These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pat Zimmerman Dickson Street Cycling Club
2 Peter Beland Boston Mountain Cyclists
4 Kirk Grynwald Central Arkansas Velo/CARVE
6 James Gillum Panda Racing Development
9 John Barcenilla Oklahoma City Velo Club
10 Darby Dunn Walmart Cycling Team
11 Jason Diggle

Men Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
3 John Gillum Panda Racing Development
5 Dana Braet Velo Force
7 Jack See Boston Mountain Cyclists
8 Paul Komarek Fayetteville Wheelmen

Men Open Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan East Masters Cycling Systems LLC.
2 Gerald Drummond Fayetteville Wheelmen
3 John Purvis Fayetteville Wheelmen
4 Michael Bruzina Mercy Kuat
5 Richard Holt Three Happy Cows Cycling
6 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
7 Curtis Luckett Fayetteville Wheelmen
8 Jake Schneidewind Team Athlete Forward
9 Josh Estes
10 Jim Farasy Mercy Kuat
11 Cale Mcaninch Mercy Kuat

Men Open Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cole Tininenko Panda Racing Development
2 Karl Hanson Central Arkansas Velo/CARVE
3 Ryan Toedebusch SBR Quantum Racing
4 Gregory Staley Wheelfast Cycling Team
5 Tyler Kidder SBC Cycling
6 Kevin Shaffer Team Colavita/ Parisi Coffee
7 Ryan Johnson
8 Paul Jackson SBC Cycling
9 Dathan Atchison SBC Cycling
10 Barret Richardson Panda Racing Development
11 Derek Berry Panda Racing Development
12 Bradley Wrage Bike Surgeon/Continental Tire
13 Michael Franz Walmart Cycling Team
14 Michael Philippsen Tulsa Wheelmen
15 Charlie Roberts Panda Racing Development
16 Jim Mcdonald Oklahoma City Velo Club

Men Open Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Russell Worley HealthSouth Racing Team
2 Kevin Solomon Central Arkansas Velo/CARVE
3 Corey Wiseman Missouri University of Science and Technology
4 Ben Gramling Gearhead Cycle House
5 Fred Brand SBC Cycling
6 Jared Hall Bentonville Racing
7 Andrew Smith Gearhead Cycle House
8 William Watts Panda Racing Development
9 Seth Creed Team Athlete Forward
10 Mark Earles Team Colavita/ Parisi Coffee
11 Justin Mckeown Central Arkansas Velo/CARVE
12 Travis Herwaldt Central Arkansas Velo/CARVE
13 Paul Erickson SBC Cycling
14 Josh Moore HealthSouth Racing Team
15 Ben Souders Mercy Kuat
16 Ross Tuneberg Central Arkansas Velo/CARVE
17 Ben Rowell Bentonville Racing
18 Nehemiah Jones SBC Cycling
19 Victor Gurel HealthSouth Racing Team
20 Ben Stringer SBC Cycling
21 Kenneth Holland SBC Cycling
22 Tim Ray Fayetteville Wheelmen
23 Aaron Summerhill Walmart Cycling Team
24 John Long
25 Andrew Gratton
26 Pete Hill
27 David Molenda

Women Open Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Herrell-rhoades 360 Racing
2 Missy Belk Springfield Brewing Company
3 Jill Tillman
4 Cynthia Bradley
5 Sanya Lenahan SBC Cycling
6 Rebecca Baker
7 Vivian Chwalinski River Valley Cycling
8 Linda Molenda

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with