We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg
Mother's Day Mauler - Race #3 of the Patapsco Valley MTB Series
Marriotsville, MD
Saturday, May 10, 2014
Elite/Expert Open                                          Entrants:14 Finishers:9
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       130     Patrick Blair         5      01:50:35  33   Adventures For the C
2       138     Adam Williams         5      01:52:17  31   Pro Tested Gear
3       132     Ethan Frey            5      01:52:57  22   Joe's Bike Shop Raci
4       579     Greg Capelle          5      01:54:05  32   Old line velo/race p
5       131     Anthony Delauder      5      02:02:23  28   Pro Tested Gear
6       136     Kimani Nielsen        5      02:08:01  37   Crosshairs/Spy/Bike
7       133     Chris James           5      02:08:15  30   DCMTB
8       135     David Miller          5      02:15:28  31   BORT
9       303     Parker Crowe          5      02:24:43  29

Elite/Expert Women                                         Entrants:11 Finishers:10
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       569     Cheryl Sornson        4      01:38:37  44   Team Rare Disease Cy
2       574     Carla Williams        4      01:40:32  27   Joe's Bike Shop Raci
3       568     Suzie Snyder          4      01:43:07  32   Luna Pro Team
4       573     Misty Tilson          4      01:51:14  31   Pro Tested Gear
5       570     Marla Streb           4      01:51:43  48   LUNA Chix
6       542     Abbey Alexiades       4      02:01:25  28   Giant Northeast Pro
7       572     Jennifer Tillman      4      02:02:36  37   Joe's Bike Shop Raci
8       571     Karen Talley Mead     4      02:04:10  31   The Bike Lane
9       567     Stephanie Miller      4      02:05:45  31   BORT
10      566     Jessica Hill          4      02:05:48  37   Team Chesapeake

Expert 40+                                                 Entrants:8 Finishers:4
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       576     Jeffrey Brown         4      01:42:57  40   Joe's Bike Shop Raci
2       558     Chris Pohowsky        4      01:49:47  42   veloriot
3       560     James Weigand         4      01:52:45  42   Kelly Benefits Strat
4       580     Denny Boyle           4      01:55:38  52   Kelly Benefit Strate

Expert Single Speed                                        Entrants:6 Finishers:5
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       582     Lance Byrd            4      01:39:02  32   Adventure For The Cu
2       581     Adam Driscol          4      01:39:02  32   Adventure For The Cu
3       563     Auggie Plitt          4      01:41:01  27   Old Line Velo
4       562     Chris Mcgill          4      01:46:08  40   Crosshairs/Bike Dr.
5       564     Eric Schmitt                 01:50:25  45   JOES BIKE SHOP RACIN

Sport Open                                                 Entrants:12 Finishers:10
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       301     Phil Brazio           3      01:19:05  31
2       302     Caleb Chamberlayne    3      01:19:22  27   BrosToPros
3       307     Dane Paris            3      01:19:55  33   Jolly Roger MTB Club
4       306     Rob Irias             3      01:22:41  33   Adventures for the C
5       309     Joshua Templeton      3      01:24:04  35   C3-Twenty20 Cycling
6       342     Nathan Cristler       3      01:25:44  34   T3 Honou
7       304     Robb Hampton          3      01:28:44  39   BIKE DOCTOR p/b Nort
8       308     Charles Schultz       3      01:29:45  27   Bros2Pros
9       341     Justin Handy          3      01:30:26  33
10      305     Allen Hinners         3      01:43:07  33   MVD Mountain Bikers

Sport Women                                                Entrants:2 Finishers:2
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       334     Sara Chaa             3      01:27:54  41   Joe's Bike Shop Race
2       332     Clare Evans           3      01:33:54  52   El Gato Rojo

Sport Single Speed                                         Entrants:5 Finishers:5
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       326     Jeremy Burkhardt      3      01:11:01  30   C3-Twenty20 Cycling
2       327     Greg Garvin           3      01:17:24  48   Kelly Benefit Strate
3       330     Ronald Tsao           3      01:17:49  42
4       329     Steve Roop            3      01:22:41  38   Old Line Velo
5       328     Thomas Mueller        3      01:23:55  40   MVD Mountain Bikers

Sport 40+                                                  Entrants:10 Finishers:9
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       313     Cary Hunter           3      01:24:03  55   Bicycle Outfitters r
2       312     Ron Howard            3      01:25:49  44   Old Line Velo
3       318     David Stuart          3      01:27:54  41   Applied Security Rac
4       315     Thom Moore            3      01:28:31  48   Potomac Velo/The Bik
5       310     James Calwell         3      01:30:27  48   Maryland Park Bicycl
6       316     Bradley Phillips      3      01:37:41  44
7       311     Ben Carver            3      01:37:43  41
8       314     Brian Lancaster       3      01:38:32  40   NCVC/UnitedHealthcar
9       340     Thomas Welsh          3      01:43:23  41   Annapolis Bike and S

Sport 50+                                                  Entrants:10 Finishers:8
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       320     John Crawford         3      01:14:02  50   UPMC /  Pro Bikes
2       323     Bill Okeefe           3      01:16:58  51   C3 - Athletes Servin
3       325     Todd Skopic           3      01:21:19  50   SLOWpicks
4       322     Peter Gruenberger     3      01:21:51  55   Old Line Velo
5       339     Carroll Thumel        3      01:28:04  53   LRC
6       321     Michael Dent          3      01:29:04  50   FCC / MBM
7       335     Kevin Dillan          3      01:41:33  50   Demon Cats Collectiv
8       319     James Carlson         3      01:41:51  65   Potomac Velo Club

Sport U19                                                  Entrants:1 Finishers:1
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       1503    Lucas Quilter         2      01:43:00  15   Rock Creek Velo

Beginners Open                                             Entrants:11 Finishers:10
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       672     Andrew Gertz          2      01:04:30  16
2       650     Paul Lennon           2      01:04:52  34   MVD Mountain Bikers
3       671     Jose Torres           2      01:05:36  34   Sons of Gears
4       642     Evan Gramens          2      01:06:05  26
5       663     Calvin Boersma        2      01:06:13  34
6       615     Jason Routzahn        2      01:08:54  38   Adventures For The C
7       613     Sam Hoffberger        2      01:10:11  31   Joe's Bike Shop Raci
8       640     Scott Kragen          2      01:10:40  37
9       614     Charles Swain         2      01:12:25  34
10      637     Cody Francisco        2      01:17:02  34

Beginner Women                                             Entrants:8 Finishers:7
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       700     Traci Davis           2      01:09:08  53   The Bike Shop of Bel
2       701     Mellisa Ekey          2      01:12:57  50   The Bike Shop of Bel
3       680     Tracy Lea             2      01:18:08  60   T.E.A.M. FUJI
4       674     Julie Follmer         2      01:20:09  42   Mason Dixon Velo/The
5       699     Ksenia Mueller        2      01:21:36  28
6       704     Diana Allen           2      01:35:27  30
7       698     JULIANNE STERRETT     2      01:36:21  48   BSBA

Beginners 40+                                              Entrants:9 Finishers:8
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       679     Steve Gertz           2      00:58:51  47
2       676     John Piorkowski       2      01:00:17  50
3       702     Doug Cowbill          2      01:00:37  48   Sava Chua
4       673     Rich Polt             2      01:02:10  41
5       705     Brian Philipp         2      01:07:21  49
6       677     Brett Morgan          2      01:11:00  46
7       703     Ray Whitney           2      01:12:49  45   Adventures for the C
8       675     Edward Cunningham     2      01:22:45  43

Juniors 13 and Under                                       Entrants:2 Finishers:2
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       1502    William Tripp         1      00:30:37  12
2       1504    Brynne Murphy         1      01:23:07  11   Kelly Benefit Strate

Endurance Men                                               Entrants:15  Finishers:14
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       557     TYLER MUNROE          10     22:51:01  54   Riverside Racing
2       151     Rob Campbell          10     22:51:17  43   Bike Line
3       156     Johnny May            10     22:53:10  46   C3 Twenty20 Cycling
4       159     Chris Newell          10     23:04:11  45   Joes Bike Shop Racin
5       166     Paul Tarter           9      22:41:23  32   Adventures For the C
6       155     Alex Mata             9      22:54:26  46   Evolution Cycling Cl
7       163     William Riley         9      23:00:31  43
8       165     John Stavlas          9      23:03:16  42   Adventures for the C
9       158     Joshua Meyers         9      23:16:14  40
10      157     Andrew Mcgowan        8      22:48:15  26
11      160     Jonathan Peck         8      22:59:16  49   Grey Drive
12      167     William Weismantel    7      22:41:05  33   Mason Dixon Velo/ Th
13      181     Nate Hickle           7      22:45:25  27
14      162     Mike Rackers          7      22:57:15  46

Endurance Women                                             Entrants:5 Finishers:5
Place   Number  Name                  Laps   Time      Age  Team
1       171     Kathleen Sheehan      9      04:25:58  32   Joe's Bike Shop Raci
2       172     Andrea Slack          8      04:15:08  50   Bikeline
3       169     Elizabeth Hunter      8      04:26:10  42   Aviation Velo
4       168     Rebecca Frederick     7      04:01:49  34   Kelly Benefit Strate
5       173     Loretta Torres        4      02:11:46  46   Bike Line

Endurance Single Speed                                      Entrants:6  Finishers:6
Place   Number  Name                  #Laps  Time      Age  Team
1       177     Douglas Pepelko       10     04:16:39  39   Applied Security Inc
2       178     Bernard Shiao         10     04:21:00  53   Kelly Benefit Strate
3       175     Chris Holland         10     04:29:27  39   Joe's Bike Shop Race
4       176     Jim Miller            8      04:15:42  53   Kelly Benefits Strat
5       179     Fernando Torres       8      04:18:04  46   Bike Line
6       180     Scott Burford         7      03:53:29  44   Mason Dixon Velo /Th