CrosstheDomes

Milwaukee, WI

Saturday, October 1, 2011

CrosstheDomes Presented by Braeger Tri City Mitsubishi Milwaukee, WI Saturday, October 01, 2011


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Pro/1/2
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Brian        Matter          2      Team Geargrinder                      85929
2      Matt         Shriver         22     3D Racing Team                        110703
3      Isaac        Neff            5      KCV Cycling Club                      200724
4      Scott        McLaughlin      15                                           72722
6      Kevin        Klug            14     The Pony Shop                         220282
7      Travis       Braun           28     1                                     285469
8      David        Reyes           16     Bloomington Cycle Racing Team         211512
9      Michael      Hemme           13                                           153182
5      Chad         Hartley         27     Kenda Pro Cycling pb Geargrinder      USA19810620
10     Luke         Batchelor-Clark 23     Magnus                                93290
11     Richard      Breininger      20                                           215726
12     John         Acker           11     Team Wheel & Sprocket                 67867
13     Robert       Downs           25                                           9947
14     Mark         Norton          24     KS Energy Services / Team Wisconsin   291138
15     Chad         Tucker          19     2                                     266824
16     Casey        Masterson       30     velo trocadero cycling                212244
17     Jesse        Perreault       29     1                                     170777
18     Jeffrey      Wat             17     Burnham Racing                        244829
19     Ross         Cerniglia       12     My Wife Inc                           280197
20     Thomson      Remo            34     Team Wheel & Sprocket                 212914
21     Michael      James           33     attitude sports                       219828
DNF    Mark         McGeen          26     Team Mack Racing Assoc. LTD           23462
DNF    Ross         White           32     Team Geargrinder                      200545

Women Pro/1/2
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Samantha     Schneider       3      WPT TIBCO to the Top                  170980
2      Abby         Strigel         1                                            202434
3      Sarah        Huang           9      ISCorp Cycling Team                   225258
4      Antonia      Leal            14     Planet Bike                           130161
5      Corrie       Osborne         11     ISCorp Cycling Team                   298510
6      Patricia     Kaufmann        13     My Wife Inc.                          18621
7      Meredith     Peterson        12                                           248348
DNF    Alyssa       Severn          4      Magnus                                325718

Women  Category 4
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Andrea       Pether          62                                           343188
2      Jacqueline   Spiller         54     xXx Racing                            306916
3      Heidi        Stangl          64     TEAM GEARGRINDER                      314232
4      Claire       Pettersen       60     Magnus                                360551
5      Kathy        Mock            57                                           one day
6      Sheryl       Leonard-Schneck 52     Team Chiropractic Partners            235599
7      Jane         Lee             63                                           360921
8      Stevie       Koepp           58                                           one day
9      Kate         Konkle          51                                           359510
10     Brooke       Tampa           59                                           new
11     Leslie       Prevish         65                                           one day
12     Kara         Baldwin         55                                           one day
13     Christine    Konkol          61     ISCorp Cycling Team                   253903
14     Tracy        Mather          56     TEAM GEARGRINDER                      246314
Diane        Schlipper       53                                           343160

Women Category 3
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Heidi        Beck            512                                          306581
2      Katie        Isermann        511    Bellum Racing                         300135
3      Robin        Bauer           513    Racing For Riley                      295663
4      Arrietta     Clauss          509    MadCity Velo Club                     266230
5      Cassey       Lynn            514                                          294376
6      Melissa      Putzer          506    Team Wheel & Sprocket                 161325
7      Sara         Grant           504                                          290691
8      Michele      Ericsson        503    Team MadCross                         209890
9      Jessica      Helmlinger      507    Team Kenda                            255881
10     Gina         Kenny           505    1                                     210270
11     Angela       Theriault       508                                          210864
12     Gail         Goehrig         510    Team MadCross                         renew
13     Renee        Callaway        501                                          99104
14     Heather      Curnutt         502    MadCity Velo Club                     246308
15     Heidi        Ploeg           515    MadCity Velo Club                     219462

Category 3
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Chase        Negley          321    Iron Cycles                           295534
2      Matt         Gehling         325    1                                     214485
3      Daniel       Schaefer        314    Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery      258370
4      Andrew       Demey           340    Team Pegasus                          326372
5      Andrew       Tegge           326    Team Wheel & Sprocket                 296361
6      David        Price           311    U of Wisconsin/Madison Cycling Team   314618
7      Nathan       Jacques         323    Magnus                                280199
8      Timothy      Willcox         318    3                                     326756
9      Nathan       Labecki         308    ISCorp Cycling Team                   209414
10     Dan          Ellerkamp       304    2                                     279709
11     Jim          Pingel          310    Brazen Dropouts                       284871
12     Michael      Beebe           301    Iron Cycles                           302844
13     Tim          Racette         319    KS Energy Services / Team Wisconsin   285206
14     Brandon      Elliott         322    Iron Cycles                           274440
15     Grant        Stevens         333    Team Extreme                          125520
16     Paul         Loeper          309                                          241692
17     Ben          Marchewka       324    2                                     302088
18     Ben          Schreiber       313    Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery      280198
19     Scott        Neperud         328    2                                     275059
20     Christopher  Osborne         316    ISCorp Cycling Team                   299939
21     Jesse        Perkins         332    Magnus                                131861
22     Brandon      Scheiner        342    Team Pegasus                          266529
23     Sanjay       Ganju           344    Trek Midwest Team                     196060
24     John         Ericsson        303                                          148458
25     David        Bell            320    Team MadCross                         135493
26     Aaron        Mock            315    2                                     77185
27     David        Studner         339    Trek Midwest Team                     132116
28     William      knudson         317    3                                     301350
29     Eric         Grzeskowiak     338                                          326018
30     Seth         Smekal          330    2                                     191835
31     Don          Iwen            307    2                                     208154
32     Ben          Roehl           336    2 Rivers Racing                       329466
33     Gage         Rodriguez       312    KS Energy Services / Team Wisconsin   261235
34     John         Reynders        335    KS Energy Services / Team Wisconsin   255625
35     Michael      Buelter         334    Team Fond du Lac/Oshkosh Cyclery      293992
36     Ron          Knaflic         331    5 5 4 2/10/1971 Y                     153493
37     Benjamin     Van Couvering   343    Team Pegasus                          265533
38     Stephen      Gaffield        305    Brazen Dropouts Cycling Team          253036
39     Peter        Speers          329    3                                     301734
40     Cody         Gunst           306    2                                     246370
Chris        Goehrig         327                                          277258
Brock        Boynton         337    Bicycle Ranch                         264070
Nikolai      Skievaski       341    Green Line Velo                       260879

Category 4
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Edwin        Bagley          152    Iron Cycles                           229687
2      Patrick      Brock           173    Team Extreme                          268180
3      Marc         Ano             199    KS Energy Services / Team Wisconsin   348202
4      Michael      Meteyer         160    Great Dane Velo Club (GDVC)           321876
5      Nicholas     Sabel           187    Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery      263354
6      David        Blodgett        205                                          296428
7      Wally        Kunstman        198                                          285687
8      Keith        Tussey          215    4                                     one day
9      Jesse        Shoemaker       168    1                                     291522
10     Mark         Sharafinski     167    unattached                            one day
11     Tyson        Schwiesow       166    CZ Velo                               81966
12     Andrew       Gierke          204                                          298058
13     Zachary      Redding         192                                          302164
14     Travis       Gruchow         155    Team Magnus                           328924
15     Tyler        Stein           200    Team Fond du Lac/Oshkosh Cyclery      310045
16     Peter        Tampa           184                                          170593
17     Andrew       Meyer           161    unattached                            one day
18     Josh         Weis            169    unattached                            one day
19     Jon          Weinandt        175    Team Fond du Lac Oshkosh Cyclery      new
20     Paul         Kumm            196    ISCorp Cycling Team                   267392
21     Chad         Brown           153                                          311883
22     Nicholas     Hardrath        193    Team Geargrinder                      185482
23     Eric         Waldron         191                                          180909
24     Matthew      Kosloske        158    ISCorp Cycling Team                   309896
25     Ashley       Anderson        151                                          283803
26     Tim          Grady           186    Brazen Dropouts Cycling Team          273690
27     Steven       Ohlhaber        182    Northbrook Garner Bicycle Club        223376
28     Jim          Bruskewitz      176                                          new
29     Tim          Skinner         213                                          280200
30     Quentin      Gniot           177    Big Ring Flyers                       293921
31     Nathan       Phelps          164    Big Ring Flyers                       272098
32     Robert       Paetsch         181    Northbrook Garner Bicycle Club        56110
33     Alex         Pedraghous      210                                          one day
34     Michael      Eckert          203                                          one day
35     Pete         Ignasiak        207    2                                     306585
36     James        Depkon          180                                          313806
37     Isaac        Olson           189                                          335520
38     Stewart      Schilling       188                                          246372
39     Erik         Jensen          157                                          305246
40     Daniel       Dolney          178    ISCorp Cycling Team                   310559
41     Ryan         Law             202    ISCorp Cycling Team                   240610
42     Don          Heckel          185                                          one day
43     Ryan         McAbee          206                                          one day
44     Tony         Lemke           211    University of Wisconsin-Whitewater    229660
45     Robert       Sorensen        214                                          new
46     Aaron        McGinnis        159    2                                     284582
47     Alex         Baldwin         171                                          one day
48     Andrew       Livingston      195                                          one day
49     Michael      Miljan          194                                          one day
50     Nicholas     Moroder         162    unattached                            one day
51     Preston      Copeland        197                                          one day
52     Brian        Hellweg         156    3                                     359177
53     Doug         Fieldbinder     154    unattached                            one day
54     Boyd         Coleman         172                                          359217
55     Christopher  Krueger         209                                          one day
56     Gina         Kenny           208    1                                     210270
57     Nick         Perifanos       170    My Wife Inc.                          new
58     Patrick      Uphill          183                                          one day
59     Ramsey       Renno           174                                          one day
60     Derek        Schroeder       165                                          360153
61     Arlen        Jacob           201                                          303469
62     Timothy      Strege          179    Team Geargrinder                      226857
63     Calhan       Norman          212                                          one day
DNF    Nolan        Johnson         216                                          one day

Junior 10-14
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Skylar       Schneider       656                                          300089
2      Andrew       Schmidt         662                                          303828
3      Maxx         Hall            659    Village-Verdigris Cycling Team        297898
4      Dax          Mock            661                                          one day
5      Charlie      Pingel          657    Junior Dropouts                       327330
6      Calhan       Norman          660                                          one day
7      Samuel       Sieloff         651    Junior Dropouts                       316964
8      Aidan        Schutter        664                                          new
9      Emma         Osborne         663    3                                     359179

Junior 15-18
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Lionel       Rocheleau       741    TEAM GEARGRINDER                      274025
2      Garrett      Roth            731    ISCorp Cycling Team                   247466
3      Christopher  Osborne         729    ISCorp Cycling Team                   299939
4      Gage         Rodriguez       742    KS Energy Services / Team Wisconsin   261235
5      Nathan       Labecki         733    ISCorp Cycling Team                   209414
6      Maxwell      Ackermann       743    ISCorp Cycling Team                   311386
7      Corrie       Osborne         730    ISCorp Cycling Team                   298510
8      Kevin        Lindlau         734    ISCorp Cycling Team                   298079
9      Rowan        Norman          745                                          one day
10     Sam          Beste           744    ISCorp Cycling Team                   278712
DNF    Matthew      Kosloske        746    ISCorp Cycling Team                   309896

Masters 35+ Category 1/2/3
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      David        Staab           119    Great Dane Velo Club (GDVC)           205836
2      Jeff         Melcher         102    Team Pedal Moraine                    166066
3      Louis        Kuhn            112    The Pony Shop                         19966
4      Eric         Drummer         111                                          10047
5      David        Peters          101    Brazen Dropouts Cycling Team          27843
6      Joe          Curtes          120                                          182177
7      Michael      Curtes          121                                          227470
8      Marc         Engelhardt      118    1                                     253569
9      Patrick      Haley           31     velo trocadero cycling                199776
10     Ronald       Knutowski       124    1                                     205988
11     Chris        Goehrig         127                                          277258
12     Gregory      Ferguson        104    Trek Midwest Team                     218703
13     Cliff        Golz            123    The Pony Shop                         254308
14     William      Hausdoerffer    105    1                                     15440
15     Paul         Warloski        116    My Wife Inc                           97808
16     Wade         Loberger        106    Team Wheel & Sprocket                 114529
17     Todd         Kalkoske        122                                          199792
18     McGee        Young           115    Team Velocause                        304978
19     Thomas       Gerdes          125    Hampshire Cycle Club                  325310
20     Reed         Cornia          126                                          132111
21     Jason        Para            114    2CC/Second City Cyclists              192923
DNF    Mike         Heenan          117    My Wife Inc                           218362
DNF    Billy        Jones           128                                          53173

Masters 35+ Category 4
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Tyson        Schwiesow       708    CZ Velo                               81966
2      Quentin      Gniot           713    Big Ring Flyers                       293921
3      Peter        Tampa           720                                          170593
4      Tim          Skinner         721                                          280200
5      Roger        Eckes           717                                          one day
6      Joseph       Smessaert       724    Team Chiropractic Partners            53537
7      Douglas      Weibel          711    3                                     359288
8      Steven       Ohlhaber        719    Northbrook Garner Bicycle Club        223376
9      Nathan       Phelps          707    Big Ring Flyers                       272098
10     Robert       Paetsch         718    Northbrook Garner Bicycle Club        56110
11     Erik         Jensen          704                                          305246
12     James        Depkon          716                                          313806
13     Eric         Edwards         702    unattached                            one day
14     Chris        Harold          703                                          331674
15     Craig        Shwonek         725    LAPT CC                               55615
16     Chad         Wilsing         726    Team Fond du Lac Oshkosh Cyclery      renew
17     Aaron        McGinnis        706    2                                     284582
18     Mike         Hulen           712    Hampshire Cycle Club                  265328
19     Stephen      Davidson        723    2                                     294363
20     Brian        Thomas          709    3                                     359293
21     Mike         Worland         714                                          one day
22     Robert       Sorensen        722                                          new
23     Tyson        Beck            715    Lakes Area Physical Therapy           62605
Preston      Copeland        710                                          one day
Erik         Jensen          711                                          305246
James        Depkon          716                                          313806

Masters 45+ Category 1/2/3
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Christando   Lombardo        222    Village-Verdigris Cycling Team        84076
2      JW           Miller          202    1                                     233978
3      Gregory      Ferguson        201    Trek Midwest Team                     218703
4      Tim          Hacker          220    Planet Bike                           301570
5      Christopher  Berge           216    Magnus                                280201
6      Michael      Garber          204    Hampshire Cycle Club                  12765
7      Tedd         Jacobson        215                                          161238
8      William      Koehler         218                                          214442
9      Sean         Shields         223    Hampshire Cycle Club                  76735
10     Jeff         Sympson         221                                          101514
11     Thomas       Flynn           224    2                                     160053
12     Dave         Eckel           214    KS Energy Services / Team Wisconsin   122771
13     Thomas       Hooyer          226    Trek Midwest Team                     196544
14     Richard      Janisch         213    Hollander RDC                         184399
15     Timothy      Theobald        212    Cafe Hollander RDC                    35298
16     Brian        Petted          217    Team Extreme                          58472
17     Greg         Clausen         225                                          renew
18     John         McNeill         227    2                                     253601
DNF    Tom          Starr           211    MadCity Velo Club                     123474
DNF    Mike         Norman          219    The Pony Shop                         270641

Masters 45+ Category 4
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Michael      Meteyer         604    Great Dane Velo Club (GDVC)           321876
2      Michael      Froh            607    Team Velocause                        172255
3      Tom          Winkel          606    KS Energy Services / Team Wisconsin   348922
4      Timm         Jacobson        616                                          211459
5      Jed          Schleisner      618    O2 Cycling                            31600
6      Jay          LaBonne         611    velo trocadero cycling                216019
7      Jeff         Parker          614    Team Extreme                          188011
8      Troy         Sable           617                                          one day
9      David        Hanrahan        602    3                                     360655
10     Ron          Hein            608                                          one day
11     John         Senkerik        615    2                                     288510
12     Andrew       Reiland         605    Team Chiropractic Partners            203977
13     Brien        Christopherson  601    KS Energy Services / Team Wisconsin   328512
14     John         Norman          610    3                                     329462
15     Mike         Magnuson        609    Magnus                                205673
16     Christopher  Osborne         613                                          302639
17     Brian        Hellweg         603    3                                     359177
18     James        Hollnagel       612                                          305673

Masters 55+ Category 1/2/3
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Darryl       Mataya          264    MadCity Velo Club                     224896
2      David        Simmermon       261    Planet Bike                           58080
3      David        Sieloff         267    Brazen Dropouts Cycling Team          191904
4      Tom          Palmer          262    Brazen Dropouts Cycling Team          86802
5      Robert       Schueler        272    Hampshire Cycle Club                  45910
6      Joseph       King            270    Brazen Dropouts Cycling Team          190745
7      James        Merrifield      269    Trek Midwest Team                     52315
8      Don          Carr            271    ISCorp Cycling Team                   185458

Masters 55+ Category 4
place  first name   last name       bib #  team name                             license #
1      Jim          Bruskewitz      555                                          new
2      Craig        Busche          551    ISCorp Cycling Team                   250106
3      Randy        Scoville        557    Team Velocause                        265746
4      Richard      Alderman        556                                          278976
5      David        Erickson        559    MadCity Velo Club                     173040
6      Rit          Booth           558    Hampshire Cycle Club                  51735
7      Thomas       Silbernagel     554    Team Extreme                          218705
8      Joseph       Fasl II         560                                          one day
Mark         Mendelson       552                                          273628

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with