Melinsky                                                               Albany              NY
Paul          Wojciak        Pawling                                                 Poughkeepsie        NY

Cat 4/Citizen Women
PLACE  FIRST NAME    LAST NAME      TEAM                                                    CITY                STATE
1      Dana          Cooreman       mission in Motion                                       Whitesboro          NY
2      Christina     Perkins        TCP Racing                                              Accord              NY
3      Heidi         Baks           Pawling Cycle & Sport                                   Poughkeepsie        NY
4      Christina     Nash                                                                   Malta               NY
Christine     Feehan         Team Elevate Cycles/VT Peanut Butter Co                 Killington          VT
5      Kathleen      Lisson                                                                 Albany              NY





BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with