These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginners Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jermey Tolman
2 Paul Vandyk
3 Richard Johnson Midtown Direct Racing
4 Michael Macemon
5 Don Mathereyiii Midtown Direct Racing
6 Aaron Sather Johnson Lab
7 Nathan Lien Crystal Clear Tech
8 Joel Smith
DNF Benjamin Price

Masters Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Martin Baker bicycleattorney.com
2 John Wilson EWEB Windpower
3 Justin Thayer Collin's Cycle Shop
4 Todd Embree EWEB Windpower
5 Matt Ritzow Pauls
6 Scott Barker
7 Aric Rist Half Fast Velo
8 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing

Masters Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Middleton Team Novara Eugene
2 Chuck Hood
3 Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions
4 Paul Mautner Team Rose City
5 Steven Basden Half Fast Velo
DNF Dave Warwick 3 River Racing

Masters Men C 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Bradley
2 David Miller Team Rose City
3 Dylan Mcnamee Galois
4 Blaine Zumwalt

Masters Men C 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ron Strasser SM
2 James Thiele Team Rose City
3 David Gustafson
4 Keith Maclarren

Masters Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joanne Leyva Nomads
2 Meg Mautner Nomads

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Cameron Vanilla Bicycles
2 Chris Brandt Collin's Cycle Shop
3 Tony Kic Gentle Lovers
4 Brett Luelling Capital Suburu
5 Ian Leitheiser Half Fast Velo
6 John Bravard Half Fast Velo
7 Eddie French Super Relax
8 Orion Berryman Midtown Direct Racing
9 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
10 Kelly Ryan RiverCity
DNF Evan Plews Capital Suburu
DNF David Roth Midtown Direct Racing
DNF David Diviney Half Fast Velo

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Diviney Half Fast Velo
2 Galen Mitterman Midtown Direct Racing
3 Jess Graden Veloshop
4 Matthew Fox Veloshop
5 James Shiagleton Capital Suburu
6 Ben Langsdorf EWEB Windpower
7 Guy Nathan Hutch's-OIC
8 Todd Dye EWEB Windpower
9 Wes Cipriotti Life Cycle/DOD

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brady Cottle Chain Agents
2 Matt Baumann Wheelworks
3 Chijah P.romer OregonTrailRacing.com
4 Brian Nelson
5 Scott Wallace
6 Takuya Hagiwara UO/Lifecycles

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christian Ward Path Bike Shop
2 Boone Tompkins BMF
3 Sal Collura First Rate Mortgage
4 Terry Keele STV
5 James Newman STV

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kori Kunz Poplollies
2 Betsy Platt OrganicAthlete
DNF Sami Forernier RiverCity

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Virginia Calme Half Fast Velo
2 Sheri Foster REI/Novara
3 Jill Howe Poplollies
4 Miriam Wiles-gillow Collin's Cycle Shop
5 Julia Fudge Poplollies
6 Tara Wallace

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with