Pennsylvania State Cyclocross Championships

Allentown, PA

Saturday, November 27, 2010

Pennsylvania State Cyclocross Championships Presented by Lamprey Systems - South Mountain Cycles - Gotham Cyclists - Van Dessel Jordan Creek Parkway - Allentown, PA Saturday, November 27, 2010

Results Powered by the Big Guy Group

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.


ELITE MEN
PLACE    BIB  First Name    Last Name       Team                                                Finish Time
1        394  Ryan          DeWald          BiKyle/Mazur Coaching                               0:53:56
2        385  Jeffrey       Bahnson         Thule/Van Dessel                                    0:54:39
3        388  William       Elliston        Van Dessel Factory Team                             0:54:44
4        389  Maurice       Gamanho         Van Dessel Factory Team                             0:55:11
5        392  Michael       Mihalik         Freddie Fu Cycling Team                             0:55:37
6        393  Matthew       Spohn           Philadelphia Cyclocross School                      0:55:54
7        391  Evan          Huff            BikeReg.com                                         0:57:23
8        396  Patrick       Bradley         Rutgers University | Raleigh | Kim's Bik            1:00:04
9        386  Gunnar        Bergey          Unattached                                          1:00:38
10       395  Edwin         Bull            Van Dessel Factory Team                             1:00:39
11       387  James         Doherty         Unattached                                          1 Laps

CAT 1-2-3-4 WOMEN
PLACE    BIB  First Name    Last Name       Team                                                Finish Time
1        83   Lenore        PIPES           River CIty Women's Racing                           0:36:52
2        87   Angelia       FICK            Unattached                                          0:38:44
3        88   Tammy         EBERSOLE        Evolution Racing                                    0:39:17
4        85   Diane         CASTOR-GRIM     Annapolis Bicycle Racing Team                       0:39:51
5        86   Melissa       GARCIA          Chester County Cycling Foundation                   0:40:51
6        68   Margaret      MOORE           Team Thru it All                                    0:42:57
7        66   Stacie        FREYMAN         unattached                                          0:43:17
8        77   Pamela        SCHMALDINST     Vortex Cycling Club                                 1 Laps
9        78   Clair         SAUER           Unattached                                          1 Laps

U19 WOMEN
PLACE    BIB  First Name    Last Name       Team
1        67   Antonina      Esposto         Chester County Cycling Foundation

CAT 3-4 MEN
PLACE    BIB  First Name    Last Name       Team                                                Finish Time
1        162  Zachary       Semian          Chester County Cycling Foundation                   0:39:02
2        157  Matthew       Means           Bucknell University                                 0:39:59
3        146  Michael       Gagliano        Unattached                                          0:40:00
4        147  Michael       Green           Unattached                                          0:40:18
5        155  Jeff          Lorish          Unattached                                          0:40:28
6        149  Jamie         Harris          Philadelphia Ciclismo                               0:40:32
7        141  Ryan          Dudek           Unattached                                          0:40:53
8        166  Brendan       McGrath         Bicycle Therapy                                     0:41:01
9        142  Jason         Eicholtz        Philadelphia Ciclismo                               0:41
10       153  Ellis         Kim             Unattached                                          0:41:15
11       156  Angelo        Mascelli        Watchung Wheelmen                                   0:43:48
12       144  Alan          Fody            Tri State Velo                                      0:41:37
13       154  Joseph        Lanza           Guys Racing Club                                    0:41:44
14       140  Joel          Ankeny          Unattached                                          0:41:52
15       151  Daniel        Homeier         Colby College                                       0:42:26
16       148  Seth          Gunderson       Mason Dixon Velo                                    0:43:29
17       158  Kyle          MILLER          Secret Henrys Team                                  0:43:48
18       164  Robert        Takacs          Unattached                                          0:44:03
19       159  Jonathan      Nisbet          Virginia Beach Wheelmen                             0:44:04
20       167  Michael       Laub            Unattached                                          0:45:07
21       163  Christopher   Stine           Unattached                                          1 Lap
22       161  Robert        Schaeffer       Unattached                                          1 Lap
23       165  Daniel        Killingsworth   Hup United                                          1 Lap
24       143  Phillip       Esempio         Lateral Stress Velo Inc.                            1 Lap

MASTER 35+
PLACE        BIB  First Name   Last Name      Team                                            Finish Time
1            440  Andrew       GORSKI         Allegheny Cycling Association                   0:44:12
2            447  Daniel       LANGLOIS       Bicycle Therapy                                 0:44:39
3            432  Rob          COLLINS        Secret Henry's Team                             0:44:57
4            454  chris        SAMUEL         Cape Atlantic Racing / beaconcycling.com        0:45:23
5            452  Joseph       PICCILLO       Evolution Racing                                0:45:29
6            431  Kelly        CLINE          Club Wissahickon                                0:45:32
7            453  Kirk         REISINGER      Club Wissahickon                                0:46:08
8            424  N Johan      ANESTAD        Evolution Racing                                0:46:49
9            458  Nicole       THIEMANN       Team CF-Mass                                    0:47:30
10           469  Jasen        THORPE         Unattached                                      0:48:16
11           470  evan         ADAMS          dfl                                             0:48:29
12           472  Werner       FREYMANN                                                       0:48:44
13           467  Kristin      GAVIN          Team CF-Elite                                   0:49:44
14           438  Jeremy       GARGES         Lamprey Systems                                 0:50:13
15           448  Brent        LONGENECKER    unattached                                      0:50:21
16           430  Josh         CARTER         Tri-State Velo                                  0:51:10
17           471  gary         GRIM           unattached                                      1 Laps
18           463  Brian        WESTER         Unattached                                      1 Laps
19           441  Matthew      GRAHAM         3D Racing Team                                  1 Laps
20           462  Harald       WEIGL          Evolution Racing                                1 Laps
21           436  Phillip      ESEMPIO        Lateral Stress Velo Inc.                        1 Laps

MASTER 45+
PLACE        BIB  First Name    Last Name       Team                                          Finish Time
1            437  Bradley      FORD           Classic Cycling Essentials (CCE)                0:45:53
2            425  Jeffrey      APPELTANS      Mid Atl Masters Bicycle Org                     0:46:23
3            449  David        LOWE           Human Zoom Cycling                              0:46:52
4            460  Paul         WAHNER         Unattached                                      0:47:15
5            442  Douglass     GRAY           First State Velo Sport                          0:48:56
6            465  Raymond      ZEIMET         Guy's Racing Club                               0:49:11
7            474  Daniel       FOX                                                            0:49:28
8            459  David        TROOP          First State Velo Sport                          0:50:23
9            429  Kevin        BRECKENMAKER   Yellow Breeches Racing                          0:50:25
10           450  Doug         NAGEL          Evolution Racing                                1 Laps
11           427  Jamie        BOTHWELL       Wolverine Sports Club                           1 Laps
12           468  Michael      LAUB           Unattached                                      1 Laps
13           461  Mark         WANCO          HUP United                                      1 Laps
14           435  Jay          DOWNS          ChamRahk Cycling                                1 Laps
15           443  Joseph       KENAS          Guys Racing Club                                1 Laps
16           456  Scott        SLADOVNIK      Unattached                                      1 Laps
17           433  Jim          CUMMINS        Salsa Cycles / High Gear                        1 Laps
18           457  Gary         SNYDER         Evolution Racing                                1 Laps

MASTER 55+
PLACE        BIB  First Name    Last Name       Team                                          Finish Time
1            475  John         PAPROSKI                                                       1 Laps
2            451  Robert       PERNA          Unattached                                      1 Laps
3            434  Nunzio       DIBIASI        Yellow Breeches Racing                          1 Laps
4            464  James        WILSON         Team CF-Mass                                    1 Laps
5            445  Gary         KRALIK         Evolution Racing                                1 Laps
6            426  Richard      BAUCH          Colavita Racing Inc.                            1 Laps
7            455  Bob          SCHARLE        Evolution Racing                                1 Laps
8            473  James        INNES                                                          1 Laps

CAT 4 MEN
PLACE    BIB  First Name    Last Name       Team                                                Finish Time
1        217  Gregory       AHNERT          Lamprey Systems                                     0:35:06
2        257  Samuel        SALISBURY       Unattached                                          0:35:54
3        218  Jason         BERARDINELLI    DPS Penn                                            0:36:09
4        233  Scott         GREEN           Spud Racing                                         0:36:24
5        246  Timothy       MANZELLA        Team Independence                                   0:36:29
6        248  Darrin        MISKIEWICZ      Philadelphia Ciclismo                               0:36:55
7        262  bLAKE         RUBIN                                                               0:37:10
8        255  Rob           RIDDELL         Unattached                                          0:37:25
9        237  Scott         HENDRICKSON     Philadelphia Ciclismo                               0:37:33
10       261  Eian          WEISSMAN                                                            0:37:50
11       245  Joe           LUBY            Fitness Central                                     0:37:53
12       260  Gary          THORNTON                                                            0:38:07
13       251  Stephen       OLENCHOCK       Lamprey Systems                                     0:38:11
14       264  Marcos        PICCHIO         Rutgers University-New Brunswick/Piscataway         0:38:41
15       258  Bailey        SEIMAN                                                              0:38:43
16       235  Peter         HALL            Unattached                                          0:38:53
17       239  Kurt          HOFF            Bicycle Tech                                        0:39:24
18       228  Scott         FEATHER         Vortex Cycling Club                                 0:39:26
19       253  Darren        PRICE           JB Mountain Bikes                                   0:39:38
20       231  Gregory       FLOOD           Steel City Endurance                                0:39:57
21       227  Roland        ETTLE           Lamprey Systems                                     0:40:13
22       256  Matthew       ROSSI           Unattached                                          0:40:16
23       466  Tlyer         NOTHSTEIN                                                           0:40:50
24       224  Shawn         CAREY                                                               0:40:50
25       222  Adam          BURKE           FC                                                  0:40:53
26       265  Khanh         VO                                                                  0:40:56
27       249  Hans          MOSSNER         Unattached                                          0:41:25
28       244  Ron           KRINER          Lamprey Systems                                     0:42:07
29       236  mark          HARDING         unatached                                           0:42:13
30       247  William       MARQUIS                                                             0:42:26
31       263  Robert        EUGSTER         South Mountain Cycles                               0:43:16
32       242  james         KLINE           Family Bike Shop                                    0:43:25
33       226  Andrew        DI MICHELE      Kaliente Yugargyle Cycling                          0:43:35
34       225  Michael       COTTON          Unattached                                          1 Laps
35       223  Devin         CAMPBELL                                                            1 Laps
36       238  joseph        HNATISHION      jbmountainbikes.com                                 1 Laps
37       269  blake         RUBIN           unattached                                          1 Laps
38       230  Peter         FLAX            Unattached                                          1 Laps
39       220  bill          BRAY            saucon valley bikes/magic hat racing                1 Laps
40       221  kevin         BROWN           unattached                                          1 Laps
41       229  kenneth       FETSURKA        Unattached                                          1 Laps
42       259  Dennis        CAREY                                                               1 Laps
43       250  Barry         MURRAY          Unattached                                          1 Laps
44       234  Michael       BORBACS         unatached                                           1 Laps
45       254  Jason         REISENBERGER    South Mountain Cycles                               1 Laps
46       219  David         BORDEN          Unattached                                          2 Laps



BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with