Results » Road » 2014

35th Mt. Graham Hill Climb, Ariz Championship Hill Climb

Safford, AZ

Sunday, October 5, 2014

Junior Boys 10 to 12
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:16:38   84   Zayk          Cronyn          El Grupo Youth Cycling  1

Junior Boys 13 to 14
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:37:55   86   A. ChristopherBennett         Strada Racing Club      1

Junior Girls 13 to 14
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:16:47   87   Ana           Quintana - BernaEl Grupo Youth Cycling  1

Junior Boys 15 to 16
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     57:41:00  88   John          Bennett         Strada Racing Club      1
2     58:22:00  89   Kyle          Helmke          El Grupo Youth Cycling  2

Juniors Boys 17 to 18
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     49:42:00  93   Nick          Harris          El Grupo Youth Cycling  1              YES
2     1:16:31   94   Sean          Stevens         Unattached

Master Men 60 to 64
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:02:00   188  Lawrence      Smith           Unattached              1              YES
2     1:04:59   187  David         Lehnen          Landis/Trek             2
3     1:29:49   174  Archie        Huie            Saguaro Velo
4     1:40:29   184  Franklin      Lane            Unattached

Master Men 65 to 69
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:03:26   246  Douglas       Perry           Aggress                 1

Master Men 70 to 74
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:07:02   262  Jack          Dillon          Sabino Cycles Racing    1

Women Master 55 to 59
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:12:49   496  Liz           Perry           Aggress                 1

Women Master 60 to 64
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ State Place Record
1     1:11:20   497  Adrienne      Brian           San Diego Bike Club                    YES

Male Tandem 70+
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:08:11   175  Mark          Herrington      1
2     2:08:11   175  Craig         Orozco          1

Mixed Tandem 70+
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:57:07   235  Cathi         Coleman         1
2     1:57:07   235  Richard       Stevens         1

Women Senior Cat 2
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:01:40   291  Kat           Salthouse       1
2     2:20:19   290  Christine     Phillips        2

Women Senior Cat 3
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:04:35   155  Elizabeth     Srejic          1
2     2:08:32   150  Shelby        Hoglund         2
3     2:08:58   156  Emily         Brown           3
4     2:34:51   154  Jodie         Oates           4

Women Senior Cat 4
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:24:12   90   Michelle      Helmke          1
2     3:04:36   93   Sarah         Posner
3     3:12:50   91   Noell         Hules           2
4     DNS       92   Amanda        Krugen

Women Master 35-39
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:49:16   281  Alli          Greening        1

Women Master 40-44
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     3:21:15   286  Dana          Hollcroft

Women Master 45-49
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:19:29   490  Jane          Berger          1

Women Master 50-54
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:45:05   230  Deborah       Huie

Women Master 55-59
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:40:53   242  Deborah       Robison         1
2     2:41:51   240  Lisa          Crujido         2

Senior Men Cat 1
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:28:59   81   Nathaniel     Davis           1
2     1:33:42   82   Hector        Rangel
3     1:39:24   83   Trevor        Johnson         2
4     2:14:26   80   Isaiah        Adams           3

Senior Men Cat 2
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:28:58   142  Casey         Clark           1                       YES
2     1:35:41   140  Adam          Bryfogle        2
3     1:35:49   141  David         Carlson         3
4     1:40:30   143  Joey          Iuliano         4

Senior Men Cat 3
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:41:55   393  Paul          Stevenson       1
2     1:44:02   392  Douglas       Ritenour        2
3     1:45:41   391  Ken           Montaney        3
4     1:49:27   330  David         Greif           4
5     1:56:47   300  Joseph        DeMars          5
6     2:00:59   340  Leo           Masursky        6

Senior Men Cat 4
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:40:37   207  Schuyler      Burns           1
2     1:43:59   212  Stephen       Pedone          2
3     1:47:57   210  Marco         Valente         3
4     1:49:42   211  Dariusz       Zdunek          4
5     1:51:31   209  Bill          Karras          5
6     2:04:35   208  Mike          Cinalli         6

Senior Men Cat 5
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:44:01   253  Shane         Castle          1
2     1:44:02   264  Robert        Steinmann       2
3     1:47:39   263  Richard       Preuhs
4     1:51:58   261  Bryan         Little          3
5     1:57:59   254  Rafael        Checchi         4
6     2:02:43   262  Stephen       Pokorski        5
7     2:07:59   252  Mark          Allen           6
8     2:09:42   257  Keith         Gonzalez        7
9     2:14:44   259  Charles       Helmke          8
10    2:16:58   258  John          Harrison        9
11    DNS       255  Nicholas      Dawley
12    DNS       256  Michael       Flavell

Master Men 30-34
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:00:59   772  Mirko         Salazar         1

Master Men 35-39
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:45:47   131  Troy          Burns           1
2     1:51:29   130  Robert        Lee             2
3     1:51:52   133  Sergio        Dominguez
4     2:38:02   134  Christian     Hatley

Master Men 40-44
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:41:54   1    Luis          Chacon          1
2     1:47:27   10   Joel          Biederman       2
3     1:51:41   12   Ernesto       Yberri
4     1:53:58   9    Gustavo       Amado           3
5     2:08:12   11   Jose          Velazco         4

Master Men 45-49
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:44:41   112  Paul          Kealey          1
2     1:47:47   110  Richard       Horn            2
3     1:54:27   114  James         Hollcroft
4     1:55:38   113  Jerry         Natale
5     1:58:02   107  Daniel        Furtney         3
6     2:05:01   109  Jim           Holbrook        4
7     2:11:29   111  Kevin         Huenneke        5
8     DNS       106  James         Cramton

Master Men 50-54
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:42:05   553  Craig         Croxton         1
2     1:49:30   541  David         Able            2
3     2:12:12   595  Robert        Fleckenstein    3
4     2:14:26   596  Dave          Dobler          4
5     2:19:53   552  Jeff          Biever          5
6     2:34:51   593  Gilbert       Delgado         6

Master Men 55-59
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:55:31   41   Chris         Kobran          1
2     2:00:30   40   Andrew        Hosterman       2
3     2:00:59   42   Preston       Robertson       3
4     2:28:05   43   Thomas        Ward

Master Men 60-64
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:47:39   127  Philip        Holman          1
2     DNF       128  Duane         Mulvaney

Master Men 65-69
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     2:08:39   64   Harold (Tom)  Wallace         1
2     DNF       62   John          Simmons
3     DNS       65   Bob           Connelly

Master Men 70-74
Place TIME      Bib  First Name    Last Name       AZ State Place          New Record
1     1:53:11   76   Herb          Johnson                                 Yes
2     2:01:41   74   Richard       Ellwanger       1
3     2:19:47   75   John          Holleman        2


20-MILE RESULTS OVERALL
Place Time      Bib  First Name    Last Name       Team                    AZ Eligible    New Record
1     1:28:58   142  Casey         Clark           Landis/Trek                            YES
2     1:28:59   81   Nathaniel     Davis           Sabino Cycles Racing
3     1:33:42   82   Hector        Rangel          P&S-Specialized         NO
4     1:35:41   140  Adam          Bryfogle        Tolero
5     1:35:49   141  David         Carlson         Sabino Cycles Racing
6     1:39:24   83   Trevor        Johnson         U. S. Military Endurance
7     1:40:30   143  Joey          Iuliano         Sabino Cycles Racing
8     1:40:37   207  Schuyler      Burns           Sabino Cycles Racing
9     1:41:54   1    Luis          Chacon          P&S-Specialized
10    1:41:55   393  Paul          Stevenson       TriScottsdale  ???
11    1:42:05   553  Craig         Croxton         Summit Velo
12    1:43:59   212  Stephen       Pedone          Bicycle Heaven
13    1:44:01   253  Shane         Castle          Aggress
14    1:44:02   392  Douglas       Ritenour        Unattached
15    1:44:02   264  Robert        Steinmann       Aggress
16    1:44:41   112  Paul          Kealey          TEAM New York Life
17    1:45:41   391  Ken           Montaney        Sabino Cycles Racing
18    1:45:47   131  Troy          Burns           Team Beads Of Courage
19    1:47:27   10   Joel          Biederman       TEAM New York Life
20    1:47:39   263  Richard       Preuhs          Unattached              NO
21    1:47:39   127  Philip        Holman          02 Modern Fitness
22    1:47:47   110  Richard       Horn            Aggress
23    1:47:57   210  Marco         Valente         Tachycardia Racing
24    1:49:27   330  David         Greif           University of Arizona
25    1:49:30   541  David         Able            Team Pay & Take
26    1:49:42   211  Dariusz       Zdunek          Two Wheel Jones Racing
27    1:51:29   130  Robert        Lee             02 Modern Fitness
28    1:51:31   209  Bill          Karras          Two Wheel Jones Racing
29    1:51:41   12   Ernesto       Yberri          P&S-Specialized         NO
30    1:51:52   133  Sergio        Dominguez       P&S-Specialized         NO
31    1:51:58   261  Bryan         Little          Unattached
32    1:53:11   76   Herb          Johnson         San Diego Cyclovets     NO             Yes
33    1:53:58   9    Gustavo       Amado           AGGRESS
34    1:54:27   114  James         Hollcroft       Bicycle Ranch           NO
35    1:55:31   41   Chris         Kobran          Sabino Cycles Racing
36    1:55:38   113  Jerry         Natale          Prestige Porsche Audi RaNO
37    1:56:47   300  Joseph        DeMars          San Tan Racing
38    1:57:07   235  Cathi         Coleman         Sabino Cycles Racing
39    1:57:07   235  Richard       Stevens         Unattached
40    1:57:59   254  Rafael        Checchi         Unattached
41    1:58:02   107  Daniel        Furtney         Unattached
42    2:00:30   40   Andrew        Hosterman       Landis/Trek
43    2:00:59   340  Leo           Masursky        TEAM New York Life
44    2:00:59   772  Mirko         Salazar         P&S-Specialized
45    2:00:59   42   Preston       Robertson       Sabino Cycles Racing
46    2:01:40   291  Kat           Salthouse       Sabino Cycles Racing
47    2:01:41   74   Richard       Ellwanger       Aggress
48    2:02:43   262  Stephen       Pokorski        Northern Arizona University
49    2:04:35   155  Elizabeth     Srejic          Fleming
50    2:04:35   208  Mike          Cinalli         Tolero Racing
51    2:05:01   109  Jim           Holbrook        FASTER Performance Center
52    2:07:59   252  Mark          Allen           Flagstaff Cycling
53    2:08:11   175  Mark          Herrington      Unattached
54    2:08:11   175  Craig         Orozco          Unattached
55    2:08:12   11   Jose          Velazco         Athlete Octane
56    2:08:32   150  Shelby        Hoglund         O2 Modern Fitness
57    2:08:39   64   Harold (Tom)  Wallace         Team Rhino
58    2:08:58   156  Emily         Brown           U. S. Military Endurance
59    2:09:42   257  Keith         Gonzalez        Tachycardia Racing
60    2:11:29   111  Kevin         Huenneke        Unattached
61    2:12:12   595  Robert        Fleckenstein    Tolero Masters Racing
62    2:14:26   80   Isaiah        Adams           TEAM New York Life
63    2:14:26   596  Dave          Dobler          Team New York Life
64    2:14:44   259  Charles       Helmke          El Grupo Youth Cycling Club
65    2:16:58   258  John          Harrison        Sabino Cycles Racing
66    2:19:29   490  Jane          Berger          02 Modern Fitness
67    2:19:47   75   J. P.         Holleman        Unattached
68    2:19:53   552  Jeff          Biever          Strada Racing
69    2:20:19   290  Christine     Phillips        Strada Racing Club
70    2:24:12   90   Michelle      Helmke          El Grupo Youth Cycling
71    2:28:05   43   Thomas        Ward            Summit Velo             NO
72    2:34:51   154  Jodie         Oates           Jobing.com Women's Racing
73    2:34:51   593  Gilbert       Delgado         Unattached
74    2:38:02   134  Christian     Hatley          Unattached              NO
75    2:40:53   242  Deborah       Robison         AZ Built Sports
76    2:41:51   240  Lisa          Crujido         Jobing.com Women's Racing
77    2:45:05   230  Deborah       Huie            Saguaro Velo            NO
78    2:49:16   281  Alli          Greening        TriSports Cycling/Eclipse Racing
79    3:04:36   93   Sarah         Posner          U of A Cycling          NO
80    3:12:50   91   Noell         Hules           Northern Arizona University
81    3:21:15   286  Dana          Hollcroft       Bicycle Ranch           NO
82    DNF       128  Duane         Mulvaney        Landis/Trek
83    DNF       62   John          Simmons         Unattached
84    DNS       92   Amanda        Krugen          Two Wheel Jones
85    DNS       255  Nicholas      Dawley          Unattached
86    DNS       256  Michael       Flavell         Unattached
87    DNS       106  James         Cramton         TriSports Cycling/Eclipse Racing
88    DNS       65   Bob           Connelly        Green Mountain Sports   NO

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with