Results » Road » 2011

Lucarelli & Castaldi Cup Prospect Park Series

Brooklyn, NY

Saturday, June 18, 2011

Lucarelli & Castaldi Cup Prospect Park Series Presented by Kissena Cycling Club Brooklyn, NY Saturday, June 18, 2011

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Pro/Cat 1-2-3 presented by Lucarelli & Castaldi Attorneys At Law
44 miles
1. Augusto Sanchez (GS Mengoni) 1:37:19
2. Stephan Dioslaki (Team Metra / Cycles 54 p/b Wendy's)
3. John Durso (Colavita Racing)
4. Rafal Urzedowski (Northeastern Hardware / CJCT)
5. Ricky Gargiulo (Colavita Racing)
6. Brian Breach (GS Mengoni)
7. Stalin Quiterio (JV Racing/ MONTECCI)
8. Everhard Paredes (JV Racing/ MONTECCI)
9. Eric Ragot (Kissena)
10. Rob Brown (Major Taylor)
KOM # 1 Presented by BikeReg.com
1. Stalin Quiterio (JV Racing/ MONTECCI)
2. Augusto Sanchez (GS Mengoni)
3. Rafal Urzedowski (Northeastern Hardware / CJCT)
KOM # 2 Presented by BikeReg.com

1. Augusto Sanchez (GS Mengoni)
2. Stalin Quiterio (JV Racing/ MONTECCI)
3. John Durso (Colavita Racing)
Sprint # 1 Presented by YES Sales and Services
1. Stephan Dioslaki (Team Metra / Cycles 54 p/b Wendy's)
2. Michael Perlberg (Kissena)
3. Stalin Quiterio (JV Racing/ MONTECCI)
Sprint # 2 Presented by YES Sales and Services
1. Stephan Dioslaki (Team Metra / Cycles 54 p/b Wendy's)
2. Rafal Urzedowski (Northeastern Hardware / CJCT)
3. Ricky Gargiulo (Colavita Racing)

Category 4 presented by Lucarelli & Castaldi Attorneys At Law
31 miles
1. Errol McLean (Unatt)
2. John Malcolmson (Kissena)
3. Jonathan Giahn (CRCA/Asphalt Green Cycling Team)
4. Andrew Estevez (Innovation bike)
5. Thomson Riley (NorEast Cycling)
6. Thomas Mikolinski (CRCA / Teany Cycling)
7. Misha Chiporukha (Hudson Furniture Racing Team)
8. Jeff Gottesman (CRCA/Eastern Mountain Sports)
9. Gustavo Francisco  (James Vincent Racing/Montecci)
10. Carl Roberts (WS United)
KOM # 1 Presented by BikeReg.com
1. Joseph Mueller (Kissena)
2. Osvaldo Perez (Mexico-New York Cycling Team)
3. Patrick Grehan (Kissena)
KOM # 2 Presented by BikeReg.com

1. David Vollbach (Kissena)
2. Joseph Mueller (Kissena)
3. Eliazar Torres (Mexico-New York Cycling Team)
Sprint # 1 Presented by YES Sales and Services
1. Eliazar Torres (Mexico-New York Cycling Team)
2. Daniel Reiners (Kissena)
3. Jeff Owens (Kissena)
Sprint # 2 Presented by YES Sales and Services
1. John Malcolmson (Kissena)
2. Jeff Gottesman (CRCA/Eastern Mountain Sports)
3. Moshe Silverstein (Speedwell Racing)

Category 5 presented by Lucarelli & Castaldi Attorneys At Law
17 miles
1. Randhy Rodriguez (Brooklyn Arches) 0:41:11
2. Maksym Shepitko (Hudson Furniture Racing Team)
3. Aaron Hegert (Unatt)
4. Sebaj Adele (major taylor iron riders development team)
5. Philip Gallagher (Speedwell Racing)
6. Alexei Zakharov (CRCA/siggi's/NYVelocity)
7. Greg Defiore (Halter's Cycles)
8. Jorge Aguilo (Kissena)
9. Kris Broekaert (Salsaspurters)
10. Joji Matsushima (Unatt)

Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with