These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Baker Cheerbacks of Fat Frog Racing 38:40.2
2 Paul Davis 39:38.5
3 Evan Schmit Blue Ridge Cyclery 40:09.6
4 James Blair Blue Ridge Cyclery Racing 40:52.3
5 Thomas Carey Cheerbacks/Fat Frogs Racing 41:46.3
6 Julian Bowling CRC p/b Reynolds 43:22.7
7 Kyle Konopnicki Cheerbacks of Fat Frogs 44:12.9
8 Michael Wierzbicki Full Spectrum Racing P/B Coqui 46:59.6
9 Sean Herlihy Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds GMC/Subaru 49:59.5
10 Greg Brown Lanterne Rouge 05:32.0

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brantley Tyndall Outpost Richmond 40:40.2
2 Roy Bliley University of Virginia 41:20.9
3 Charles Pistole SEAVS/Haymarket 41:22.3
4 David Plunkett Deschutes Brewery 42:54.9
5 Francisco Hazera Bike Rack Racing 44:47.0
6 John Cservek Adventures for the Cure 44:57.4
7 Graham Costa 46:28.4
8 Christopher Marrow Squadra Coppi 49:02.5
9 Samuel Smith 49:47.7
10 James Freire Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 52:00.3
11 Ryan Edwards Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery 52:12.7
12 Zach Isbell Blue Ridge Cyclery Charlottesville Racing Club p/b 52:18.2
13 Alejandro Ramirez U.S. Military Endurance Sports 02:16.7

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Hagen 41:32.9
2 Chris Aldrich Team Wattie Ink 44:07.3
3 Matthew Martin Adventures for the Cure 45:43.2
4 Edward Dobner The Bike Rack 47:44.3
6 Adam Dean DireWolf Racing 49:38.6
7 Leo Singer Bike Rack Racing 50:00.3
8 Daniel Cribb 53:08.6

Men Juniors 11-12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alastair Amos Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery 14:23.6

Men Juniors 13-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Carey Fat Frogs Racing 59:59.9

Men Juniors 17-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Casey Fulton Rogue Velo Racing 40:37.9
2 Colin Fischer Cheerbacks 44:16.5

Men Masters 40-44

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Gray Cheerbacks.com p/b Fat Frogs Racing 42:43.5
2 Adrian Amos Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery 44:55.5
3 Robert Flanigan Central Virginia Endurance 45:03.9
4 Jason Epstein 12th State Cycling Team 58:24.2

Men Masters 45-49

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Cummings CIS Cycling p/b Luray Eagle Cycling 39:42.7
2 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & Foster 40:31.3
3 Sean Mclaughlin Groupe Lyon Park 44:45.5
4 Max Fryar Cheerbacks of Fat Frogs Racing 45:49.9
5 Patrick Meyer Charlottesville Racing Club 50:47.0
6 Christopher Koehler Charlottesville Racing Club 50:57.4
7 Keith Schumann Red Barn Bicycles 51:32.6
8 Thomas Flynn Design Physics Racing 00:01.2
DNF Jason Walters Sweet Spot Cycling

Men Masters 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jorg Decressin 43:18.8
2 Eric Fletcher Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru 49:44.6
3 J Butler Squadra Coppi 49:47.9
4 Tom Seaman 51:23.9
5 Edward Norton US Military Endurance Sports 52:20.3
6 Sean Gilmartin Hilton Cycling/Walt racing 53:48.1
7 Mark Rau Liberty Sports 54:20.1
8 Charles Langley Cheerbacks of Fat Frogs 55:29.5
9 Todd Oickle 56:26.0
10 Ned Ormsby 57:01.4
11 James Paul Team Buddy 04:36.6
12 Mark Franko 04:53.6
13 Michael Paul 05:51.4
14 Mustafa Cayci Fat Frogs Racing 07:45.7

Men Masters 55-59

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Richeson Design Physics Racing 43:55.4
2 David Phillips Groupe Lyon Park 45:24.3
3 William Berlin Groupe Lyon Park 49:31.0
4 Gerald Wojcik 51:27.6
5 Michael Angove Whole Wheel Velo Club 51:34.9
6 Peter Haley 00:08.5

Men Masters 60-64

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Robins 42:40.9
2 Whit Richardson 00:16.8

Men Masters 65+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fred Wittwer Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds Subaru 47:08.5
2 Mark Holt Fat Frogs Racing 52:14.8
3 Matt Murray 58:58.3
4 Brad Cann 59:37.7
5 Willis Spaulding 01:47.3
6 David Olds Celerity 01:58.6
DNF Michael Engelhardt
DNF Joseph Phillips TRI POWER

Men Mens Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Laseter Fortuna 58:39.6
2 Karl Schmitz Richmond Velo Sports 10:49.0

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Wright LUX Cycling 34:05.2
2 Dan Netzer SEAVS/Haymarket 37:29.4
3 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds GM/Subaru 42:20.6
4 Ben Rickey SEAVS/Haymarket 42:28.2
5 William Leet Charlottesville Racing Club 43:04.5
6 Michael Grant Cheerbacks of Fat Frogs Racing 43:19.1
7 Zachary Zionts 45:35.7

Men Women 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Jordan Charlottesville Racing Club 45:49.6
2 Maggie Barton Sweet Spot Cycling 51:17.2
DNF Gisela Bell Rogue Velo Racing

Men Women 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sally Mcmahon Tradewinds Racing P/B Mermaid Winery 50:28.2

Men Women 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Allison Maddux 00:18.1
2 Oliver Whittington 02:16.6

Men Women 50-54

Pl First Name Last Name Team Time
1 Debbie Taylor CHEERBACKS of Fat Frogs Racing 07:30.4
2 Lisa Pitman Fat Frog Racing 14:23.1

Men Women4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Altom 49:21.5
2 Laura Mcmillion Charlottesville Racing Club 51:57.4
3 Krista Townsend Rogue Velo Racing 52:20.4
4 Michelle Krewinghaus Fat Frogs Racing 53:21.4
5 Deedee Karanian 58:57.7
6 Erica Cline 02:14.1
7 Sara Little-masterson #iridestigmafree 06:22.8
8 Laney Butt Mermaid Winery 13:50.3

Women Masters 35-39

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Serton Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reynolds Subaru GMC 41:09.1
2 Daniel Riddle Full Spectrum Racing 46:01.0
3 Jeff Craddock Cheerbacks of Fat Frogs Racing 53:09.2