Results » Road » 2012

TOUR OF THE DRAGONS ROAD RACE

BENNINGTON, VT

Sunday, May 6, 2012

TOUR OF THE DRAGONS ROAD RACE Presented by Anthem Sports BENNINGTON, VT Sunday, May 06, 2012

Results Courtesy of 

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.


Men Pro/1/2
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         48        5:30:43        0:00:00        Tim               Mitchell                CCB Racing
2         65        5:31:43        0:01:00        Ben               Wolfe                   Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
3         50        5:31:48        0:01:05        Zack              Noonan                  BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team
4         35        5:32:30        0:01:47        Peter             Hurst                   BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team
5         44        5:32:30        0:01:47        Sean              McCarthy                J.A.M. Fund / NCC
6         41        5:32:34        0:01:51        Joshua            Lipka                   BCA/ Tosk Chiropractic
7         38        5:32:45        0:02:02        Max               Korus                   Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b Geargrinder
8         13        5:32:55        0:02:12        Aidan             Charles                 Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
9         32        5:33:11        0:02:28        Jake              Hollenbach              Boston Bicycle School @ UA
10        24        5:34:00        0:03:17        Nick              Friesen                 Stan's NoTubes / AXA Equitable
11        20        5:34:01        0:03:18        Jeremy            Durrin                  J.A.M. Fund / NCC
12        6         5:34:45        0:04:02        Bruce             Bird                    Wheels of Bloor
13        54        5:36:29        0:05:46        Austin            Roach                   MetLife - NorEast Cycling
14        27        5:36:46        0:06:03        Patrick           Goguen                  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
15        58        5:37:18        0:06:35        Adam              Sullivan                Embrocation Cycling Journal
16        36        5:38:26        0:07:43        Ryan              Kelly                   MetLife - NorEast Cycling
17        19        5:40:15        0:09:32        Bryan             Dobes                   CRCA - Westwood Velo
18        60        5:40:47        0:10:04        Matthew           Waller                  Tri-State Velo/Amoroso's Racing Team
19        22        5:40:49        0:10:06        Eric              Follen                  Maine Coast Cycling Club
20        40        5:41:43        0:11:00        Justin            Lindine                 BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team
21        30        5:42:31        0:11:48        Chris             Gruber                  Champion Systems p/b Stans NoTubes
22        47        5:43:05        0:12:22        John              Minturn                 BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team
23        39        5:43:57        0:13:14        Ron               Larose Iii              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
24        14        5:44:20        0:13:37        Andrew            Clemence                Boston Bicycle School
25        15        5:45:12        0:14:29        Evan              Cooper                  Embrocation Cycling Journal
26        59        5:46:46        0:16:03        Eric              Tremble                 Boston Bicycle School
27        8         5:47:17        0:16:34        Amos              Brumble                 CCB racing
28        61        5:47:18        0:16:35        Landen            Wark-Acebo              MetLife - NorEast Cycling
29        57        5:47:38        0:16:55        James             Stevens                 Stan's NoTubes / AXA Equitable
30        46        5:49:35        0:18:52        Dylan             McNicholas              CCB Racing
31        4         5:53:52        0:23:09        Daniel            Bensen                  Unattached
32        63        5:54:31        0:23:48        Jackson           Weber                   J.A.M. Fund / NCC
33        34        5:56:54        0:26:11        Evan              Huff                    J.A.M. Fund / NCC
34        10        5:58:25        0:27:42        Evan              Burkhart                BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team
35        62        5:59:19        0:28:36        Brad              Warren                  J.A.M FUND / NCC
36        42        5:59:37        0:28:54        Mike              Margarite               Stan's NoTubes / AXA Equitable
37        31        6:00:13        0:29:30        John              Harris                  CCB Racing
38        45        6:02:04        0:31:21        Stuart            McManus                 CCB Racing
39        3         6:03:22        0:32:39        Tristan           Baldwin                 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
40        12        6:31:17        1:00:34        David             Casale                  Tri-State Velo Amoroso's Racing Team
41        55        6:31:18        1:00:35        Nicholas          Roeder                  Tri-State Velo/Amoroso's Racing Team


Women Pro/1/2
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         475       4:28:28        0:00:00        Marti             Shea                    Destination Cycling
2         472       4:39:48        0:11:20        Andrea            Myers                   Bethel Cycle
3         474       4:39:49        0:11:21        Beth              Ruiz                    Farm Team Elite Women's Cycling Team
4         478       4:39:57        0:11:29        Silke             Wunderwald              Team Kenda presented by Geargrinder
5         451       4:40:13        0:11:45        Crystal           Anthony                 LadiesFirst Racing
6         455       4:40:24        0:11:56        Martha            Buckley                 Wheelworks Racing
7         476       4:40:27        0:11:59        Sheila            Vibert                  Sunapee Racing Team
8         453       4:40:56        0:12:28        Kathleen          Billington              Vanderkitten-Focus
9         477       4:41:03        0:12:35        Kacy              Wander                  Farm Team Elite Women's Cycling Team
10        454       4:41:08        0:12:40        Beth              Bonilla                 Peanut Butter & Co. Human Zoom
11        469       4:41:13        0:12:45        Kathleen          Lysakowski              Farm team Elite Women's Cycling Team
12        466       4:41:20        0:12:52        Peggy             Legrand                 US Military Team
13        465       4:41:49        0:13:21        Jenny             Ives                    Farm Team Elite Women's Cycling Team
14        470       4:44:14        0:15:46        Raquel            Miller                  CRCA/Houlihan Lokey
15        452       4:44:48        0:16:20        Danielle          Baron                   Sunapee Racing Team
16        461       4:44:59        0:16:31        Audrey            Friedrichsen            Farm Team Elite Women's Cycling Team
17        464       4:45:11        0:16:43        Kyleanne          Hunter                  XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
18        468       4:45:36        0:17:08        Andrea            Luebbe                  Peanut Butter & Co. Human Zoom
19        456       4:48:37        0:20:09        Patty             Buerkle                 Edlow Int p/b Bike Beat
20        460       4:49:07        0:20:39        Nancy             Ford                    Team Danbury Audi
21        471       4:52:31        0:24:03        Amy               Miner                   1K2GO-Onion River Sports
22        458       4:53:06        0:24:38        Kristine          Church                  Peanut Butter & Co. Human Zoom
23        467       4:53:21        0:24:53        Julia             Lonchar                 Peanut Butter & Co. Human Zoom
24        462       4:54:26        0:25:58        Victoria          Hanks                   Peanut Butter & Co. Human Zoom
25        463       4:57:23        0:28:55        Rebecca           Hicks                   CRCA/BH Comedy Central
26        457       4:59:38        0:31:10        Sarah             Chubb Sauvayre          CRCA/BH Comedy Central
27        479       5:01:49        0:33:21        Jacqueline        Zider                   NEBC p/b Cycle Loft
28        459       5:03:51        0:35:23        Meredith          Ehn                     Farm Team Elite Women's Cycling Team
29        473       5:15:28        0:47:00        Thea              Parent                  Peanut Butter & Co. Human Zoom


Men 3
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         272       4:04:36        0:00:00        Curtis            White                   Hot Tubes Junior Development Cycling Team
2         232       4:05:13        0:00:37        David             Anthony                 CRCA/BH Comedy Central
3         231       4:05:44        0:01:08        Erick             Anderson                Sunapee Racing Team
4         259       4:06:16        0:01:40        Nate              Morse                   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
5         261       4:06:30        0:01:54        Craig             Polston                 TBS Racing p/b Plan2Peak
6         258       4:06:34        0:01:58        Shane             Moran                   Westwood Velo
7         233       4:06:41        0:02:05        Daniel            Caridi                  Black Tie Sports / Spine
8         241       4:07:15        0:02:39        Robert            Gutgesell               Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
9         240       4:07:27        0:02:51        Matthew           Gloekler                QT2 Systems
10        251       4:07:32        0:02:56        James             Jung                    CRCA / FGX Racing
11        246       4:08:34        0:03:58        Blaine            Hurty                   Black Tie Sports / Spine
12        247       4:08:54        0:04:18        Soren             Jensen                  CRCA / Rapha Racing NYC
13        271       4:09:22        0:04:46        Nicholas          Waller                  Team Placid Planet
14        257       4:09:36        0:05:00        Jason             Millas                  CLR - CLRRACING.COM
15        237       4:09:47        0:05:11        Timothy           Durrin                  Berkshire Bike and Board
16        265       4:09:54        0:05:18        Eric              Sutherland              CRCA/CycleLifeUSA GF Capital
17        270       4:09:56        0:05:20        James             Walker                  Team Placid Planet
18        250       4:10:00        0:05:24        Jake              Jolly                   GREEN LINE VELO driven by Zipcar
19        255       4:10:05        0:05:29        Bryan             McGill                  CLR - CLRRACING.com
20        244       4:11:18        0:06:42        Keith             Hatton                  Tri-State Velo Amoroso's Racing Team
21        253       4:11:20        0:06:44        Christopher       King                    Black Tie Sports / Spine
22        238       4:11:44        0:07:08        Alan              Fody                    Tri-State Velo Amoroso's Racing Team
23        254       4:11:59        0:07:23        Erik              Markewich               Farm Team Elite
24        239       4:12:02        0:07:26        Brandon           Freyer                  Pawling Cycle & Sport
25        235       4:13:46        0:09:10        Dennis            Desmarais               Expowheelmen
26        269       4:20:49        0:16:13        Christopher       Tracy                   GREEN LINE VELO driven by Zipcar
27        252       4:21:51        0:17:15        Craig             Kennedy                 Createx - Benidorm - Eastern Bloc
28        245       4:22:27        0:17:51        Brett             Houser                  Drexel University p/b Wade's Comic Madness
29        243       4:23:08        0:18:32        Uri               Halevi                  BikeReg.com
30        248       4:25:44        0:21:08        Oscar             Jimenez                 Ride Studio Cafe
31        267       4:25:49        0:21:13        Joseph            Tindal                  Expowheelmen
32        256       4:26:34        0:21:58        Jake              McLaughlin              Drummond Custom Cycles
33        249       4:30:38        0:26:02        Cory              Johannessen             Threshold Cycling
34        263       4:36:01        0:31:25        Jay               Robbins                 Ride Studio Cafe
35        260       4:39:04        0:34:28        Chris             Petrillo                Createx-Benidorm-EBCC
36        268       4:41:39        0:37:03        Edgardo           Torres                  TARGETRAINING


Women 3/4
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         93        4:31:01        0:00:00        Stephanie         Wetzel                  Paradise Racing
2         66        4:31:16        0:00:15        Erica             Adelberg                CRCA/Radical Media
3         90        4:31:35        0:00:34        Kerrin            Strevell                Farm Team Elite Women's Cycling Team
4         88        4:32:04        0:01:03        Emily             Spence                  CRCA/BH Comedy Central
5         71        4:32:15        0:01:14        Erin              Donohue                 Killington Mountain School Cycling Team
6         92        4:32:39        0:01:38        Laura Lee         Vo                      CRCA/Radical Media
7         84        4:33:09        0:02:08        Ellen             Noble                   C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth
8         77        4:33:29        0:02:28        Nancy             Labbe-Giguere           LadiesFirst Racing
9         91        4:36:07        0:05:06        Meredith          Uhl                     CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's Racing Team
10        94        4:36:36        0:05:35        Emma              White                   Farm Team Elite Women's Cycling Team
11        70        4:40:11        0:09:10        Elizabeth         Cummings                NEBC p/b Cycle Loft
12        69        4:40:46        0:09:45        Melody            Chase                   Bell Lap Coaching
13        83        4:40:57        0:09:56        Maria             Murphy                  CRCA/FinKraft Cycling Team
14        72        4:41:35        0:10:34        Emily             Elbers                  Farm Team Elite Women's Cycling Team
15        75        4:41:59        0:10:58        Laura             Hellenthal              Peanut Butter and Co. Human Zoom
16        76        4:42:16        0:11:15        Mary              Hynes Johanson          NEBC p/b Cycle Loft
17        74        4:43:24        0:12:23        Sarah             Grogan                  Peanut Butter & Co. Human Zoom
18        85        4:47:05        0:16:04        Julianne          Oberle                  NEBC p/b Cycle Loft
19        89        4:48:14        0:17:13        Joy               Stark                   Ride Studio Cafe
20        78        4:48:56        0:17:55        Kate              Leppanen                Quad Cycles
21        97        4:48:58        0:17:57        Melissa           Lafleur                 Bonk!
22        68        4:48:59        0:17:58        Katy              Chaffin                 Jimenez Velo Sport/CRCA
23        95        4:49:04        0:18:03        Paige             Williams                Farm Team Juniors
24        73        4:50:58        0:19:57        Charity           Giroux                  Team Core
25        79        4:51:37        0:20:36        Cynthia           Lo                      CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's Racing Team
26        87        4:53:39        0:22:38        Katherine         Snell                   NEBC p/b Cycle Loft
27        98        4:57:27        0:26:26        Victoria          Brumfield               CRCA / Radical Media
28        82        5:29:12        0:58:11        Carrie            Mosher                  NEBC p/b Cycle Loft
29        96        5:32:26        1:01:25        Lisa              Ludwig                  NEBC p/b Cycle Loft


Men 4
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         160       4:02:12        0:00:00        Michael           Kirby                   TargetTraining / Fastar
2         147       4:02:24        0:00:12        Ted               Culotta                 Expo Wheelmen
3         154       4:02:55        0:00:43        Jd                Gauthier                CRCA/ Bicyle planet racing
4         180       4:02:57        0:00:45        Ben               Turrell                 CRCA / FGX Racing
5         169       4:03:13        0:01:01        Mark              Petimezas               CRCA/Foundation
6         165       4:03:24        0:01:12        Matt              Mallet                  Catskill Mountain Multisport
7         162       4:03:30        0:01:18        Michael           Kuehn                   CRCA/siggi's/NYVelocity
8         175       4:03:33        0:01:21        Mauricio          Sanchez                 CRCA/Foundation
9         140       4:03:33        0:01:21        Nathan            Brauer                  CRCA/Foundation
10        153       4:03:45        0:01:33        Kyle              Gagnier                 Team Wear On Earth
11        139       4:04:07        0:01:55        Jonathan          Bocina                  liberty Cycle
12        150       4:04:22        0:02:10        Bruce             Fecheyr-Lippens         CRCA/siggis/ NYVelocity
13        167       4:04:31        0:02:19        Chris             Mooney                  Liberty Cycle
14        172       4:04:34        0:02:22        Maxwell           Rusch                   rensselaer
15        186       4:04:45        0:02:33        Alexei            Zakharov                CRCA/siggi's/NYVelocity
16        158       4:04:46        0:02:34        Joel              Harding                 Coop Racing
17        166       4:07:40        0:05:28        Mark David        McPherson               Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA
18        144       4:10:05        0:07:53        Henry             Chan                    Pawling Cycle & Sport
19        185       4:11:05        0:08:53        Mackenzie         Wilsey                  RPI Cycling
20        161       4:11:16        0:09:04        Jeffrey           Krywanczyk              Team Wear on Earth
21        156       4:11:27        0:09:15        David             Hansen                  Rogue Race Team
22        173       4:12:13        0:10:01        Eric              Saari                   Elevate Cycles
23        137       4:12:58        0:10:46        Caleb             Batchelder              Ascension Cycling
24        143       4:13:36        0:11:24        Christopher       Cavallaro               CVC/ Subaru of New England
25        174       4:14:25        0:12:13        Matt              Salter                  1K2GO-Onion River Sports
26        168       4:14:38        0:12:26        Ernesto           Paredes                 CRCA/siggi's/NYVelocity
27        146       4:15:10        0:12:58        Emory             Creel                   Central New York Cyclist
28        157       4:17:29        0:15:17        Whitney           Hanson                  GMBC/Synergy Fitness
29        141       4:17:31        0:15:19        Shane             Buker                   Threshold Cycling
30        149       4:18:07        0:15:55        Jonathan          Favata                  Favata's Table Rock Tours
31        170       4:18:31        0:16:19        Jaroslaw          Prokop                  DeathRow Velo
32        145       4:19:06        0:16:54        Ricardo           Collado                 Joyful Cycles Team
33        152       4:19:57        0:17:45        Matthew           Fuhrmeister
34        171       4:23:20        0:21:08        Dean              Robert                  TARGETRAINING
35        181       4:24:34        0:22:22        Matthew           Upton                   CRCA/siggi's/NYVelocity
36        159       4:28:27        0:26:15        Michael           Hopwood                 1k2GO -onion river sports
37        136       4:34:44        0:32:32        Jason             Barella                 Threshold Cycling
38        163       4:37:16        0:35:04        Nick              Liddell                 Threshold Cycling
39        138       5:00:54        0:58:42        Terry             Batchelder              Ascension Cycling
40        148       5:23:01        1:20:49        Brian             Dias                    Boston Road Club


Masters 40+
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         107       3:56:58        0:00:00        David             Gazsi                   TeamIFG by Cyclelogik/Endurosport
2         105       3:57:43        0:00:45        Chris             Fisher                  Team Priority Health
3         100       3:58:12        0:01:14        Gary              Aspnes                  CCB Racing Team
4         114       3:58:14        0:01:16        Ted               Michaels                Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5         108       3:58:55        0:01:57        Jacob             Hacker
6         113       3:59:09        0:02:11        Max               Lippolis                Team Danbury Audi
7         116       3:59:15        0:02:17        Cary              Moretti                 Team IFG
8         122       3:59:19        0:02:21        Bill              Shattuck                Corner Cycle
9         110       3:59:39        0:02:41        David             Hildebrand              Expowheelmen
10        118       3:59:45        0:02:47        Steve             Proulx                  The Cyclery
11        120       4:00:34        0:03:36        Matt              Seaton                  Rapha/CRCA
12        103       4:01:34        0:04:36        Robert            Carmen                  TEAM EDGE
13        127       4:02:52        0:05:54        William           Wisse                   Undici Racing / Guardian Coaching
14        117       4:03:34        0:06:36        Samuel            Morse                   Corner Cycle
15        123       4:04:22        0:07:24        Andrew            Stewart                 Team IFG by Cyclelogik/Endurosport
16        121       4:05:34        0:08:36        Don               Seib                    BIKEMAN.COM
17        102       4:06:30        0:09:32        Andrew            Boxer                   First Stop / Vermont Castings
18        125       4:17:48        0:20:50        Maximino          Veiga                   Targetraining
19        126       4:21:37        0:24:39        Andrew            Williams                RUUD Racing / TVC
20        109       4:35:51        0:38:53        Scott             Harding                 Onion River Sports
21        104       4:38:49        0:41:51        Chris             Curven                  First Stop / Vermont Castings
22        112       4:44:51        0:47:53        John              Landino                 DeathRow Velo
23        129       4:46:40        0:49:42        Jerald            Yu                      Pro Pedals
24        115       4:54:38        0:57:40        Jeff              Moore                   Tri-State Velo


Masters 50+
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         330       4:07:41        0:00:00        Carl              Reglar                  Verge Sport / Test Pilot
2         325       4:08:25        0:00:44        Kevin             Mosher                  CCC/Keltic Construction/Zanes cycles
3         337       4:10:24        0:02:43        William           Thompson                CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
4         327       4:11:06        0:03:25        Eric              Pearce                  Cyclonauts Racers
5         318       4:16:24        0:08:43        Al                Blanchard               Blue Ribbon Restaurants/Translations
6         335       4:49:21        0:41:40        Tony              Settel                  Deno's Wonder Wheel
7         331       4:51:33        0:43:52        Dan               Reilly                  Team Placid Planet
8         333       4:53:52        0:46:11        Pascal            Sauvayre                CRCA/BH-Comedy Central
9         321       4:53:54        0:46:13        David             Kellogg                 Arc En Ciel
10        324       4:54:13        0:46:32        Alain             Major                   Cycle N�ron Cin�lume
11        336       4:55:14        0:47:33        Rick              Sorenson                Onion River Sports
12        329       4:55:57        0:48:16        John              Raheb                   Blue Ribbon/Translations
13        323       4:55:57        0:48:16        Ken               MacDermid               Midweek Cycling Club
14        320       4:56:44        0:49:03        Dan               Fitch                   Team Ommegang - Syracuse Bicycle
15        334       4:57:25        0:49:44        Craig             Schneider               GMBC/Synergy Fitness
16        317       4:57:34        0:49:53        David             Andersen                Boston Road Club
17        316       4:58:52        0:51:11        Thomas            Allessio                bca
18        338       5:03:02        0:55:21        Chris             Ziem                    Pro Pedals


Masters 60+
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         410       4:34:28        0:00:00        John              Hood                    Team Headstrong
2         401       4:37:16        0:02:48        Robert            Dillon                  1K2GO-Onion River Sports
3         400       4:39:26        0:04:58        Allan             Bates                   BCA/TOSK
4         407       4:42:44        0:08:16        Ronnie            Poplar
5         404       4:43:32        0:09:04        Randall           Maddox                  Team Headstrong
6         408       5:10:25        0:35:57        Harold            Schmidt                 Team Placid Planet
7         402       5:19:36        0:45:08        Virendra          Gauthier                CRCA/Bicycle Planet
8         405       5:23:40        0:49:12        Mark              McCarthy                PITTSFORDPAINTINGCYCLING
9         403       5:33:29        0:59:01        David             Holmander               Blue Steel Cyclery


Juniors 15-18
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         218       3:59:35        0:00:00        Brendan           Rhim                    Killington Mountain School Cycling Team
2         212       4:00:04        0:00:29        Peter             Goguen                  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
3         214       4:01:10        0:01:35        Adam              Jamieson                TEAM CHCH
4         208       4:01:40        0:02:05        Ansel             Dickey                  Killington Mountain School Cycling Team
5         223       4:02:20        0:02:45        Austin            Vincent                 C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
6         202       4:03:35        0:04:00        Jack              Burke                   racer sportif/mattamy homes
7         205       4:06:54        0:07:19        Sean              Conway                  Farm Team Cycling
8         226       4:10:14        0:10:39        Cooper            Willsey                 1K2GO-Onion River Sports
9         207       4:10:43        0:11:08        Sam               Damphousse              Bayhill Capital p/b Corner Cycle
10        224       4:11:00        0:11:25        Peter             Vollers, Jr.            Killington Mountain School Cycling Team
11        210       4:11:30        0:11:55        Tom               Dudzik                  Farm Team Juniors
12        222       4:11:51        0:12:16        Phillip           Truppelli               Knapps Racing
13        217       4:14:10        0:14:35        Kenny             McNeill                 Killington Mountain School Cycling Team
14        213       4:14:14        0:14:39        Tommy             Goguen                  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
15        215       4:14:20        0:14:45        Teddy             Kozlowski               Farm Team Juniors
16        203       4:14:25        0:14:50        Case              Butler                  C.F. Racing p/b Trek Portsmouth
17        216       4:14:56        0:15:21        Sean              Mackinnon               Racer Sportif/ Mattamy Homes
18        225       4:20:10        0:20:35        Braedan           Weller                  berkshire bike and board
19        200       4:22:18        0:22:43        William           Bosch                   bethel cycle sport
20        204       4:26:05        0:26:30        Russell           Clarida                 Bethel Cycle-Milton Academy
21        206       4:33:06        0:33:31        Derek             Cote                    Farm Team Juniors
22        220       4:34:32        0:34:57        Alden             Suokko                  Killington Mountain School Cycling Team
23        209       4:36:22        0:36:47        Wyatt             Drake                   FARM TEAM CYCLING
24        219       4:39:23        0:39:48        Tommy             Shebell                 killington mountain school


Men 5 (u35)
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         291       4:01:45        0:00:00        Brian             Trainor                 West Point Triathlon team
2         287       4:02:42        0:00:57        Andrew            Loaiza                  EuroPRO Checklist
3         285       4:03:07        0:01:22        Jake              Goodman                 CRCA/CycleLife/GF Capital
4         289       4:03:41        0:01:56        Ethan             Pond                    CRCA
5         292       4:04:56        0:03:11        Christopher       Tuthill
6         293       4:05:48        0:04:03        Steven            Vargo
7         282       4:10:41        0:08:56        Kary              Daley
8         281       4:17:13        0:15:28        Brennan           Berardo
9         286       4:17:56        0:16:11        Daniel            Lammon                  CRCA / siggi's / nyvelocity
10        284       4:24:08        0:22:23        Elijah            Gaynor                  Joyful Cycles Team
11        283       4:24:10        0:22:25        Galen             Frechette               EuroPRO Checklist
12        294       4:50:02        0:48:17        Brian             Wade                    Acidotic Racing


Men 5 (35+)
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         301       3:54:41        0:00:00        Sean              Gilooly                 Team Elevate Cycles
2         303       3:59:13        0:04:32        Christopher       Marion
3         300       4:26:49        0:32:08        Anthony           Azzariti                Tenafly Bicycle Workshop


Men 5 (45+)
Place     Bib       Time           Back           First Name        Last Name               Team
1         426       3:58:49        0:04:08        Rejean            Rochette
2         423       3:59:51        0:05:10        Patrice           Kretz
3         416       4:22:49        0:28:08        Charles           Braman                  tioga velo
4         421       4:23:11        0:28:30        Hans              Hansen                  Chiesa della Bici
5         419       4:23:58        0:29:17        Jim               Downs                   Northampton Cycling Club
6         424       4:29:47        0:35:06        Harold            Lee
7         425       4:36:53        0:42:12        Phil              Neisser                 Team Wear on Earth
8         420       4:45:41        0:51:00        Eric              Gustafson               Team Wear on Earth
9         427       5:06:52        1:12:11        Jimmy             Schmalenberger
10        428       6:54:21        2:59:40        Frank             Thum                    Claremont Cycle Depot

****************************************************************************************************************
Points Classification
****************************************************************************************************************

Men Pro/1/2
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 45 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :03
2          2          Bobby            Bailey             1K2GO-Onion River Sports                         :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #2 - 35 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     4
2          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     2
3          38         Max              Korus              Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b 1

Sprint #3 - 30 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :03
2          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #4 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          39         Ron              Larose Iii         Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
2          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     2
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1

Sprint #5 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :03
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #6 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling4
2          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
3          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     1

Sprint #7 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :03
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :02
3          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com       :01

Sprint #8 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                            2
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points     Time
1          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     15         :10
2          30         Chris            Gruber             Champion Systems p/b Stans NoTubes    10         :06
3          32         Jake             Hollenbach         Boston Bicycle School @ UA            6          :04
4          27         Patrick          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
5          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          63         Jackson          Weber              J.A.M. Fund / NCC                     4
2          42         Mike             Margarite          Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
3          2          Bobby            Bailey             1K2GO-Onion River Sports              1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points     Time
1          35         Peter            Hurst              BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling15         :10
2          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching10         :06
3          50         Zack             Noonan             BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling6          :04
4          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        3
5          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     20
2          35         Peter            Hurst              BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling15
3          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching15
4          30         Chris            Gruber             Champion Systems p/b Stans NoTubes    10
5          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     7
6          50         Zack             Noonan             BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling6
7          32         Jake             Hollenbach         Boston Bicycle School @ UA            6
8          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        5
9          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling4
10         39         Ron              Larose Iii         Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
11         63         Jackson          Weber              J.A.M. Fund / NCC                     4
12         27         Patrick          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
13         48         Tim              Mitchell           CCB Racing                            2
14         42         Mike             Margarite          Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
15         38         Max              Korus              Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b 1



Women Pro/1/2
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        1

Sprint #2 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team             :03
2          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                               :02
3          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                                     :01

Sprint #3 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          477        Kacy             Wander             Farm Team Elite Women's Cycling Team  1

Sprint #4 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                                     :03
2          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team             :02
3          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom                   :01

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    15
2          478        Silke            Wunderwald         Team Kenda presented by Geargrinder   10
3          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                          6
4          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          464        Kyleanne         Hunter             XO COMMUNICATIONS p/b CISCO           2
3          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          475        Marti            Shea               Destination Cycling                   15
2          454        Beth             Bonilla            Peanut Butter & Co. Human Zoom        10
3          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team  6
4          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    3
5          466        Peggy            Legrand            US Military Team                      1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    34
2          475        Marti            Shea               Destination Cycling                   15
3          478        Silke            Wunderwald         Team Kenda presented by Geargrinder   10
4          454        Beth             Bonilla            Peanut Butter & Co. Human Zoom        10
5          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  10
6          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                          6
7          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team  6
8          464        Kyleanne         Hunter             XO COMMUNICATIONS p/b CISCO           2
9          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        2
10         477        Kacy             Wander             Farm Team Elite Women's Cycling Team  1
11         469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team  1
12         466        Peggy            Legrand            US Military Team                      1


Men 3
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In4
2          263        Jay              Robbins            Ride Studio Cafe                      2
3          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  1


Sprint #2 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine                         :03
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team        :02
3          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team             :01

Sprint #3 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1                     #N/A             #N/A               #N/A                                  4
2                     #N/A             #N/A               #N/A                                  2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Sprint #4 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine                         :03
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team        :02
3          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                              :01

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              4
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In2
3          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              15
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In10
3          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T6
4          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      3
5          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In4
2                     #N/A             #N/A               #N/A                                  2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T15
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In10
3          261        Craig            Polston            TBS Racing p/b Plan2Peak              6
4          233        Daniel           Caridi             Black Tie Sports / Spine              3
5          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                   1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In30
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T21
3          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              19
4          261        Craig            Polston            TBS Racing p/b Plan2Peak              6
5          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      4
6          233        Daniel           Caridi             Black Tie Sports / Spine              3
7          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  2
8          263        Jay              Robbins            Ride Studio Cafe                      2
9          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                   1
10         232        David            Anthony            CRCA/BH Comedy Central                0



Women 3/4
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team             :03
2          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team             :02
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth                 :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  4
2          85         Julianne         Oberle             NEBC p/b Cycle Loft                   2
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team             :03
2          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth                 :02
3          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team             :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  4
2          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      2
3          98         Victoria         Brumfield          CRCA / Radical Media                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  15
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea10
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      6
4          72         Emily            Elbers             Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      4
2          92         Laura Lee        Vo                 CRCA/Radical Media                    2
3          86         Birgit           Reeves             CRCA/Radical Media                    1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          93         Stephanie        Wetzel             Paradise Racing                       15
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea10
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      6
4          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  23
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea20
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      19
4          93         Stephanie        Wetzel             Paradise Racing                       15
5          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
6          72         Emily            Elbers             Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
7          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                2
8          92         Laura Lee        Vo                 CRCA/Radical Media                    2
9          85         Julianne         Oberle             NEBC p/b Cycle Loft                   2
10         98         Victoria         Brumfield          CRCA / Radical Media                  1
11         66         Erica            Adelberg           CRCA/Radical Media                    0




Men 4
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          142        Ilya             Cantor             MTBNJ.com - Halter's Cycles                      :03
2          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England                       :02
3          162        Michael          Kuehn              CRCA/siggi's/NYVelocity                          :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     4
2          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        2
3          140        Nathan           Brauer             CRCA/Foundation                       1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                                   :03
2          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England                       :02
3          186        Alexei           Zakharov           CRCA/siggi's/NYVelocity                          :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        4
2          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     2
3          180        Ben              Turrell            CRCA / FGX Racing                     1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        15
2          154        Jd               Gauthier           CRCA/ Bicyle planet racing            10
3          167        Chris            Mooney             Liberty Cycle                         6
4          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            3
5          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England            1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     4
2          138        Terry            Batchelder         Ascension Cycling                     2
3          137        Caleb            Batchelder         Ascension Cycling                     1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          150        Bruce            Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity               15
2          160        Michael          Kirby              TargetTraining / Fastar               10
3          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            6
4          169        Mark             Petimezas          CRCA/Foundation                       3
5          153        Kyle             Gagnier            Team Wear On Earth                    1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        21
2          150        Bruce            Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity               15
3          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     10
4          160        Michael          Kirby              TargetTraining / Fastar               10
5          154        Jd               Gauthier           CRCA/ Bicyle planet racing            10
6          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            9
7          167        Chris            Mooney             Liberty Cycle                         6
8          169        Mark             Petimezas          CRCA/Foundation                       3
9          138        Terry            Batchelder         Ascension Cycling                     2
10         180        Ben              Turrell            CRCA / FGX Racing                     1
11         140        Nathan           Brauer             CRCA/Foundation                       1
12         153        Kyle             Gagnier            Team Wear On Earth                    1
13         137        Caleb            Batchelder         Ascension Cycling                     1
14         143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England            1
15         147        Ted              Culotta            Expo Wheelmen                         0



Masters 40+
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          108        Jacob            Hacker                                                              :03
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                                :02
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                                     :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          116        Cary             Moretti            Team IFG                              4
2          128        Kyle             Wolfe              Unattached                            2
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          108        Jacob            Hacker                                                              :03
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                                :02
3          118        Steve            Proulx             The Cyclery                                      :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          4
2          108        Jacob            Hacker                                                   2
3          120        Matt             Seaton             Rapha/CRCA                            1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   15
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     10
3          114        Ted              Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Fost6
4          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          3
5          100        Gary             Aspnes             CCB Racing Team                       1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          123        Andrew           Stewart            Team IFG by Cyclelogik/Endurosport    4
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          2
3          118        Steve            Proulx             The Cyclery                           1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   15
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          10
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          6
4          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     3
5          105        Chris            Fisher             Team Priority Health                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   32
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          16
3          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     13
4          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          10
5          114        Ted              Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Fost6
6          116        Cary             Moretti            Team IFG                              4
7          123        Andrew           Stewart            Team IFG by Cyclelogik/Endurosport    4
8          105        Chris            Fisher             Team Priority Health                  1
9          100        Gary             Aspnes             CCB Racing Team                       1
10         118        Steve            Proulx             The Cyclery                           1
11         120        Matt             Seaton             Rapha/CRCA                            1
12         107        David            Gazsi              TeamIFG by Cyclelogik/Endurosport     0



Masters 50+
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          333        Pascal           Sauvayre           CRCA/BH-Comedy Central                           :03
2          321        David            Kellogg            Arc En Ciel                                      :02
3          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations             :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              4
2          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              2
3          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                                :03
2          321        David            Kellogg            Arc En Ciel                                      :02
3          333        Pascal           Sauvayre           CRCA/BH-Comedy Central                           :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              4
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     2
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              15
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     10
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              6
4          324        Alain            Major              Cycle N�ron Cin�lume                  3
5          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          335        Tony             Settel             Deno's Wonder Wheel                   4
2          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         2
3          320        Dan              Fitch              Team Ommegang - Syracuse Bicycle      1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              15
2          325        Kevin            Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles  10
3          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         6
4          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     3
5          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              36
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     15
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              11
4          325        Kevin            Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles  10
5          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         8
6          335        Tony             Settel             Deno's Wonder Wheel                   4
7          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  3
8          324        Alain            Major              Cycle N�ron Cin�lume                  3
9          320        Dan              Fitch              Team Ommegang - Syracuse Bicycle      1


Masters 60+
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                           :03
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                              :02
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING                         :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                           :03
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                              :02
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                             :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                15
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   10
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              6
4          410        John             Hood               Team Headstrong                       3
5          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3          407        Ronnie           Poplar                                                   1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          410        John             Hood               Team Headstrong                       15
2          401        Robert           Dillon             1K2GO-Onion River Sports              10
3          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              6
4          407        Ronnie           Poplar                                                   3
5          404        Randall          Maddox             Team Headstrong                       1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          410        John             Hood               Team Headstrong                       18
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   16
3          401        Robert           Dillon             1K2GO-Onion River Sports              10
4          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              7
5          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              7
6          407        Ronnie           Poplar                                                   4
7          404        Randall          Maddox             Team Headstrong                       1



Juniors 15-18
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                  :03
2          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Team          :02
3          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Team          :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea4
2          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             2
3          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Team          :03
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                  :02
3          210        Tom              Dudzik             Farm Team Juniors                                :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea4
2          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea2
3          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea15
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       10
3          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea6
4          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
5          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          206        Derek            Cote               Farm Team Juniors                     4
2          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea2
3          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea15
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       10
3          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             6
4          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea3
5          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea36
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       21
3          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea9
4          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             9
5          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea6
6          206        Derek            Cote               Farm Team Juniors                     4
7          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       4
8          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       2


Men 5 (u35)
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          281        Brennan          Berardo                                                  4
2          284        Elijah           Gaynor             Joyful Cycles Team                    2
3          282        Kary             Daley                                                    1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          293        Steven           Vargo                                                               :03
2          281        Brennan          Berardo                                                             :02
3          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity                      :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          281        Brennan          Berardo                                                  4
2          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity           2
3          293        Steven           Vargo                                                    1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          293        Steven           Vargo                                                    15
2          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             10
3          281        Brennan          Berardo                                                  6
4          289        Ethan            Pond               CRCA                                  3
5          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          293        Steven           Vargo                                                    4
2          281        Brennan          Berardo                                                  2
3          292        Christopher      Tuthill                                                  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             15
2          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     10
3          285        Jake             Goodman            CRCA/CycleLife/GF Capital             6
4          289        Ethan            Pond               CRCA                                  3
5          292        Christopher      Tuthill                                                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             25
2          293        Steven           Vargo                                                    20
3          281        Brennan          Berardo                                                  16
4          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     11
5          285        Jake             Goodman            CRCA/CycleLife/GF Capital             6
6          289        Ethan            Pond               CRCA                                  6
7          292        Christopher      Tuthill                                                  2
8          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity           2
9          284        Elijah           Gaynor             Joyful Cycles Team                    2
10         282        Kary             Daley                                                    1

Men 5 (35+)
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                              :03
2          303        Christopher      Marion                                                              :02
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                             :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   15
2          303        Christopher      Marion                                                   10
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              6
4          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  3
5          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   15
2          303        Christopher      Marion                                                   10
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              6
4          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  3
5          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   42
2          303        Christopher      Marion                                                   26
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              14


Men 5 (45+)
Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 4
2          424        Harold           Lee                                                      2
3          416        Charles          Braman             tioga velo                            1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          426        Rejean           Rochette                                                            :03
2          424        Harold           Lee                                                                 :02
3          423        Patrice          Kretz                                                               :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 4
2          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     2
3          423        Patrice          Kretz                                                    1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 15
2          416        Charles          Braman             tioga velo                            10
3          424        Harold           Lee                                                      6
4          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              3
5          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          416        Charles          Braman             tioga velo                            4
2          425        Phil             Neisser            Team Wear on Earth                    2
3          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 15
2          423        Patrice          Kretz                                                    10
3          416        Charles          Braman             tioga velo                            6
4          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     3
5          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 38
2          416        Charles          Braman             tioga velo                            21
3          423        Patrice          Kretz                                                    11
4          424        Harold           Lee                                                      8
5          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     7
6          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              4
7          425        Phil             Neisser            Team Wear on Earth                    2

****************************************************************************************************************
KOM Classification
****************************************************************************************************************


Men Pro/1/2
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           47          John           Minturn            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team                     4
2           24          Nick           Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable                                  2
3           46          Dylan          McNicholas         CCB Racing                                                      1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           46          Dylan          McNicholas         CCB Racing                                                      4
2           24          Nick           Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable                                  2
3           20          Jeremy         Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                               1

KOM #3 - Col de Mistral - Lap 1
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           40          Justin         Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team                     4
2           46          Dylan          McNicholas         CCB Racing                                                      2
3           24          Nick           Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable                                  1

KOM #4 - Col de Mistral - Lap 2
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           24          Nick           Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable                                  4
2           46          Dylan          McNicholas         CCB Racing                                                      2
3           6           Bruce          Bird               Wheels of Bloor                                                 1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           24          Nick           Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable                                  9
2           46          Dylan          McNicholas         CCB Racing                                                      9
3           40          Justin         Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team                     4
4           47          John           Minturn            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team                     4
5           20          Jeremy         Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                               1
6           6           Bruce          Bird               Wheels of Bloor                                                 1


Women Pro/1/2
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
QOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           475         Marti          Shea               Destination Cycling                                             4
2           474         Beth           Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team                            2
3           469         Kathleen       Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team                            1

QOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           475         Marti          Shea               Destination Cycling                                             4
2           455         Martha         Buckley            Wheelworks Racing                                               2
3           474         Beth           Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team                            1

QOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           475         Marti          Shea               Destination Cycling                                             4
2           455         Martha         Buckley            Wheelworks Racing                                               2
3           466         Peggy          Legrand            US Military Team                                                1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           475         Marti          Shea               Destination Cycling                                             12
2           455         Martha         Buckley            Wheelworks Racing                                               4
3           474         Beth           Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team                            3
4           469         Kathleen       Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team                            1
5           466         Peggy          Legrand            US Military Team                                                1


Men 3
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           272         Curtis         White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team                       4
2           241         Robert         Gutgesell          Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes                              2
3           259         Nate           Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.                        1

KOM #2 - Col de Gallop
Place                   First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           272         Curtis         White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team                       4
2           241         Robert         Gutgesell          Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes                              2
3           239         Brandon        Freyer             Pawling Cycle & Sport                                           1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           272         Curtis         White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team                       4
2           241         Robert         Gutgesell          Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes                              2
3           239         Brandon        Freyer             Pawling Cycle & Sport                                           1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           272         Curtis         White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team                       12
2           241         Robert         Gutgesell          Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes                              6
3           239         Brandon        Freyer             Pawling Cycle & Sport                                           2
4           259         Nate           Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.                        1


Women 3/4
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
QOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           93          Stephanie      Wetzel             Paradise Racing                                                 4
2           71          Erin           Donohue            Killington Mountain School Cycling Team                         2
3           90          Kerrin         Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team                            1

QOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           93          Stephanie      Wetzel             Paradise Racing                                                 4
2           90          Kerrin         Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

QOM #3 - Col de Mistral - Lap 1
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           93          Stephanie      Wetzel             Paradise Racing                                                 4
2           91          Meredith       Uhl                CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's Racing Team    2
3           90          Kerrin         Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team                            1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           93          Stephanie      Wetzel             Paradise Racing                                                 12
2           90          Kerrin         Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team                            4
3           71          Erin           Donohue            Killington Mountain School Cycling Team                         2
4           91          Meredith       Uhl                CRCA: Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women's Racing Team    2


Men 4
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           137         Caleb          Batchelder         Ascension Cycling                                               4
2           169         Mark           Petimezas          CRCA/Foundation                                                 2
3           175         Mauricio       Sanchez            CRCA/Foundation                                                 1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           137         Caleb          Batchelder         Ascension Cycling                                               4
2           169         Mark           Petimezas          CRCA/Foundation                                                 2
3           150         Bruce          Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity                                         1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           169         Mark           Petimezas          CRCA/Foundation                                                 4
2           175         Mauricio       Sanchez            CRCA/Foundation                                                 2
3           150         Bruce          Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity                                         1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           137         Caleb          Batchelder         Ascension Cycling                                               8
2           169         Mark           Petimezas          CRCA/Foundation                                                 8
3           175         Mauricio       Sanchez            CRCA/Foundation                                                 3
4           150         Bruce          Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity                                         2


Masters 40+
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           114         Ted            Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Foster                        4
2           105         Chris          Fisher             Team Priority Health                                            2
3           108         Jacob          Hacker                                                                             1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           114         Ted            Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Foster                        4
2           116         Cary           Moretti            Team IFG                                                        2
3           105         Chris          Fisher             Team Priority Health                                            1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           116         Cary           Moretti            Team IFG                                                        4
2           114         Ted            Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Foster                        2
3           105         Chris          Fisher             Team Priority Health                                            1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           114         Ted            Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Foster                        10
2           116         Cary           Moretti            Team IFG                                                        6
3           105         Chris          Fisher             Team Priority Health                                            4
4           108         Jacob          Hacker                                                                             1


Masters 50+
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           330         Carl           Reglar             Verge Sport / Test Pilot                                        4
2           337         William        Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles                                   2
3           325         Kevin          Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles                            1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           330         Carl           Reglar             Verge Sport / Test Pilot                                        4
2           325         Kevin          Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles                            2
3           337         William        Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles                                   1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           330         Carl           Reglar             Verge Sport / Test Pilot                                        8
2           325         Kevin          Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles                            3
3           337         William        Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles                                   3



Masters 60+
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           405         Mark           McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING                                        4
2           402         Virendra       Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                                             2
3           409         Michael        Theroux            Gear Works / Spin Arts                                          1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           405         Mark           McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING                                        4
2           402         Virendra       Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                                             2



Juniors 15-18
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           206         Derek          Cote               Farm Team Juniors                                               4
2           218         Brendan        Rhim               Killington Mountain School Cycling Team                         2
3           214         Adam           Jamieson           TEAM CHCH                                                       1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           218         Brendan        Rhim               Killington Mountain School Cycling Team                         4
2           206         Derek          Cote               Farm Team Juniors                                               2
3           214         Adam           Jamieson           TEAM CHCH                                                       1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           212         Peter          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                                 4
2           218         Brendan        Rhim               Killington Mountain School Cycling Team                         2
3           214         Adam           Jamieson           TEAM CHCH                                                       1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           218         Brendan        Rhim               Killington Mountain School Cycling Team                         8
2           206         Derek          Cote               Farm Team Juniors                                               6
3           212         Peter          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                                 4
4           214         Adam           Jamieson           TEAM CHCH                                                       3



Men 5 (u35)
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           291         Brian          Trainor            West Point Triathlon team                                       4
2           287         Andrew         Loaiza             EuroPRO Checklist                                               2
3           293         Steven         Vargo                                                                              1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           291         Brian          Trainor            West Point Triathlon team                                       4
2           292         Christopher    Tuthill                                                                            2
3           287         Andrew         Loaiza             EuroPRO Checklist                                               1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           291         Brian          Trainor            West Point Triathlon team                                       8
2           287         Andrew         Loaiza             EuroPRO Checklist                                               3
3           292         Christopher    Tuthill                                                                            2
4           293         Steven         Vargo                                                                              1


Men 5 (35+)
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           301         Sean           Gilooly            Team Elevate Cycles                                             4
2           303         Christopher    Marion                                                                             2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           301         Sean           Gilooly            Team Elevate Cycles                                             4
2           303         Christopher    Marion                                                                             2



Men 5 (45+)
Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
KOM #1 - Col de Rupert
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #2 - Col de Gallop
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            4
2                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1

KOM #3 - Col de Mistral
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           426         Rejean         Rochette                                                                           4
2           423         Patrice        Kretz                                                                              2
3                       #N/A           #N/A               #N/A                                                            1


Overall Results
Place       Bib         First Name     Last Name          Team                                                            Points
1           426         Rejean         Rochette                                                                           4
2           423         Patrice        Kretz                                                                              2

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with