Results » Road » 2009

Second Annual Cheyney Challenge Road Race

Cheyney, PA

Sunday, June 14, 2009

Second Annual Cheyney Challenge Road Race Presented by Chester County Velo & Human Zoom Cycling Cheyney, PA Sunday, June 14, 2009

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.


2ND ANNUAL CHEYNEY ROAD RACE
June 14, 2009

weather: mostly cloudy, 72 degrees winds light

results powered by The Big Guy Group


WOMEN CAT 1/2/3
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         675   Laura           McCAUGHEY      SALAMANDER                                      1:41:00
2         653   Colleen         GULICK         Team Kenda
3         656   Cassandra       KING           Amoroso's/Victory Brewing/Tri-State Velo
4         664   Kristy          SWOPE          Team EPS / CSS p/b Brielle Cyclery
5         654   Alaina          GURSKI         Philadelphia Ciclismo
6         652   Ruth            DICKINSON      Philadelphia Ciclismo
7         658   Lynda           MALDONADO      Philadelphia Ciclismo
8         674   Ashley          PRINE          Century Road Club Association
9         669   Maria Elena     COLLAZO        Tri State Velo
10        665   Elizabeth       TYRELL         Team Somerset
11        670   Veronica        MARTINEZ       Acinprobe
12        671   Diane           CASTOR-GRIM    Annapolis Bicycle Racing Team
13        666   Pamela          WAHL           Zaveta Cycling
14        651   Kristine        CHURCH         Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
15        657   Kaitlyn         LAWRENCE       VORTEX
16        661   Lenore          PIPES          Zaveta
17        650   Michele         BOTE           Altarum Women's Cycling Team
18        672   Lorraine        LIPFERT        Zaveta Cycling
19        668   Antonina        ESPOSTO        Young Medalists/Team Dual Temp
20        667   Caitlin         THOMPSON       Human Zoom Cycling

WOMEN CAT 4
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         655   Rachael         HUNTER         Philadelphia Ciclismo                           1:41:00
2         663   Jory            REINHART       Colavita Racing

PRO 1/2/3 MEN
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         18    John            MINTURN        Empire Cycling - CRCA                           2:35:10
2         45    BARLEVAV        ERIC           TEAM MOUNTAIN KHAKIS
3         10    Gavi            EPSTEIN        Champion System Racing/Cycles Gladiator Wine
4         48    Michael         MARGARITE      Century Road Club Association
5         40    sHANE           KLINE          kELLY bENEFITS
6         29    David           TAYLOR         CRCA/Blue Ribbon-Translations.com
7         53    Ryan            DEWALD         Battley Harley-Davidson
8         55    BEN             KERSTEN        V-AUSTRALIA
9         47    Neil            BEZDEK         Kissena Cycling Club
10        5     Andrew          ARMSTRONG      Matrix / RBM
11        56    DOUGLAS         REPACHOLI      MELVILLE FREEMANTLE CC
12        26    Jackie          SIMES          Team Mountain Khakis p/b EP-NO
13        44    Salvatore       SCOTTO DIVETTA GS Mengoni U.S.A.
14        8     Jonathan        CHODROFF       OUCH/MAXXIS
15        32    Joe             WHITMAN        Salamander Racing
16        2     Jeffrey         SALVITTI       Human Zoom Pabst Blue Ribbon
17        33    Dan             WILSON         Alliance Environmental
18        31    Mark            WARNO          IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE
19        35    Robert          MOSKAL         Elite Bicycles
20        17    Michael         MILLER         Team Alliance Environmental
21        50    Jamil           KAYIN          Quaker City Wheelmen
22        15    John            LOEHNER        CRCA/Empire cycling
23        13    Andy            JOHNSON        Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
24        34    Christopher     RUHL           Van Dessel Factory Team
25        16    George          MENARD         team Alliance Environmental
26        6     Kyle            CENTRELLA      Dynaflo Racing
27        38    Robert          REHM           Watchung Wheelmen
28        43    David           WISWELL        GS Mengoni U.S.A.
29        11    Joe             HAMILTON       Elite Bicycles
30        28    Matt            SPOHN          Dynaflo Racing

CAT 3/4 MEN
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         540   Sean            WHITEMAN       Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com         1:59:00
2         550   Michael         REIDENBACH     Artemis
3         514   Maurice         GAMANHO        CRCofA/Pete's Bike shop/Bridgewater Marble & Granite
4         555   Robin           CARPENTER      MainLIne Cycling
5         546   Brian           BREACH         Brooklyn Velo Force
6         520   Wes             KLINE          Young Medalists/Team Dual Temp
7         547   Christopher     CONSORTO
8         538   Wyatt           STOUP          CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team
9         558   Jonathan        AKERS          JVR Sports
10        560   John            HOWE           Route 1 Velo/Arrow Bicycle
11        565   John            LANDINO        DeathRow  Velo
12        543   S. Charles      ZAMASTIL       Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
13        533   Aaron           RITZ           Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
14        542   Scott           YOUNG          Kelly Benefit Strategies/LSV
15        504   Tyler           BAUER          Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
16        526   Nicholas        MAIMONE        Tri-State Velo/Amorosos Racing
17        501   Jeff            ALPERT         Young Medalists/Team Dual Temp
18        531   Matt            PERRY          CCV - HotFoot Cycles / Iron Hill
19        516   Keith           GROSHANS       Eastern Mobile Cycling Team
20        544   Mark            BROADWATER     Charm City Cycling LLC
21        548   Paul            RUNYON         Tri State Velo
22        536   Clifton         SMOOT          Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
23        564   Steven          PERSAK         Liberty Cycle
24        541   Jason           WOOD           Central Bucks Velo
25        30    Igor            VOLSHTEYN      Champion System Racing/Cycles Gladiator Wine
26        32    Joe             WHITMAN        Salamander Racing
27        29    David           TAYLOR         CRCA/Blue Ribbon-Translations.com
28        54    George          KOTOKIS        Guys Racing Club
29        545   Peter           BAIAMONTE      Brooklyn Velo Force
30        566   Jonathan        GLICK          Christiana Cycling
31        561   Victor Manuel   LOPEZ POLONIA  Innovation Bike
32        503   N. Johan        ANESTAD        Evolution Racing
33        510   Timothy         COLLINS        CRCA/Blue ribbon-translations.com
34        500   Craig           ALABOVITZ      Spokes Bike Shop
35        539   Steve           SZWEC          CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team
36        525   Richard         MACLAUGHLIN    Eastern Mobil
37        549   Robert          GRIMWOOD       Phenix Velo
38        535   Todd            SCHWARTZ       Guy's Racing
39        553   Edmund          ZALENSKI       Team Independence
40        517   Charles         HANLON         Guys Racing

CAT 4 MEN
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         212   Jimmy           GUARDINO       CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team            1:27:00
2         206   David           DAWSON         Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
3         214   Ryan            HARDY          C3-Sollay.com
4         224   Kevin           MOSHER         C B R C
5         213   Robert          HABER          CRCA/FGX Racing
6         203   Aleksander      BETKO          Rockstar Vidoe Games-Signature Cycles
7         227   Derek           OSKUTIS        U.S. Naval Academy / Cadence / Wilier Bicycles
8         223   Cyril           MONNET         Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
9         217   Calvin          HOOPS          Guy's Racing Club
10        233   Shawn           STAFFORD       Allied Milk Cycling
11        235   Andrew          WEBSTER        Loweriders / Trestle Bridge
12        218   David           IGLEWICZ       CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team
13        211   Matthew         FURLOW         Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
14        234   Nikolajs        VEDEJS         Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
15        240   Anthony         LODEN          Unattached
16        222   John            LINVILL        Guy's Racing
17        237   Ryan            WIKANE         Philadelphia Ciclismo
18        226   Todd            NOONAN         Kutztown Cutters
19        228   Joshua          PARKER         Kissena
20        215   Jeffrey         HETRICK        Lamprey Systems
21        207   Nick            DEANGELIS      CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team
22        210   Nikolay         EREMIN         JRVS/Casey Auto Group
23        232   Marc            SCHWARTZ       Husky Cycling / University of Washington
24        219   Michael         KOLB           C3-Sollay.com
25        216   Bryan           HITCH          main line cycling
26        241   Robert          BROWN          Team DRT/Deep Blue
27        208   Deitch          KEN            Human Zoom\Pabst Blue Ribbon
28        205   Dan             CONRAD         Allied Milk Cycling
29        239   milan           SOPIC          Above Category Racing
30        242   William         PLUTA          Highland Park Hermes
31        238   Jamie           HARRIS         Philadelphia Ciclismo
32        229   Nick            ROGERS         Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
33        231   Steve           SANDACZ        MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
34        243   Anthony         SO             Team Independence
35        202   Dave            BAUMGARDNER
36        244   Andrew          MONROE         Phenix Velo
37        221   Darren R        LINKIN         Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
38        220   Teddy           KOZLOWSKI      Liberty Cycling

MASTER MEN 55+
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         424   Robert          KEHL           Guys Racing Club                                1:31:00
2         427   Royden          DETWEILER      Lehigh Wheelmen Assoc
3         413   Martin          LORENZ         Guy's Racing
4         425   Chip            BEREZNY        Lehigh Wheelmen Assoc
5         411   Tom             KELLOGG        Tri-State Velo
6         412   Steven          LAVERTY        Tri-State Velo
7         434   Jay             HOFFMAN        Tri State Velo
8         417   Ron             RUGGIERO       Tri-State Velo

MASTER MEN 45+
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         429   Brad            OBER           Spinners Cycling                                1:31:00
2         403   Vladimir        BOROVKOV       Signature Cycles- Rock Star Games
3         405   Keith           DAVIES         MAMBO KINGS RACING/D&Q
4         402   Bryan           BARRETT        BikeLine/LWA
5         414   Martin          MRUGAL         Dynaflo Racing
6         407   Jim             GODSHALL       Guy's Racing
7         410   Scott           HODDER         Signature Cycles- Rock Star Games
8         419   Craig           SMITH          Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
9         422   Pete            THALLNER       Guy's Racing Club
10        433   John            RAHEB          SignatureCycles/Rockstar Games
11        406   Mark            FEATHERMAN     Guy's Racing
12        401   Jeffrey         APPELTANS      MAMBO Kings Racing/D&Q-Flying Fish Brewing
13        428   Robin           KINNEY         Somerset Wheelmen
14        426   Paul            KORNET         Chester County Velo
15        420   Michael         SPERANZA       quaker city wheelmen/ breakaway racing.com
16        416   Joseph          PISCITELLO     Talksoft racing
17        415   Sean            OREILLY        Guys Racing
18        418   Kevin           SAINT CLAIR    Main Line Cycling - Bikyle/Mazur coaching
19        430   Scott           GAMBLE         Chester County Velo
20        431   Robert          REUTHER        Chester County Velo
21        409   Thomas          GRIFFIN        Quaker City Wheelmen/Breakaway Racing
22        432   Mark            HASTINGS       Quaker City Wheelmen
23        404   Rich            CORDERO        Guys Racing
24        421   Michael         TACCI          Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Coaching

CAT 5 MEN
Place     Bib#  First Name      Last Name      Team Name                                       Time
1         279   Aaron           SCHELEGLE      Quaker City Wheelmen/ Breakawaybikes.com        1:09:00
2         288   Stephen         VAJDA          Unattached
3         250   Luis            ARENZANA       Eastern Mobile / Phenix Velo
4         256   Nathan          COOPER
5         282   David           TEAGUE         DRT/Deep Blue
6         255   Michael         CLARK          Media Cycling
7         999   Unknown         RIDER
8         283   Julien          WALLIOR
9         286   James           DOHERTY        Unattached
10        258   Jon             DECRISTOFARO
11        280   John            SCHWARZ        Bike Line/LWA
12        272   Brendan         MCGRATH
13        294   Timothy         KAUFFMAN       Unattached
14        289   Ken             REN
15        287   Ryan            FULMER         Unattached
16        295   Joel            RAMEY
17        263   Michael         GREEN          Bicycle Therapy
18        292   Greg            CYMBALA
19        276   Jason           PIZZOLLO
20        274   Sean            MOONEY         Action Wheels
21        271   Eric            MAYER          Temple University Cycling Club
22        264   Michael         GROSSMAN       Cadence
23        293   Bradley         SONGER
24        265   Joseph          HAMMONS        West Chester Cycling Club
25        267   George          KNIAZ          Action Wheels
26        253   Matt            BRICE
27        296   David           MCGINN
28        275   Andrew          MOORE          Quaker City Wheelmen/BreakawayBikes.com
29        268   Edward          KUO            Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
30        259   Jack            DILLON         TSV
31        277   Mike            PORTER         Guys Racing
32        251   Eric            BELL
33        270   Malin           COLE           team vortex
34        252   Josh            BERK           Abington Wheel Wright
35        291   Jonathan        PRESSMAN       SignatureCycles/Rockstar Games
36        257   Rich            DAVIS
37        297   Steve           MOLLERI
38        273   John            MILLER         Quaker City Wheelman/Breakawaybikes.com
39        269   Craig           LEVIN
40        290   Matt            LAPINSKI
41        285   Michael         ZEITZ




BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with