Results » Road » 2013

Root 66 - Millstone Grind XC Mountain Bike Race & MTB Marathon

Websterville, VT

Sunday, August 18, 2013

Root 66 - Millstone Grind XC Mountain Bike Race & MTB Marathon Presented by Paine Mountain Productions Websterville, VT Sunday, August 18, 2013


These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Women Cat 3 Junior
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Erin          Wooldridge     192    Joe's Garage                            1:05:24
2      Liza          Bell           189    Thunderbolts                            1:10:14
999    Hope          Maher          190    Team Edge

Women Cat 3 35+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Amber         Morse          195                                            1:06:41
2      Rebecca       Teese          196                                            1:12:30
3      Sandy         Smith          197                                            1:20:10
4      Linda         Hood           198                                            1:22:04

Cat 3 Junior
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Jake          Desmarais      150    Team Edge                               0:51:50
2      Milo          Olson          173    Team Edge                               0:51:54
3      Benjamin      Funk           151    Team Edge                               0:53:17
4      Gabriel       Kovacs         153    Team Edge                               0:56:02
5      Alex          Gadowski       152    Putney/West Hill                        0:56:16
6      Austin        Beard          148    Onion River Sports                      0:58:04
7      Carson        Beard          149    Onion River Sports                      0:58:40
8      Finn          Sweet          155                                            0:59:01
9      Remi          Savard         171                                            0:59:38
10     Jackson       Jenkins        172                                            1:02:07
11     Tom           Walsh          161    Grace Bikes Velo Club                   1:04:07
12     Abraham       Tautfest       157    Bicycle Express                         1:08:18
13     Cody          Bassett        147                                            1:20:49

Cat 3
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Brandon       Mayo           212                                            1:03:40

Cat 3 30+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Justin        Gianesin       248                                            0:54:15
2      Matt          Dufuor         229                                            0:54:16
3      Neal          Anderson       225                                            0:54:52
4      Ted           Treanor        252                                            0:59:07
5      Matt          Reilly         250                                            1:00:16
6      Justin        Garrison       235                                            1:02:52
7      Ryan          Leib           249                                            1:04:58
8      Jamie         Wooldridge     254    Joe's Garage                            1:16:14

Cat 3 40+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Michael       Gluz           272                                            0:50:17
2      Paul          Wolstenholme   274                                            0:55:07
3      Stephen       Carney         275                                            1:07:39
4      Brad          Jenkins        276                                            1:10:41
5      Mark          Tennant        273                                            1:42:16

Cat 3 50+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      David         Ames           291                                            0:56:24
2      Richard       Walsh          290    Grace Bikes Velo Club                   1:12:36

Cat 1 35+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Susan         Lynch          788    Union Velo                              2:31:09
2      Tina          Severson       790    Competitive Edge                        2:38:20
3      Cathy         Rowell         789    Bikeway Source/Bell Lap Racing          2:53:10

Cat 1 Junior
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Ryan          Berliner       165    Belgen Cycles                           2:08:07
2      Kyler         Walker         166    Gould Academy                           2:15:43
3      Case          Butler         167    CF Racing                               2:23:12

Cat 1
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Forrest       Parsons        103    Bicycle Express                         2:11:10
2      Eric          Carlson        101    Team Edge                               2:15:14
999    Ben           Frye           104    Bicycle Express
999    Ian           Gieler         102    Rochester Institute of Technology

Cat 1 30+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Brett         Severson       325    Competitive Edge                        2:14:23
2      Matthew       Jalbert        323    Bicycle Concepts                        2:17:02
3      Adam          Juzek          324                                            2:31:21

Cat 1 40+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Michael       Rowell         460    Bikeway Source/Bell Lap Racing          2:06:33
2      Phillip       Beard          462    Onion River Sports                      2:08:38
3      Richard       Pirro          470    Ness Team New England                   2:08:56
4      Craig         Kennedy        468    Createx-Benidorm-EBCC                   2:10:50
5      Richard       Loring         469    NBX/Narrangansett                       2:12:20
6      Robert        Carmen         465    Team Edge                               2:13:30
7      Matthew       Boulay         464    Gear Works Cyclery                      2:20:48
8      Carl          Smith          471    Team Edge                               2:28:07
9      Jack          Bell           463                                            2:34:18
10     Luke          Hurley         467    Training Bible Coaching                 2:34:25
11     Fabian        Esponda        466    Createx-Benidorm-EBCC                   2:44:32
999    Andrew        Wellman        461    Bicycle Express

Cat 1 50+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Stephen       Wright         557    Onion River Sports                      2:13:56
2      Steve         Arsenault      546    Norm's Ski and bike                     2:15:36
3      Stephen       Fletcher       559    West Hill                               2:24:51
4      Gilman        Lang           548                                            2:27:10
5      Ron           Beliveau       547    Createx-Benidorm-EBCC                   2:27:35
6      Paul          Nyberg         549    HORST Engineering                       2:35:41
7      Steve         Riccio         551    Norm's Ski and bike                     2:37:21
8      Alan          Moats          558    Bikeman.com                             2:41:16
9      David         Powell         550    Competitive Edge                        2:42:17
10     Karl          Schachtner     556    Team Edge                               2:42:49
11     John          Taloumis       553    Competitive Edge                        2:43:29
12     Jerry         White          555                                            2:44:19
999    Chris         Logan          554    Norm's Ski and bike

Cat 1 Singlespeed
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Thomas        Jacius         677    Createx-Benidorm-EBCC                   2:13:46
2      Chris         LaSalle        675    College Street Cycles                   2:19:41
3      David         Richardson     676    Competitive Edge                        2:27:03

Men Pro/Cat 1
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Billy         Melone         608    Riverside Racing                        1:53:30
2      Tom           Sampson        610    Adigga Racing                           1:55:05
3      Gered         Dunne          611    Mason Racing                            1:58:00
4      Andrew        Freye          604    Portland Velo-Trek                      1:59:30
5      Tyler         Berliner       602    Belgen Cycles                           2:00:27
6      Chris         Hamlin         605    Bicycle Express/KONA                    2:01:10
7      John          Burns          603    Burns Racing                            2:01:40
8      Pete          Macleod        607    Bar Fly                                 2:05:15
9      Jacob         Harris         606    Createx-Benidorm-EBCC                   2:19:07
999    Christopher   Ziegler        609

Women Pro/Cat 1
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Kimberly      Quinlan        48     Mountain Moxie                          2:22:47
2      Hattie        Freye          46     Portland Velo-Trek                      2:26:28
3      Joanne        Grogan         47     ENGVT                                   2:27:21
4      Eisa          Otter          50     Mountain Moxie                          2:32:29
999    Elizabeth     White          49     UVM

Women Cat 2
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Rachel        Wood           893    Mountain Moxie                          1:48:59
2      Kristin       Motley         892                                            2:16:25
3      Lili          Bischof        891                                            2:36:42

Women Cat 2 35+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Jessica       Rockson        990    Cape Cod Mtn. Bike                      1:53:50
2      Pamela        Fielding       986    Competitive Edge                        1:53:59
3      Michelle      Desmarais      985    Team Edge                               1:58:31
4      Jane          Lazorchak      993    Mountain Moxie                          1:58:42
5      Eliza         Walker         992    Mountain Moxie                          2:07:40
6      L             Pelc           989                                            2:12:38
7      Karolina      Valterova      991                                            2:14:14
8      Laurie        Funk           987    Team Edge                               2:14:42
9      Ramona        Janowetch      988    Norm's Ski and bike                     2:19:45

Cat 2 Junior
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Tyler         Marshall       734                                            1:29:54
2      Robbie        Desmarais      731    Team Edge                               1:39:18
3      Emery         Jenkins        735                                            1:53:35
4      Jason         Wooldridge     736    Joe's Garage                            1:53:36
5      Caden         Frost          732                                            2:01:53
6      Max           Gorman         733                                            2:02:20
7      Trevor        Patterson      737                                            2:22:00

Cat 2
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Daniel        Homeier        784    High Road Cycles                        1:29:26
2      Thomson       Riley          787    NorEast Cycling                         1:33:52
3      Cameron       Russell        788    Competitive Edge                        1:42:42
4      Hugh          McAdam         786                                            1:44:25
5      Corey         Jakway         785    Norm's Ski and bike                     1:48:59
6      Zachary       Davis          783    The Little Engine That Could            2:45:00

Cat 2 30+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Philip        Parrish        370                                            1:27:52
2      Travis        Voyer          372                                            1:32:08
3      Tomek         Bielawski      363    College Street Cycles                   1:32:25
4      Sean          Daley          373                                            1:34:41
5      David         Polan          371    Gear Works Cyclery                      1:34:43
6      Earl          Cheney         364                                            1:42:07
7      Ted           Clark          365                                            1:42:36
8      Curtis        Kellog         367                                            1:51:56
9      Wesley        Grove          366                                            2:06:46

Cat 2 40+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Eddie         Kababik        468    Team Edge                               1:32:08
2      Will          Raymond        472    Competitive Edge                        1:32:35
3      Alan          Smith          480                                            1:36:39
4      Tom           Marshall       469                                            1:37:04
5      Mark          McKenney       471    Corner Cycle                            1:38:29
6      Wade          Davis          483    Rockstar Mic                            1:39:49
7      Michael       Whitfield      478    HUP United                              1:42:13
8      Carl          Ring           473    Pemi-Baker Cycling Club                 1:42:47
9      Timothy       Mayo           470                                            1:43:40
10     John          Robertson      474    Union Velo                              1:44:58
11     Ian           Turkle         477                                            1:47:37
12     Dan           Sweet          476                                            1:51:54
13     David         Rocheleau      475                                            1:55:34
14     Doug          Florence       484                                            1:58:46
15     Mike          Duhaime        481                                            1:59:19

Cat 2 50+
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Ward          Ogden          568    Putney/West Hill                        1:36:01
2      Paul          Arnot          562    Stowe Mtn. Bike                         1:39:41
3      Bob           Jones          566                                            1:43:25
4      Greg          Gadowski       564    Putney/West Hill                        1:45:05
5      Paul          Lussier        567    Competitive Edge                        1:46:00
6      Tom           Strasser       569    Fellowship of the Wheel                 1:46:59
7      John          Witmer         574    GMRC/Synergy Fitness                    1:49:51
8      Tri           Vinh           570    Competitive Edge                        1:49:56
9      John          Werferling     573    Competitive Edge                        1:55:55
10     John          Hackney        565    Stowe Bike Club                         2:03:39
11     Paul          Falcone        563    Stowe Bike Club                         2:06:35

Singlespeed
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Lane          Maher          961    Team Edge                               1:41:36
2      Zachary       Hawke          962    Cheshire Cycle                          1:50:21
3      Andrew        Kovacs         966    Team Edge/Cycling Huns                  2:03:54

Marathon
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Steven        Crossley       55     Riverside Racing                        2:47:24
2      Sheldon       Miller         65     Bikeman.com                             2:51:34
3      David         Ricklefs       75     Fisher Training Systems                 2:53:40
4      Timothy       Burgher        52     Bicycle Express                         2:54:55
5      Adam          St. Germain    72     ENGVT/Specialized                       2:56:03
6      Tyler         Merrit         77                                             2:59:02
7      Jon           Rowe           71     North American Velo                     2:59:03
8      Andy          Bishop         51     Team Rhino                              3:08:21
9      Scott         Mallory        62                                             3:08:28
10     Robert        Czepas         76                                             3:10:09
11     Robert        Carney         53     Team Angelinas/S & W Sports             3:13:00
12     Wylie         Picotte        67                                             3:15:59
13     Richard       Dennison       56     Team Angelinas/S & W Sports             3:16:49
14     Mike          Riddell        69                                             3:21:44
15     Thomas        Webb           73                                             3:23:15
16     Brooks        Motley         66                                             3:24:20
17     Bill          Heigis         59     Bill Heigis Builder                     3:25:21
18     Nicholas      Martin         63                                             3:26:57
19     Mike          Kavanaugh      60     Mad River Riders                        3:37:01
20     Mark          Kevorkian      61     North American Velo                     3:44:09
21     Ken           Dealmeida      74                                             3:44:19
22     Dave          McCrimmon      64     Cycle Loft                              3:47:14
23     Bob           Patterson      78                                             3:49:40
999    Garin         Frost          57     Frost Brewing Co.
999    Harry         Precourt       68     Twin Six

Marathon SS
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Dan           Hosk           25     Bicycle Express                         2:56:55
2      Christopher   Cyr            15     Bikeman.com                             3:04:52
3      George        LaPierre       18     Grass Moots                             3:08:44
4      Marc          Stannard       20                                             3:16:39
5      Mark          Tucker         22     NEMBA Racing                            3:22:14
6      Andrew        Havey          16                                             3:23:23
7      Tucker        Weaver         23                                             3:24:07
8      Josh          Matta          19     Giant Can you sponsor me                3:25:41
9      Brad          Beveridge      13     Wraith Cycles                           3:28:48
10     Eric          Berliner       12     Belgen Cycles                           3:36:07
11     Kaj           Huld           17                                             3:41:05
12     Ryan          Koloski        24                                             3:47:25
999    Jay           Thomas         21

Womens Marathon
Place  First Name    Last Name      Bib #  Team                                    Time
1      Kelly         Ault           86     Mountain Moxie                          3:23:49
2      Amelia        Leme           88                                             4:12:21
3      Karen         Zunti          89     Cape Cod Mtn. Bike                      4:15:02
4      Nina          Coleman        90     Cape Cod Mtn. Bike                      4:24:40
5      Joanie        Kavanaugh      87     Complexions                             4:29:15
1      Alaina        Holliday       96     Mountain Moxie                          3:48:45


BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with