Results » Road » 2011

Magic Cycles AMBC Weekend - Southern Classic #8

Beech Mountain, NC

Saturday, June 18, 2011

Magic Cycles AMBC Weekend - Southern Classic #8 Presented by Pirate Race Productions Beech Mountain, NC Saturday, June 18, 2011 to Sunday, June 19, 2011

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Short Track Cross Country - Cat 3 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat3           Steve        Mason
2      Cat3           Shawn        Lautner             Pirate Race Productions pb Alpha Facilities Solutions
3      Cat3           Justin       Bristol             Unattached
4      Cat3           Jon          Clark               Cool Breeze/Trek Bicycle Store
5      Cat3           Butch        Bridge              Billy Goat Cycles

Short Track Cross Country - Cat 2 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat2           Luke         Winger              Lees-McRae College
2      Cat2           Blake        Pendleton           Skeleton Crew
3      Cat2           KEVIN        KYSETH              Live it Xtreme Sports and Fitness
4      Cat2           Tod          Phelps              Skeleton Crew
5      Cat2           Thomas       Wilkinson           ETSU
6      Cat2           Luke         Woodard             Trek Store Cincinnati
7      Cat2           eric         hoffman             Inland Construction Cycling Team
8      Cat2           matthew      owen                Cycle 4 Life
9      Cat2           David        Harlowe             SMG Racing
10     Cat2           David        Rice                Inland Construction/Back To Dirt

Short Track Cross Country - Women Open
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Pro/Cat1/2/3   Meghan       Korol               Momentum Racing/Pro Bikes
2      Pro/Cat1/2/3   Allison      Forkner             Appalachian State Cycling Team
3      Pro/Cat1/2/3   Debbie       Gillespie           Team Kenda pb Geargrinder
4      Pro/Cat1/2/3   Olivia       Harkness            MAFIA RACING
5      Pro/Cat1/2/3   Klara        Rossouw
6      Pro/Cat1/2/3   Kristi       Mason
7      Pro/Cat1/2/3   Shannon      Pruitt              Hearts
8      Pro/Cat1/2/3   Kimberly     Bailey              Cycle-Smart

Short Track Cross Country - Pro Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Pro            Scott        Frederick           Champion Systems/Cannondale
2      Pro            Wesley       Lamberson           CY-Kenda NoTubes
3      Pro            Brad         Perley              Champion System / Cannondale
4      Pro            Keith        Jennings            Team Hazel
5      Pro            Alex         Ryan                Champion Systems - Cannondale
6      Pro            Nathan       Wyatt               Carolina Fatz

Short Track Cross Country - Cat 1 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat1           Noel         Kirila              CBC Subaru Fisher
2      Cat1           Gunnar       Bergey              SCOTT RC / TEXmarket-USA MOUNTAIN BIKE TEAM
3      Cat1           Thatcher     Hurt                Boone Velo Specialized
4      Cat1           Todd         Hunter              Garneau Customs p/b Tyler's
5      Cat1           Zack         Morrey              VaporGenie.com/Maxxis/Rogues Racing
6      Cat1           Joseph       Grimes              Boone Velo
7      Cat1           Byron        Rice                Inland Construction/Back To Dirt
8      Cat1           Jason        Wilson              Carolina bicycle company
9      Cat1           Kevin        Satterfield         Cyclists against Cancer
10     Cat1           Nathan       Haslick             International Christian Cycling Club

Super D - Pro Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Pro            Keith        Jennings            Team Hazel
2      Pro            Alex         Ryan                Champion Systems - Cannondale
3      Pro            Nathan       Wyatt               Carolina Fatz
4      Pro            Greg         Nelson              East Coast Gravity
5      Pro            PJ           Noto                Cycle 4 Life
6      Pro            Brad         Perley              Champion System / Cannondale
7      Pro            Wesley       Lamberson           CY-Kenda NoTubes
8      Pro            Scott        Frederick           Champion Systems/Cannondale

Super D - Cat 1 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat1           John         fennell             magic cycles.
2      Cat1           Kevin        Satterfield         Cyclists against Cancer
3      Cat1           Matt         Adams               Cycle Therapy/BMCC
4      Cat1           Thatcher     Hurt                Boone Velo Specialized
5      Cat1           Joseph       Grimes              Boone Velo
6      Cat1           Gunnar       Bergey              SCOTT RC / TEXmarket-USA MOUNTAIN BIKE TEAM
7      Cat1           Byron        Rice                Inland Construction/Back To Dirt
8      Cat1           Jason        Wilson              Carolina bicycle company
9      Cat1           Zack         Morrey              VaporGenie.com/Maxxis/Rogues Racing
10     Cat1           Noel         Kirila              CBC Subaru Fisher

Super D - Cat 2 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat2           Nate         Smith
2      Cat2           Thomas       Wilkinson           ETSU
3      Cat2           Diego        Ramirez             Cycle 4 Life
4      Cat2           Jimmy        Awad                Paul's Racing/ Specialized/ GT
5      Cat2           eric         hoffman             Inland Construction Cycling Team
6      Cat2           KEVIN        KYSETH              Live it Xtreme Sports and Fitness
7      Cat2           Luke         Woodard             Trek Store Cincinnati
8      Cat2           Tod          Phelps              Skeleton Crew

Super D - Women Open
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Pro/Cat1/2/3   Ellen        Adams               BMCC
2      Pro/Cat1/2/3   Meghan       Korol               Momentum Racing/Pro Bikes
3      Pro/Cat1/2/3   Olivia       Harkness            MAFIA RACING
4      Pro/Cat1/2/3   Zdenka       Cahojova-Worsham    Inland Construction
5      Pro/Cat1/2/3   Kimberly     Bailey              Cycle-Smart

Super D - Cat 3 Men
Place  Category       First Name   Last Name           Team Name
1      Cat3           ethan        faw                 big e
2      Cat3           Gil          Griggs
3      Cat3           James        Harnois             Lees-McRae College
4      Cat3           Greg         Kaufmann
5      Cat3           Shawn        Lautner             Pirate Race Productions pb Alpha Facilities Solutions
6      Cat3           Justin       Bristol             Unattached

Cross Country - Pro/Cat 1 Women 19-29
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Pro/Cat1       Anina        Aaron               1:49:34  US Stove Company/Trek/Vantaggio
2      Pro/Cat1       Meghan       Korol               1:59:31  Momentum Racing/Pro Bikes
3      Pro/Cat1       Allison      Forkner             2:02:15  Appalachian State Cycling Team
4      Pro/Cat1       Olivia       Harkness            2:11:19  MAFIA RACING

Cross Country - Cat 1 Men 19-29
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat1           Thatcher     Hurt                2:22:27  Boone Velo Specialized
2      Cat1           Gunnar       Bergey              2:28:30  SCOTT RC / TEXmarket-USA MOUNTAIN BIKE TEAM
3      Cat1           Joseph       Grimes              2:46:12  Boone Velo
4      Cat1           Colin        Watkins             2:53:48  The Hub
5      Cat1           steve        solt                3:27:26  Cycle 4 Life

Cross Country - Cat 1 Men 30-39
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat1           Zack         Morrey              2:26:39  VaporGenie.com/Maxxis/Rogues Racing
2      Cat1           Jason        Wilson              2:40:08  Carolina bicycle company
3      Cat1           Rob          Payette             2:56:16  Cycle Center
4      Cat1           Nathan       Haslick             3:07:51  International Christian Cycling Club
5      Cat1           Noel         Kirila              3:28:00  CBC Subaru Fisher

Cross Country - Cat 1 Women 30-99
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat1           Layla        Billowitz           2:14:31  Trek Mountain Coop
2      Cat1           Bonnie       Kleffman            2:18:49  Giordana-Clif Bar Cycling Team

Cross Country - Cat 1 Men 40-99
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat1           Eric         Marland             2:39:28  Boone Velo Specialized

Cross Country - Cat 1 Men Singlespeed
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat1           Robert       Jameson             1:37:25  VO 2 Sports

Cross Country - Pro Men
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Pro            Alex         Ryan                2:07:55  Champion Systems - Cannondale
2      Pro            Keith        Jennings            2:11:19  Team Hazel
3      Pro            Brad         Perley              2:15:48  Champion System / Cannondale
4      Pro            Scott        Frederick           2:18:55  Champion Systems/Cannondale
5      Pro            Wesley       Lamberson           2:28:01  CY-Kenda NoTubes

Cross Country - Cat 2 Women
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat2           Cathie       Docherty            1:12:01  Docherty Portrait Designs / Dirt Divas
2      Cat2           Rebecca      Bubp                1:21:53  Bike Source

Cross Country - Cat 2 Men 19-29
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat2           Seth         Cooley              1:23:14  Asheville Velo Sports Racing Team
2      Cat2           Matt         Moosa               1:31:03  Bike Source
3      Cat2           eric         hoffman             1:40:01  Inland Construction Cycling Team
4      Cat2           Thomas       Wilkinson           1:40:42  ETSU
5      Cat2           Garrett      Hyer                1:46:24
6      Cat2           Greg         Kaufmann            1:49:04
7      Cat2           Luke         Woodard             1:49:45  Trek Store Cincinnati
8      Cat2           Brandon      McRae               2:02:55  Trek Greensboro

Cross Country - Cat 2 Men 30-99
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat2           Robert       Bryson              1:25:14  Bike Source
2      Cat2           Chris        Audet               1:31:21  BikeSource
3      Cat2           Clinton      Marsh               1:35:46  MP Cycling
4      Cat2           Blake        Pendleton           1:42:49  Skeleton Crew
5      Cat2           Jeremy       Allen               1:43:24

Cross Country - Cat 2 Men 40-49
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat2           michael      schafer             1:35:40
2      Cat2           Shawn        Moore               1:41:29  Fiets Maan Racing
3      Cat2           Ryan         Kelley              1:48:48  Bike Source
4      Cat2           KEVIN        KYSETH              1:51:19  Live it Xtreme Sports and Fitness
5      Cat2           Tod          Phelps              1:53:08  Skeleton Crew

Cross Country - Pro Cat 1/2/3 Men 50-99
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Pro/Cat1/2/3   jim          frith               1:40:24  cycles de oro GVC
2      Pro/Cat1/2/3   Ludek        Kolesa              2:07:32  EVMA
3      Pro/Cat1/2/3   Bob          Szymkiewicz         2:16:54

Cross Country - Cat 3 Men 11-14
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           Levi         Marland             0:57:27  Boone Velo Specialized
2      Cat3           Joe          Wiswell             1:04:05  Pirate Race Productions pb Alpha Facilities Solutions
3      Cat3           Will         Swofford            1:46:17  Skeleton Crew Race Team

Cross Country - Cat 3 Women
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           darcy        grimes              1:15:42  Boone Bike/Specialized
2      Cat3           TIFFANY      MCDOWELL            1:34:20  TEAM SPINZ
3      Cat3           Kimberly     Bailey              2:07:14

Cross Country - Cat 2/3 Men Clydesdale
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat2/3         Todd         Tucker              1:01:03  Storm Racing
2      Cat2/3         Chris        Muddiman            1:07:40  B-43
3      Cat2/3         David        Harlowe             1:24:13  SMG Racing

Cross Country - Cat 3 Men 15-18
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           Nathan       Dawkins             1:21:55  Cycles de Oro / GVC / Moses Cone

Cross Country - Cat 3 Men 19-29
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           Daneil       Scagnelli           0:50:55  Pirate Race Productions pb Alpha Facilities Solutions
2      Cat3           Shawn        Lautner             0:54:15  Pirate Race Productions pb Alpha Facilities Solutions
3      Cat3           Justin       Bristol             2:03:32  Unattached

Cross Country - Cat 3 Men 30-39
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           David        Hutcherson          1:20:02

Cross Country - Cat 3 Men 40-99
Place  Category       First Name   Last Name           Time     Team Name
1      Cat3           Gil          Griggs              0:54:31
2      Cat3           Paul         Leite               0:55:48  Povzore
3      Cat3           Barry        Robinson            1:00:48  Cycles de Oro / GVC / Moses Cone
4      Cat3           Jack         Hobby               1:00:51  Skelenton Crew
5      Cat3           Monty        Cox                 1:04:20  Kens Bike Shop
6      Cat3           Derek        Cleary              1:06:16  Skeleton Crew Mountain Biking
7      Cat3           Chris        Hill                1:13:29  Paul's Cycling and Fitness

Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with