BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Allan Schroeder Project AKA 0:57:15
2 Chris Ganter Rolf Prima 0:58:06
3 Sawyer Bosch 0:58:26
4 Ian Megale 0:59:27
5 Gabriel Keck 0:59:32
6 John Reuter 0:59:55
7 Daniel Cooley 1:01:07
8 Shawn Mitchell TEAM UPCYCLE 1:02:18
9 Matthew Scott 1:02:22
10 Brad Walker 1:02:30
11 Cory Bolen Team Eastside Cycles 1:02:57
Men Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Scott Conover Team UpCycle Boise 1:02:03
2 Moses Mexia 1:02:13
3 Jonathan Youell 1:03:55
4 Christian Mckenna 1:04:20
5 Antonio Gonzalez 1:04:35
6 Michael Burton 1:05:11
7 John Goeddertz 1:05:35
8 Brian Kohagen Rolling H 0:57:41
9 Paul Shiflet 0:58:46
10 Anna Megale 1:02:12
11 Stephen Mason Bell Real Estate Cycling 1:10:26
Men Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Luke Coleman 0:44:33
2 Jonathan Youell 0:45:25
3 Jason Elder Team UpCycle 0:45:45
4 Mike Modica 0:46:06
5 Luke Klaas 0:46:42
6 Will Hitab 0:46:51
7 Joshua Klein 0:46:56
8 Jack Guy 0:46:58
9 Jake Mcfarlin State St Georges 0:47:58
10 Cody Wyman Rolling H 0:48:08
11 Jake Armstrong 0:48:14
12 Adam Franklin 10 Barrel 0:48:24
13 Joseph Hartman 0:49:51
14 Alex Hecht Project AKA 0:50:46
15 Kevon Bjornson 0:50:50
16 Scott Carter Donger Mfg. 0:51:21
17 Matthew Stermitz 0:51:30
18 Zach Rose 0:53:04
19 Scott Frey na 0:53:47
20 Kevin Spiegel 0:53:54
21 Lee Wyman Rolling H 0:54:14
22 Philip Nelson 0:54:35
23 Zach Cox Team 10 Barrel 0:54:37
24 Lee Debruler Eastside 0:54:56
25 Thomas Wilson 0:55:08
26 James Hunter 0:44:49
27 Braden Cissney 0:47:08
28 Davis Straub 0:49:18
29 David Zesati 0:55:11
Men Masters 40+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Patrick Wilder 0:45:09
2 Michael Burton 0:45:27
3 Douglas Turner Team 10 Barrel 0:45:46
4 Russell Thorstrom 0:46:26
5 Erik Young Team UpCycle 0:47:16
6 Steven Gustafson 0:47:18
7 Matt Green 0:48:14
8 Jason Elder Team UpCycle 0:48:38
9 Kirk Jackson Kirk Jackson 0:53:16
10 Richard Ford 0:45:23
DNF David Hiatt
DNF Henry Harper St Luke's Sports Med/Lost River
Men Masters 50+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Robert Burke 0:45:55
2 Scott Grill 0:46:10
3 Dale Nelson 0:47:08
4 Rich Brown 0:50:18
5 Rob Sterling 0:51:42
6 Kevin Nicholes 0:53:51
7 Erik Jones Self 0:54:16
8 Weston Wheat 0:54:20
9 Laird Erman 0:56:21
DNF Greg Mondin
Women Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Anna Megale 0:48:26
2 Kaitlin Neary 0:49:02
3 Nicole Jorgenson 0:53:03
Women Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Shae Griffin 0:50:51
2 Nadine Carter Team Digestive Health Boise VeloWomen 0:51:04
3 Trisha Kepple 0:53:46
4 Keri Barnes 0:54:40
5 Kelsey Spiegel 0:47:12
6 Erin Morra 0:48:06
Women Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Liesl Milan 0:45:19
2 Aileen Frey na 0:46:20
3 Kimberley Elder 0:47:41
4 Rebekah Grad 0:47:51
5 Lisa Kolesar 0:48:13
6 Tracy Olsen 0:48:17
7 Alena Harrell 0:48:21
8 Christine Edwards 0:54:33
9 Christine Wallin 0:55:11
10 Jessica Grunke Digestive Health Clinic Boise VeloWomen 0:57:30
11 Katherine Guy 0:45:01
12 Christina Coats 0:40:35