These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Remboldt Move Up Development
2 Kurt Henkhaus GP Velotek
3 Will Peterson GP VeloTek
4 Matt Ledbetter Move Up Development
5 Tim Jansen GP VeloTek
6 Viet Hoang GP Velotek
7 Andrew Escandon GP Velotek
DNF Michael Morriss KCBC Racing

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shelby Franklin GP VeloTek
2 Kurt Henkhaus GP VeloTek
3 Brock Sell Move Up Development
4 Michael Morriss KCBC Racing
5 Abe Eller Grip N Rip
6 Andrew Escandon GP Velotek
7 Michael link Big tree cycling Maplewood Bicycle Elite Team
8 Justin Heizer Move Up Development
8 Danny Roos GTG Racing
9 Patrick Angell Grip N Rip
10 Thomas Lewin Grip N Rip
11 Viet Hoang GP Velotek
12 Grant Harrison
DNF Marianne Melling GP VeloTek
DNF Lynn Wilson KCBC Racing
DNF Bryan Kerling
DNF James Whittaker GP VeloTek

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Asa Black Move Up Development
2 Rob White Grip N Rip
3 Henry Nelson GP VeloTek
4 Bryan Kerling
5 Dallas Mccarter
6 Tanner Tenbrink
7 Brent Lind GP VeloTek
8 Mike Ivancic KCBC Racing
8 Leeann Reed Grip N Rip
DNF Dan Messina Natural Grocers Cycling Team
DNF Robert Florence GP Velotek

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Duffin
2 Henry Nelson GP VeloTek
3 Tanner Tenbrink
4 Robert Florence GP VeloTek
5 David Bartlett Cycle City Racing
6 Matthew Russell
7 Paul Lichtenauer 3 Feet Cycling p/b Aristocrat Motors
8 Christopher Robinson 3 Feet Cycling p/b Aristocrat Motors
8 Dallas Mccarter
9 Ian Pepin Move Up Development
DNF Paul Robson

Men Collegiate A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Remboldt University of Kansas

Men Collegiate C/D

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Pepin University of Kansas

Men Junior 12-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Bartlett Cycle City Racing
2 Gabriel Schmitz KCOI U20

Men Junior 9-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kypton O'neal
2 Philip Neely GP Velotek

Men Masters 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Knight KCBC Racing
2 Dallas Mccarter
3 Bryan Kerling
4 Mike Ivancic KCBC Racing
5 Danny Roos GTG Racing
6 Jaime Galvan KCBC Racing
7 Lynn Wilson KCBC Racing
8 Tanner Tenbrink

Men Masters 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shelby Franklin GP VeloTek
2 James Whittaker GP Velotek
3 John Field KCBC Racing
4 Kevin Tempel Elite Cycling
5 Mike Ivancic KCBC Racing
6 Brendan Sheehan Santa Fe Trails Racing Team
7 David Romisch GP VeloTek
8 Eric Hollister Santa Fe Trails Racing Team
DNF William Anderson 360 Racing p/b VanDOit.com

Men Masters 60+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Robertson GP VeloTek
2 John Wentling 360 Racing p/b VanDOit.com
3 Tracy Rockwell Colavita Racing Inc.
4 Samuel Perkins 360 Racing p/b VanDOit.com

Men Youth 6-8 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Severin Mccarter
2 Braden Trask

Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marianne Melling GP VeloTek
2 Lynn Wilson KCBC Racing
3 Hannah Glatter GP Velotek
4 Madison Shepherd KCBC Racing
5 Leeann Reed Grip N Rip

Women Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Glatter GP Velotek
2 Madison Shepherd KCBC Racing
3 Kate Guske GP Velotek
4 Oona Nelson Women's Free State Racing
5 Raeann Magill GP VeloTek
6 Jamie Martens
7 Karen Dill Santa Fe Trails Racing Team
8 Kathryn Johnson Women's Free State Racing
8 Aylannah Dylag GP Velotek

Women Junior 12-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Oona Nelson Women's Free State Racing
2 Connie Dill Santa Fe Trails Racing Team

Women Junior 9-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kendell Trask Santa Fe Trails Racing Team
2 Addyson Tenbrink
3 Dylan Tenbrink
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with