These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men CAT 2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Deeley FloridaVelo
2 Samuel Barnagaud Interactive Metronome Development
3 James Thompson RedEye Velo
4 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycle
6 Russell Small Galiz Cycling Team
7 Don Autore RedEye Velo
8 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
DNF Rhandie Thompson US Military Cycling Team
9 Jason Davis RedEye Velo
DNF Daniel Wisner Team LaS'port
DNF Didier Fresne FloridaVelo

Men CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching
2 Travis Dorman
3 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
4 Brian Sciba RedEye Velo
5 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnership
6 Lance Abshire Team LaS'port
7 Jed Young PCP Race Team
8 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnership
9 Evan Glowiak US Military Cycling Team
10 Shane Deeley FloridaVelo
11 Rhandie Thompson US Military Cycling Team

Men CAT 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Vu
2 Taylor Davis
3 Dylan Cantrell AYC Junior Development Race Team
4 Garrett Reel FloridaVelo
5 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
6 Nicholas Patterson
7 Justin Biehl West Florida Wheelmen Inc.
8 Trey Griffin PCP Race Team
9 Ethan Smith
10 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA
11 Jason Martin PCP Race Team
12 Jeff Frye VeloBrew Cycling Club
13 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
DNF Joe Sonson VeloBrew Cycling Club
DNF Antonio Jimenez Florida State University

Men CAT 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andy Hale VeloBrew Cycling Club
2 Asa Kramer-dickie Team Mission Source / NGCA
3 Jacob Gallagher
4 Johnny Hill
5 William Davis
6 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport
7 David Murphy
8 David Early
9 Felix Chen
10 Mike Stout
11 Cruz Mond
12 Jeff Boulton
13 Adam Mcanulty Team Loblolly Cycling
14 Mike Johnson
15 Walt Ingram PCP Race Team
16 Carter Holmes
DNF Carl Adams

Men Masters 35+ CAT 1 2 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Thompson RedEye Velo
2 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
3 Pablo Santa cruz FloridaVelo
4 Kirk Corsello
5 Ernie Pena FloridaVelo
6 Jason Davis RedEye Velo
7 Don Autore RedEye Velo
8 Didier Fresne FloridaVelo
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club

Men Masters 35+ CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Redpath US Military Cycling Team
2 Joshua Faine
3 Kim Cantrell
4 Mark Thompson PCP Race Team
5 Roger Albertson US Military Cycling Team
DNF Jerry Totty MOVEDADDY.COM RACING
6 Dennis Moore

Men Masters45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kirk Corsello
2 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3 Didier Fresne FloridaVelo
4 Donald Davis
5 Alan Korhonen West Coast Cycling
6 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
7 Sean Mccready
8 John Turner East Point Track Club

Men PRO 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Hoffman Team Endurance 360
2 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team Inc.
3 Stephen Mire Team LaS'port
4 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
5 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching
6 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycle
7 Brock Mason Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
8 Ryan Boudreaux Palmer Cycling
9 Brian Hill The 706 Project
10 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
11 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycle
12 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil
13 David Goodman The 706 Project
14 Ernie Pena FloridaVelo
15 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P
16 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
17 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycle
18 Michael Mcbrien Team LaS'port
19 Pablo Santa cruz FloridaVelo
20 John Brizzard iii Team LaS'port
21 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
22 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team
23 Russell Small Galiz Cycling Team
24 Daniel Wisner Team LaS'port
DNF James Thompson RedEye Velo
DNF Samuel Barnagaud Interactive Metronome Development
DNF Said Assali Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
DNF Christopher Deluise The 706 Project

Women CAT 1 2 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Wagner Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
2 Debbie Prouty PCP Race Team
3 Magdalena Cichon DelaFina
DNF Tonia Blacker
DNF Julia Fresne FloridaVelo

Women CAT 3

Pl First Name Last Name Team Time
DNF Jennifer Wagner Jennifer Wagner
DNF Julia Fresne Julia Fresne
DNF Magdalena Cichon Magdalena Cichon

Women CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Dudley Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mini
2 Elizabeth Schuster FloridaVelo
3 Loren Morgan Team Mission Source / NGCA
4 Mae Gurene Sorella Cycling p/b Hincapie Sportswear
5 Kate Holbrook AYC Junior Development Race Team

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with