Cyclocross at Central Park of Morris County

Morris Plains, NJ

Saturday, November 13, 2010

Cyclocross at Central Park of Morris County Presented by Marty's Reliable Cycle Morris Plains, NJ Saturday, November 13, 2010


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

Cat 3 Men
Place  First Name     Last Name        Team
1      William        Atkinson
2      Eric           Oishi
3      Joseph         Zurawski
4      Christopher    Esnes            Watchung Wheelmen
5      Michael        Goret            Watchung Wheelmen
6      Dag            Anderson         Somerset Wheelmen
7      Kenneth        Lundgren
8      Andrew         LoGiudice
9      Angelo         Mascelli         Watchung Wheelmen
10     Edward         Haack
11     Saverio        Fiorino          CyclingReporter.com
12     Brendan        Conk             Jimenez Velo Sport
13     Tom            Elliot           Guys Racing Club
14     William        Romollino
15     Nick           Iacovelli        Colavita Racing Inc.
16     Chris          Dietrich
17     Robert         Bonelli          Danny's Cycles/Sebago Footwear
18     Marc           Innella          Westwood Velo

Cat 4 Men
Place  First Name     Last Name        Team
1      Tom            Elliot           Guys Racing Club
2      Joseph         Mundi            Watchung Wheelmen
3      Robert         Perazzo
4      Sean           Tarricone
5      Breogan        Alvarez
6      Glenn          Ferreira         Unattached
7      Bogert         Kisch
8      Chris          Denoma
9      Sean           Runnette
10     Nicholas       Alutin           Westwood Velo
11     Jonathan       Sellers
12     Joseph         Kosa
13     Daniel         Suhr
14     Chris          Santalucia
15     Sean           Pasieka          Propeller Racing
16     Jeremy         Short
17     Paul           Meier
18     Marc           Innella          Westwood Velo
19     Dillon         Van Wart
20     Charles        Crocco           Somerset Wheelmen
21     Eric           Marowitz         Century Road Club Of America
23     Matt           Sordill
24     Dan            Matthews
25     William        Christman
26     Robert         LoGiudice        Unattached
27     Peter          Ognibene         GS Park Ridge
28     Joseph         Petrarca
29     Harry          Brown            Unattached
30     Eric           Sandrow          Century Road Club Of America
31     Eric           Noonan           Team Marty's
32     Daniel         Scerra
33     jake           kovalcik         mtbnj.com - halters cycles
34     Eric           capers           MTBNJ.com - Halters
35     Jaime          Schier           Team Harpoon/Forza-G
36     Mark           Sumner           Get-A-Way Cycle Center
37     sascha         marbury
38     James          Ambrosini        Unattached
39     Brian          Rosenblatt       Somerset Wheelmen
40     Jeffrey        Stickle
41     Bladdymir      Coronel
42     Paul           Rosica
43     Nick           Tambe
44     Mark           Menter           High Gear Cyclery/Watchung Wheelmen
45     Jimmy          Lee              Training Long Time
46     Timothy        Conway           Liberty Cycle
47     Ed             Black
48     j              szalus
49     David          Kibler
50     Kurt           Brenner
51     Stuart         Johnson          YouNoWantBreakfast?
52     Doug           Alpers
53     robert         szymczak
55     mark           schwartz
56     Matt           Lefkowitz        Watchung Wheelmen
57     Gerard         Remsen

Cat 4 Women
Place  First Name     Last Name        Team
1      Alice          Henriques        Zanconato Racing
2      Allison        Oishi            Jimenez Velo Sport
3      Jess           McGinn
4      Katherine      Russell          Somerset Wheelmen
5      Ruth           Tummey           MTBNJ.com-Halter's
6      Christina      Perkins
7      Jocelyn        Gertel           Montclair Cyclists
8      sheryl         senczakiewicz    Team Death Row Velo
9      Jennifer       Alpers

Cat1/2/3 Men
Place  First Name     Last Name        Team
1      Troy           Kimball          Westwood Velo
2      Brian          Lariviere
3      Ryan           Heerschap
4      Martin         Jones
5      Nicholas       Salerno

Cat1/2/3 Women
Place  First Name     Last Name        Team
1      Stacey         Barbossa
2      Erin           Mascelli         Riptide Cycling
3      Tara           Parsons
4      Kathrin        Schumacher
5      Ellen          White
6      Amy            Cutler
7      Brooke         Wilson

Junior Men 10-14
Place  First Name     Last Name        Team
1      Stephen        Spiller          Colavita Racing Inc.
2      Phillip        Truppelli        Colavita Racing Inc.

Junior Men 15-18
Place  First Name     Last Name        Team
1      Dillon         Van Wart
2      Raymond        Reisen           Colavita Racing Inc.
3      Conor          Schaar
4      Erin           Stickle
5      John           Giuffre
6      Philip         Schleger
7      Jennifer       Brunner          Colavita Racing Inc.
8      Ben            Stein            Colavita Racing Inc.

Master Men 35-99
Place  First Name     Last Name        Team
1      Daniel         Larino
2      Michael        Magur            Verge Sport/Test Pilot
3      Chad           Culbertson       Guys Racing Club
4      Daniel         Brill            Cape Atlantic Racing/Beaconcycling.com
5      Christopher    Long
6      David          Wilson
7      Todd           Kruger           C C Evesham
8      James          Vreeland
9      Kevin          Keane            Skylands Cycling
10     Christopher    Facas
11     Joshua         Delmanzo
12     David          Baker            Liberty Cycle
13     Myles          Fennell
14     Ilya           Cantor
15     Charles        Erndl
16     Brian          Schmierer        Unattached
17     David          Tragna
18     Christopher    Maher

Master Men 45-99
Place  First Name     Last Name        Team
1      Eric           Schlauch         Somerset Wheelmen
2      David          Hunt
3      David          Wilson
4      Alan           Blanchard        Westwood Velo
5      David          Kahl
6      Richard        Weinstock        Colavita Racing Inc.
7      Eric           Anderson         Somerset Wheelmen
8      Lars           Jacobsen
9      Doug           Spitz
10     Daniel         Coleman          Colavita Racing Inc.
11     Mark           Salazar          Skylands Cycling
12     Christopher    Gozick
13     T              Perkins
14     Mark           Kouri            Peloton Racing Org/QUATTRO ASSI
15     Russell        Green            3D Racing Team
16     Christopher    Walsh
17     Fafar          Bayat            Strictly Bicycles Cycling
18     Sean           Runnette
19     Kris           Weber
20     Scott          Sugent           Watchung Wheelmen
21     Dusan          Strika           Kissena Cycling Club
22     James          Kelly            Unattached
23     Jerry          Truppelli        Colavita Racing Inc.
24     Scott          Corson           Watchung Wheelmen

Master Men 55-99
Place  First Name     Last Name        Team
1      Robin          Kinney           Liberty Cycle
2      Arthur         White
3      Patrick        Kennedy          Liberty Cycle
4      Lawrence       Dudek            Somerset Wheelmen
5      Edward         Troianello       Watchung Wheelmen
6      David          Hart             Century Road Club Of America
7      Henry          Gozdz
8      Gerry          Ryerson          Skylands Cycling
9      Barrie         Drabble          Colavita Racing Inc.





BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with